علم و دانشمحیط زیست

بزرگترین انفجارهای تاریخ

قسمت اول

بزرگترین انفجارهای تاریخ

قسمت اول

در این مطلب به بررسی بزرگترین انفجارهای تاریخ که هرکدام در زمان خود تهدیدی برای کره زمین بوده اند می پردازیم.
با ما همراه باشید.

نوشته های مشابه

انفجار تونگاسکا

یکی از این انفجارها در ۳۰ ژوئن ۱۹۰۸ کنار رودخانه تونگاسکا در سیبری رخ داد که موج حاصل از آن تنه‌ی درختان در مناطق دورتر را شکست و مردم را از ترس میخکوب کرد.

قدرت تخریب این انفجار ۱۵ میلیون تن تی.ان.تی برآورد شد.  این میزان هزاربار قدرتمند تر از انفجار اتمی هیروشیما است.
علت این انفجار همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد اما برخی از تئوری ها حاکی از آن است که متلاشی شدن شهاب سنگی در جو، و یا انفجار گاز متان باعث این انفجار مهیب بوده است.

قوی ترین بمب هیدروژنی جهان Tsar

انفجار دیگر بزرگترین انفجاری است که توسط بشر صورت گرفته و مربوط به آزمایش بمب هیدروژنی تزار در مجمع الجزایر ناوایا-زملیا می باشد، در این انفجار پنجره ها در ۹۰۰ کیلومتر دورتر شکستند و ابرهای قارچی شکل این انفجار به ۶۴ کیلومتر بالای سطح زمین رسید.
قدرت تخریب این انفجار معادل ۵۷ مگاتن تی.ان.تی بود.

انفجار کراکاتوآ

سال ۱۸۸۳ صدای مهیبی در زمین شنیده شد این صدا به قدری شدید بود که حتی در فاصله ۴۸۰۰ کیلومتری در جزیره رودریگز اقیانوس هند نیز به گوش رسید.
به طور کلی صدای این انفجار را ۵۰ نقطه جغرافیایی در کره زمین شنیدند.

علت این صدای مهیب انفجار آتشفشانی در کراکاتوآ بود که باعث ایجاد یک سونامی با امواجی ۳۰ متری شد و متأسفانه ۱۶۵ روستای آن حوالی نابود و بین ۳۶ هزار تا ۱۲۰ هزار نفر کشته شدند.
هم زمان با این انفجار کشتی بریتانیایی به نام “نورهام کستل” در ۶۵ کیلومتری آن آتشفشان بود که کاپیتان آن کشتی در یادداشت های خود عنوان می کند که آن صدا به حدی شدید بوده که پرده گوش نیمی از کارکنان پاره شده است. قدرت تخریب این انفجار ۲۰۰ مگاتن تی.ان.تی برآورد شد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!