خودرومحیط زیست

کاهش آلودگی صوتی

درز ها را بگیرید

اولین و ساده ترین راه برای جلوگیری از راه یافتن صدا به خانه، پوشاندن درزها از جمله درزها و پنجره هاست. شکاف‌ها، اندک، باعث می‌شود صدا به خانه شما برسد. دور درها و پنجره‌ها، منافذ موجود در سقف‌ها و دیوارها مانند اطراف جعبه‌های برق، کانال‌ها و داکت‌ها و هرجایی را که چیزی از داخل دیوار یا سقف عبور می‌کند، با چسب، بتونه یا فوم درزگیری کنید. اگر بین ته در و کف فاصله هوایی وجود دارد، آن را بپوشانید.

استفاده از فضای سبز در کنار ساختمان

استفاده از فضای سبز اطراف ساختمان یکی از راه هایی است که می تواند آلودگی های صوتی خانه ها را کاهش دهد. طراحی محوطه سازی مجتمع ها و ساختمان ها باید به گونه ای باشد که از فضای سبز به عنوان مانعی در برابر صدا استفاده شود. مدل های مختلف دیوار سبز گزینه مناسبی برای این منظور هستند.

جلوگیری از تردد شبانه ی خودروهای سنگین در خیابان های فرعی

در روز معمولا برای خودروهای سنگین و کامیونها ممنوعیت تردد در سطح شهر وجود دارد، به همین دلیل این وسایط نقلیه سنگین مجبور به تردد در شب می‌شوند و به علل مختلف مانند تعجیل در رسیدن به مقصد و ممنوعیت استفاده از بعضی مسیرها، خیابانهای فرعی را که از مناطق مسکونی عبور می‌کنند بر می‌‌گزینند؛ و چون در حال حمل بارهای سنگین هستند آلودگی صوتی بالایی را در این مناطق ایجاد می‌کنند.
به علت اینکه مسیرهای فرعی از مناطق مسکونی عبور می‌کنند و خیابانهای اصلی در میان مناطق تجاری قرار دارند و این مناطق در شب فعال نیستند، بنابراین در صورتی که مسیرهای تردد خودروهای سنگین در شب از مسیرهای اصلی صورت گیرد ، آلودگی صوتی مناطق مسکونی در شب کاهش خواهد یافت.

عایق بندی ساختمان ها

در حالت کلی مواد جاذب صوتی، میزان تراز صوت را کاهش می‌دهند.  برای ساختمان ها می‌توان از مصالح مناسب جهت جذب صوت دریافتی یا انعکاس آن از سطح ساختمان استفاده کرد.

استفاده از آسفالت های متخلخل

در خصوص تماس سطح تایر با سطح جاده عوامل موثر در ایجاد صدا، شکل آج و نوع لاستیک ماشین، همچنین نوع و قدمت آسفالت مورد استفاده مهم می‌باشد. هر چه سطح جاده هموارتر و دارای تخلخل بیشتری باشد صدای تولیدی کمتر خواهد بود.

‫۲ دیدگاه ها

  1. مطلبتون خیلی خوب بود تصاویرتون عالی اما در میان تیتر اول که نوشتید درزها را بگیرید همش بولد نشده
    همچنین پاراگراف اول ایراد نگارشی داره
    “اولین و ساده ترین راه برای جلوگیری از راه یافتن صدا به خانه، پوشاندن درزها از جمله درزها و پنجره هاست.”

    ” شکاف‌ها، اندک، باعث می‌شود صدا به خانه شما برسد. ” احتمالا منطورتون شکاف های اندک اونم بدون ویرگوله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!