سبک زندگیهنر و صنایع دستی

صنایع دستی کرمان

بخش دوم

سوغات و صنایع دستی سوغات کرمان

بخش دوم

در بخش اول با برخی از سوغات و صنایع دستی کرمان آشنا شدیم حال به توضیح دسته ای دیگر از این سوغات و هنرهای دستی می پردازیم.

سوغات کرمان

حلوا پسته

حلوا پسته سوغات دیگری از شهر کرمان می باشد که در تهیه این حلوا از ترکیب گلاب، زعفران و کره استفاده می کنند.

خرما بریز

خرما بریز دسری بسیار مقوی می باشد که عمدتا در ماه رمضان مورد استفاده قرار می گیرد، در تهیه این خرما از دارچین و گلاب استفاده می شود.

قطاب

قطاب شیرینی سنتی کرمان و یزد عمدتاً از آرد، زرده تخم مرغ و شیر تهیه می شود، مواد داخلی این شیرینی نیز پسته و خاک قند است.

مسقطی سیرجان

مسقطی نوعی دسر است که در اکثر شهرهای ایران عرضه می شود اما مسقطی سیرجان طعم متفاوت و دلپذیری دارد. نشاسته، هل، زعفران، گلاب، خلال پسته و بادام مواد اصلی مسقطی را تشکیل می دهند.

صنایع دستی کرمان

آجیده دوزی

آجیده دوزی با نام پنبه دوزی یا لایه دوزی نیز شناخته شده می باشد. این هنر زیبا از دوران هخامنشیان رواج داشته است از این هنر محصولاتی مانند بقچه، سجاده، روکُرسی و روتختی تهیه می شود.
هنرمندان در آجیده دوزی طرح های اسلیمی و هندسی را روی پارچه های مخمل، ابریشم و ساتن می بافند.

حصیر بافی

حصیر بافی هنری است که در آن هنرمندان شاخه های درخت را خشک می کنند سپس با در هم تنیدن آن ها محصولات زیبایی را خلق می کنند.

ترمه بافی

ترمه پارچه ای نفیس مزین شده به نقش هایی مانند بته جقه و گل شاه عباسی است که در منابع تاریخی این هنر زیبا را متعلق به شهر کرمان می دانند.

مشبک کاری

ایجاد شبکه هایی سوراخ مانند روی اشیاء مختلف را مشبک کاری می گویند در گذشته از این هنر بیشتر برای ساخت درب و پنجره استفاده می شد اما امروزه مشبک کاری کاربرد وسیع تری دارد.

خوس دوزی

هنرمندان در هنر خوس دوزی بدون کشیدن طرح، نقش هایی را با الیافی از طلا و نقره روی پارچه ترسیم می کنند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. ممنوون هر دو مطلبتون خیلی خوب بود فقط باید در تیتیر شماره یک و دو ذکر بشه……همچنین جا داشت از تصاویر بیشتری استفاده کنین کار رو زیبا تر می کرد…….در کل جامع بود سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!