علم و دانشنظری

وظایف هفت گانه مدیریت

در دنیای امروز برخی از نظریه پردازان وظایف یک مدیر را بر ۷ اصل می شمارند؛ اصطلاح (POSDCORB) برای اولین بار توسط لوتر گیولیک و لیندال ارویک مطرح شد (POSDCORB)در واقع لغت با مفهوم خاصی نیست، بلکه از کنار هم قرار گرفتن یک سری از حروف لاتین که حرف اول یک سری وظایف مدیران می باشد تشکیل شده است. به بیان دیگر لوتر گیولیک و لیندال ارویک که از دانشمندان معاصر علوم اداری می باشند، وظایف مدیر را در اصطلاح لاتین به (POSDCORB)  خلاصه می کنند، این اصطلاح معنی خاصی ندارد و تنها برای کمک به حافظه وضع گردیده است.


بنابر طبقه بندی گیولیک حروف لاتین اصطلاح نامبرده معرف وظایف مدیران به شرح زیر است:

برنامه ریزی (Planning):

برنامه ریزی در واقع شالوده ی مدیریت می باشد و شامل پیش بینی عملیات اساسی و تعیین روشهای اجرای آن به منظور تأمین هدف سازمان است.

سازماندهی (Organizing):

سازمان دهی در واقع بیان گر ساز و کار های هماهنگی است که مشخص می کند چه کسی به چه کسی باید گزارش دهد، در واقع  شامل تعیین حدود اختیارات است که طبق آن وظایف از هم تفکیک می شوند.

کارگزینی (Staffing):

کارگزینی و امور مرتبط به آن که شامل استخدام و کارآموزی و همچنین تأمین شرایط مساعد کار و سایر موارد است یکی از مهمترین وظایف مدیران می باشد.

فرماندهی (Directing):

فرماندهی یکی از وظایف مدیران می باشد که شامل عمل مداوم اخذ تصمیم های خاص یا کلی و صدور دستور به منظور هدایت و رهبری سازمان است. وحدت فرماندهی نیز یکی از اصول چهارده گانه ی هنری فایول می باشد.

 هماهنگی (Coordinating):

شامل عمل مهم تطبیق وظایف مشاغل مختلف سازمان به منظور تحقق یافتن هدف مطلوب می باشد. هماهنگی دارای یک سری  فنون و ساز و کارهای خاص است که در یادداشت های مختلف مدیریتی به آن اشاره شده است.

ارتباطات (Reporting):

ارتباطات یه عنوان وظیفه ای که انتقال دهنده ی پیام ها، گزارشات، دستورات و … می باشد یکی از مهمترین موارد مطروحه در نظریه ی گیولیک است. در واقع به معنای آنکه مجری کسانی را که در برابر آنها مسئول است از جریان پیشرفت امور آگاه می سازد. گزارش دهنده باید در اثر مطالعات، تحقیق و بازرسی از جریان پیشرفت امور آگاه باشد.

بودجه بندی (Budgeting):

بودجه بندی یکی از مهمترین وظایف مدیریت در نظریه ی گیولیک است که شامل تنظیم طرح مالی عواید و مخارج سازمان و نظارت بر اجرای آن می باشد. بودجه بندی شامل انواع و تکنیک های مختلف است که در کتب بودجه ریزی مطرح گردیده است.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!