خانواده و کودکسبک زندگیفرهنگ

ترس از صمیمیت چیست؟

صمیمیت چیست؟

نوشته های مشابه

صمیمیت،به معنی نزدیکی احساسی و فیزیکی با افراد دیگر است. کسی که دچار ترس از صمیمیت می شود، از نزدیک شدن به دیگران دوری میکند.

ترس از صمیمیت چیست؟

ترس از صمیمیت، یک هراس اجتماعی یا اختلال اضطرابی است که اغلب به صورت ترس ناخودآگاه از نزدیکی با دیگران می باشد و روابط شخصی را تحت تأثیر قرار می دهد. دلایل مختلفی برای ترس از صمیمیت وجود دارد.
این موضوع میتواند مربوط به تجربیات گذشته فرد و به خصوص دوران کودکی باشد.
در واقع این مشکل مانند یک مکانیزم دفاعی عمل میکند؛ یعنی فرد به دیگران اعتماد نمیکند و به آن ها نزدیک نمیشود تا آسیب نبیند.

فرد مبتلا به ترس از صمیمیت در بیان نیازهای خود به طرف مقابل مشکل دارد، چراکه خود را شایسته نمی‌داند. از آنجا که در اغلب روابط افراد نمی‌توانند ذهن یکدیگر را بخوانند، این نیازهای ابرازنشده برآورده نمی‌شوند. در نتیجه، به‌تدریج حس ناشایستگی را در فرد مبتلا افزایش می‌دهند. این مسئله در نهایت به کاهش اعتماد بین دو طرف منجر می‌شود.

منشا این ترس چیست؟

برای بسیاری از افراد، ترس ازدست‌دادن مهم‌ترین عامل ترس از صمیمی‌شدن است. این دو ترس معمولا با یکدیگر ظاهر می‌شوند و فرد را بین دو حالت تلاش برای نزدیک‌شدن و سپس دورشدن از دیگری سرگردان می‌کنند. این ترس‌ها اغلب در تجربیات کودکی ریشه دارند و خودشان را هنگام قرارگرفتن فرد در رابطه بروز می‌دهند. عامل دیگری که ممکن است به این ترس بینجامد اختلال اضطراب است.

راهکار هایی برای کاهش ترس از صمیمیت

عزت نفس خود را بالا ببرید: ممکن است که خودتان را سرزنش کنید که آنقدری که باید خوب نیستید. اما باید این را بدانید که این انتقادات و احساساتی که راجب خودتان دارید درست نیستند. سرزنش کردن خود تنها باعث می شود که احساس کنید کم ارزش هستید. این احساس باعث می شود تا حتی نتوانید با خودتان احساس صمیمیت داشته باشید. هر زمان که احساس کردید خود در حال انتقاد منفی و سرزنش خودتان هستید،‌ سعی کنید به ویژگی های مثبت های خودتان فکر کنید.

مشخص کنید از روابط و زندگیتان چه چیزی میخواهید: تا وقتی ندانید از یک رابطه چه می‌خواهید،‌ در آن سردرگم خواهید بود. کمی وقت بگذارید تا بررسی کنید که از طرف مقابل‌تان چه انتظاراتی دارید و دوست دارید فرد مقابل شما چه ویژگی هایی را نداشته باشد و به طور واقع بینانه زندگی و روابط ایده آل خودتان را بشناسید.

پذیرش خود: زندگی حتی با وجود نقص ها زیباست. فردی که مشکلات صمیمیت دارد همیشه از اشتباه کردن می ترسد. از این قبیل آنها می خواهند همیشه کامل باشند؛ اما شما باید این را به خودتان یادآوری کنید که نیازی به این کار ندارید و همین گونه که هستید، خوب و کافی است.

 

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!