علم و دانش

چگونه حجم آب را محاسبه کنیم؟

نحوه محاسبه حجم آب

حجم مقدار فضای سه بعدی است که یک جسم یا یک ماده فیزیکی اشغال می کند. واحد اندازه گیری حجم متر مکعب (m3 ) است. این می تواند هم ظرفیت یک ظرف خاص مانند یک استخر، یک بشکه چوبی یا یک کانتینر حمل و نقل و هم سرعت جریان سیال مانند آب باشد.

مندوب می خواهد به شما در مورد نحوه محاسبه حجم آب در ظرف مستطیلی و استوانه بگوید. علاوه بر این، نحوه محاسبه حجم آب را با کمک جرم آن به شما نشان خواهیم داد.

۱٫ نحوه محاسبه حجم آب در ظرف مستطیل شکل

برای محاسبه حجم یک ظرف مستطیلی، باید طول، عرض و عمق آن را ضرب کنید. برای مستطیل مکعب که اضلاع آن مقادیر متفاوتی دارد، فرمول به این صورت است: V = abc. و برای مکعب که اضلاع آن با هم برابر هستند، به این صورت:

.V = a 3

مثال: محمد تصمیم گرفت یک استخر مستطیلی در حیاط خلوت نصب کند. برای یافتن سیستم فیلتراسیون مناسب و محاسبه مقدار ماده ضدعفونی کننده، باید حجم دقیق آب را بداند. طول استخر ۱۰ متر، عرض ۵ متر و عمق ۱٫۵ متر است. 

برای محاسبه ظرفیت استخر، محمد باید ابتدا طول را در عرض ضرب و سپس حاصلضرب آنها را در عمق ضرب کند:

V = 10 × ۵ × ۱٫۵

نتیجه ۷۵ متر مکعب است.

۲٫ نحوه محاسبه حجم آب در یک استوانه

برای محاسبه حجم یک استوانه، عدد پی را در شعاع پایه ضرب و سپس حاصل ضرب آنها را در ارتفاع استوانه ضرب کنید. فرمول به این صورت است: V = πr 2 h.

مثال: مریم یک آکواریوم استوانه ای برای ماهی هایش خرید. او باید حجم مورد نیاز آب را محاسبه کند. شعاع آکواریوم ۲۰ سانتی متر (۰٫۲ متر) و ارتفاع آن ۶۰ سانتی متر (۰٫۶ متر) است. 

پس .V = 3.14 × ۰٫۲ ۲ × ۰٫۶

حجم آکواریوم ۰٫۰۷۵۴ متر مکعب است‌.

۳٫ نحوه محاسبه حجم آب با استفاده از جرم آن

در زندگی معمولی، حجم آب معمولاً بر حسب لیتر اندازه گیری می شود. در عین حال، ۱ لیتر آب دارای جرمی برابر با ۱ کیلوگرم و ۱ متر مکعب حاوی ۱۰۰۰ کیلوگرم آب است.

مثال: علی یک مخزن آب در خانه روستایی خود دارد. او می داند که آن ۱۲۰۰ لیتر حجم دارد، اما باید حجم آن را نه به لیتر، بلکه به متر مکعب به تامین کننده آب اطلاع دهد. برای انجام این کار، علی محاسبات ساده ای انجام می دهد: 

۱۲۰۰ لیتر = ۱۲۰۰ کیلوگرم = ۱٫۲ متر مکعب

 

منبع ترجمه شده از سایت ۵minutecrafts.site

 

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. ممنونم مطلب خوبی بود فقط
    V = a 3. ” و “V = πr 2 h. ” در این دو فرمول در نسخه انگلیسی اون نقطه قبل وی قرار نمیگیره انتهای فرمول قرار میکیره من نتونستم درستش کنم اگه شما بلدید لطفا جای اون نقطه رو تغییر بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!