1گزیدهعلم و دانش

کدام حیوانات هوش بالایی دارند؟

گونه هایی غیر از انسان که فکر می‌کنند و مشکلات را حل می‌کنند

تشخیص هوش حیوانات سخت است زیرا “هوش” اشکال مختلفی دارد. نمونه هایی از انواع هوش عبارتند از: درک زبان، خودشناسی، همکاری، نوع دوستی، حل مسئله و مهارت های ریاضی. در اینجا برخی از باهوش ترین حیوانات را نام برده‌ایم.

کلاغ‌ها

نوشته های مشابه

تمام کلاغان باهوش هستند. این گروه شامل کلاغ ها، زاغ ها، زاغی ها، غراب ها و جیجاق ها می‌شود. کلاغ ها چهره انسان ها را می‌شناسند، مفاهیم پیچیده ای را با دیگر کلاغ ها در میان می‌گذارند و به آینده فکر می‌کنند. بسیاری از کارشناسان هوش کلاغ را با یک کودک ۷ ساله مقایسه می‌کنند.

شامپانزه‌ها 

شامپانزه ها نزدیک ترین حیوان به ما هستند، بنابراین جای تعجب نیست که آنها هوشی مشابه انسان ها از خود نشان می‌دهند. شامپانزه ها از نیزه ها و ابزارهای دیگر استفاده می‌کنند، طیف وسیعی از احساسات را نشان می‌دهند و خود را در آینه می‌شناسند. شامپانزه ها می توانند زبان اشاره را برای برقراری ارتباط با انسان ها یاد بگیرند.

فیل‌ها

فیل ها بزرگترین مغز را در میان حیوانات خشکی دارند. قشر مغز فیل به اندازه مغز انسان نورون دارد. فیل ها خاطرات استثنایی دارند، با یکدیگر همکاری می‌کنند و خودآگاهی را نشان می‌دهند. آنها مانند نخستی‌سانان و پرندگان به بازی می‌پردازند.

گوریل‌ها

گوریل ها نیز مانند شامپانزه‌ها نخستی سان هستند. گوریلی به نام کوکو با یادگیری زبان اشاره و مراقبت از یک گربه خانگی به شهرت رسید. گوریل ها می‌توانند با انسان ها ارتباط برقرار کنند.

دلفین‌ها 

دلفین ها و نهنگ ها هم به اندازه پرندگان و نخستی ها باهوش هستند. دلفین نسبت به اندازه بدنش مغز بزرگی دارد. قشر مغز انسان بسیار پیچیده است، اما مغز دلفین پیچیدگی بیشتری دارد! دلفین ها و خویشاوندان آنها تنها جانوران دریایی هستند که آزمون آینه ای خودآگاهی را پس داده اند.

خوک‌ها

خوک ها پیچ و خم ها را حل می‌کنند، احساسات را می‌فهمند و به نمایش می‌گذارند، و زبان نمادین را درک می‌کنند. خوکچه ها مفهوم بازتاب را در سنین پایین تر از انسان درک می‌کنند. 

خوکچه های شش هفته ای که غذا را در آینه می‌بینند، می‌توانند محل قرارگیری غذا را تشخیص دهند. در مقابل، چند ماه طول می کشد تا نوزاد انسان بتواند بازتاب را درک کند. خوک ها همچنین نمایش های انتزاعی را درک می‌کنند.

اختاپوس‌ها

در حالی که ما با هوش در مهره داران آشنا هستیم، برخی از بی مهرگان نیز بسیار باهوش هستند. اختاپوس بزرگترین مغز را در میان بی‌مهرگان دارد. این حیوان تنها بی مهره ای است که از ابزار استفاده می‌کند. اختاپوسی به نام اتو، به پرتاب سنگ و پاشیدن آب به سمت چراغ های روشن بالای آکواریوم خود معروف بود.

طوطی‌ها

تصور می‌شود طوطی ها به اندازه یک کودک انسان باهوش هستند. این پرندگان معماها را حل و همچنین مفهوم علت و معلول را درک می‌کنند. انیشتین دنیای طوطی ها، پرنده ای آفریقایی خاکستری است. پرنده ای که به خاطر حافظه و توانایی شمردن شگفت انگیزش معروف است. طوطی های خاکستری آفریقایی می‌توانند تعداد قابل توجهی از کلمات انسانی را یاد بگیرند و از آنها در زمینه ارتباط با مردم استفاده کنند.

سگ‌ها

سگ ها از هوش خود برای ارتباط با انسان ها استفاده می کنند. آن‌ها احساسات را درک می کنند، همدلی نشان می دهند و می‌توانند از زبان نمادین استفاده کنند. به گفته استنلی کورن، متخصص هوش سگ، یک سگ به طور متوسط ​​حدود ۱۶۵ کلمه انسانی را می‌فهمد. با این حال، آنها می‌توانند موارد بیشتری را یاد بگیرند.

راکون‌ها

محققان مرکز ملی حیات وحش USDA و دانشگاه وایومینگ به راکون ها یک پارچ آب حاوی گل ختمی و مقداری سنگریزه دادند. راکون ها برای رسیدن به مارشمالو باید سطح آب را بالا می‌بردند. نیمی از راکون ها متوجه شدند که چگونه از سنگریزه ها برای دریافت غذا استفاده کنند. راکون دیگری به سادگی راهی برای ضربه زدن به پارچ پیدا کرد. راکون ها همچنین می‌توانند راه حل های مشکلات را به مدت سه سال به خاطر بسپارند.

بیشتر بخوانید:

حیواناتی که بیشترین عمر را دارند

آیا حیوانات هم عرق می‌کنند؟

کشنده ترین حیوانات جهان

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. خیلی عالی بود ممنون…..فقط کاش واژه نخستی سان رو تعریف میکردید کمی تخصصی هست و ممکنه همه متوجه منظورش نشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!