1گزیدهسلامت

علت خواب رفتن دست و پا چیست؟

همه ی ما هنگام خوابیدن روی دست یا نشستن روی پاها برای مدت طولانی یا یک احساس موقت “سوزن سوزن شدن” را در دست‌ها یا پاهای خود تجربه کرده‌ایم. در بیشتر موارد این مشکل موقتی بوده و معمولاً بی‌ضرر است و می‌تواند ناشی از وارد شدن فشار بر اعصاب باشد.
با این حال در برخی موارد دیگر، گزگز یا خواب رفتن دست و پا می‌تواند شدید و مزمن باشد که نشان دهنده یک بیماری جدی‌تر است.

نوشته های مشابه

علت خواب رفتن دست و پاها چیست؟

دیابت: دیابت یکی از علل شایع خواب رفتن دست و پا است. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که خون، گلوکز بیش از حد داشته باشد. این مشکل باعث نوروپاتی محیطی می‌شود. عارضه‌ای که بواسطه دیابت رخ داده است.
این وضعیت ممکن است هنگامی که مواد مغذی و خون لازم برای اعصاب دست و پا وجود ندارد، به رگ‌های خونی کوچک و اعصاب آن‌ها آسیب برساند و در نتیجه احساس درد یا بی‌حسی، سوزن سوزن شدن انگشتان دست و پا ایجاد می‌شود.

سندرم تونل کارپال:  این مورد به مراتب یکی از شایع ترین دلایل بی حسی و خواب رفتن دست چپ و راست است. سندرم تونل کارپال (CTS)، وضعیتی است که در آن عصب میانی شما، در قسمت مچ دست شما فشرده می‌شود.
در این دوره و عصر مدرن که در آن بیشتر افراد کارشان را با کامپیوتر انجام می‌دهند، طبیعی است که علائم CTS به دلیل گذراندن ساعت‌های طولانی پشت میز کار و استفاده از موس کامپیوتر، در حال افزایش باشد.

آسیب دیدگی: وارد شدن آسیب به عصب می تواند باعث بی حس شدن آن در نتیجه ضربه یا بعضی از سایر انواع آسیب دیدگی شود. علاوه بر این شکستگی استخوان یا در رفتن آن از دلایل عادی وارد شدن فشار به عصب است که می تواند باعث بی حس شدن دست ها و پاها گردد.

کمبود ویتامین: ویتامین‌های E ،B1 ،B6 ،B12 و نیاسین برای عملکرد سالم عصب، ضروری هستند. کمبود ویتامین B12 می‌تواند به کم‌خونی خطرناک منجر شود و این کم‌خونی از علل مهم نوروپاتی محیطی است. اما برعکس، ازدیاد ویتامین B6 باعث خواب رفتن دست و پا می‌شود.

آرتریت روماتوئید: آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن شما به جای مهاجمان خارجی به اشتباه به سلول‌های بدن شما حمله می‌کند.

 

‫۲ دیدگاه ها

  1. ممنون مطلب خیلی خوبی بود و تصاویر هم عالی مخصوصا تصویر شاخصتون رو خیلی دوست داشتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!