1گزیدهزندگینامه بزرگانسرگرمی

آشنایی با آلفرد هیچکاک

آشنایی با آلفرد هیچکاک

کارگردان بریتانیایی که نام کامل او سر آلفرد جوزف هیچکاک می باشد ۱۳ آگوست سال ۱۸۹۹ در انگلستان و در خانواده‌ای پنج نفره که به شدت کاتولیک بودند متولد شد. پدر او، ویلیام هیچکاک سبزی فروش بود.

نوشته های مشابه

اولین فعالیت هیچکاک به عنوان “طراح تیتراژ فیلم” در سال ۱۹۱۵ شروع شد پس از آن او در بریتانیا مشغول به کارگردانی شد. آلفرد هیچکاک همواره از سبک منحصر به فردی پیروی می کرد و عمده فعالیت این کارگردان در ژانر دلهره آور و معمایی بود.

اولین فیلم ساخته شده توسط هیچکاک “مستأجر” بود که مورخین سینما این فیلم را جزء فیلم های برتر و برجسته سینمای صامت انگلستان می دانند. به عقیده هیچکاک، صدا نقش فرعی در ساخت فیلم دارد.

جمله هیچکاک در رابطه با تأثیر تصویر، در بیان فیلم

«در اغلب فیلم‌هایی که این روزها ساخته می‌شود، کمتر می‌توان سینما یافت. اغلب این فیلم‌ها را من تصاویر مردمی که با یکدیگر صحبت می‌کنند می‌خوانم. وقتی که داستانی به وسیله سینما بازگویی می‌شود، فقط زمانی باید به گفتگو توسل جست که با تصاویر نتوان آن را بیان کرد. من همیشه ابتدا می‌کوشم تا داستان را به طریق سینمایی و به وسیله یک سلسله تصاویر بیان کنم…»

اولین فیلم ناطق آلفرد هیچکاک در سال ۱۹۲۹ با عنوان “باج گیری” ساخته شد. ویژگی بارز فیلم های هیچکاک این است که او خودش در اغلب فیلم هایش به صورت کوتاه حضور دارد. آلفرد هیچکاک درباره فیلم های ترسناکی که ساخته این چنین می گوید:
«من به مانند یک فیلسوف به مردم همان چیزی را می‌دهم که می‌خواهند. آن‌ها دوست دارند که ترس و وحشت را تجربه کنند خوب، من هم همان را به آن‌ها می‌دهم.»

از جمله فیلم های معروف او می توان سرگیجه، روانی، بدنام، ربه کا، مرد عوضی و پرندگان را نام برد. نکته جالب در رابطه با هیچکاک این است که او هرگز جایزه اسکار دریافت نکرده است.طبق نظرسنجی بنیاد فیلم آمریکا ۴ اثر از آلفرد هیچکاک به نام های روانی، سرگیجه، شمال از شمال غربی و پنجره پشتی جزء ۱۰۰ فیلم برتر آمریکا می باشد.

البته انتقاداتی اخلاقی در رابطه با فیلم پنجره پشتی مطرح بود که او در این رابطه اینگونه می گوید:
«هیچ چیز نمی‌توانست مرا از ساختن این فیلم بازدارد، چون که عشق من به سینما از هر ملاحظه‌ای قویتر است.»

هیچکاک همواره سعی می کرد از قید و بندهای نظام استودیویی بگریزد، به همین دلیل چند فیلم با نام های طناب، در برج جدی و وحشت صحنه را با برداشت های بلند و بدون تدوین ساخت اما شکست در این فیلم ها به وی آموخت که فیلم باید تدوین شود. فیلم پرفروش بیگانگان در ترن براساس رمانی با همین عنوان در سال ۱۹۵۱ ساخته شد.

سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۲ هیچکاک مشغول ساخت سریال “آلفرد هیچکاک تقدیم می کند” بود که در آن نقش راوی را ایفا کرد.
هیچکاک فیلم دلهره آور روانی را در سال ۱۹۶۰ با فیلمبرداری سیاه و سفید و ترکیب مونتاژ درخشان ساخت.

سرانجام این فیلمساز کلاسیک در ۲۹ آوریل سال ۱۹۸۰ دار فانی را وداع گفت. بسیاری از فیلمسازان موفق، از آلفرد هیچکاک به عنوان یک استاد غایب یاد می کنند و بر این باورند که فیلم های او، برایشان بهترین تدریس سینمایی بوده است.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. ممنونم خوب بود فقط تصویر اصلیتون با اینکه از تصاویر ریط قبلی خیلی بهتره اما باز هم از استاندارد درشت تره……باید تصاویر اندازه معقول و مناسب قالب سایت داشته باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!