1گزیدهعلم و دانش

آیا حشرات می‌خوابند؟

خواب باعث بازیابی و شادابی می‌شود. بدون آن، ذهن ما آنقدر تیز نیست و در طول روز کسل می‌شویم. دانشمندان با اطمینان می‌دانند که پرندگان، خزندگان و پستانداران در طول دوره‌های مختلف استراحت می‌کنند. اما در مورد حشرات چطور؟ آیا حشرات هم می‌خوابند؟

تشخیص اینکه آیا حشرات به همان شکلی که ما می‌خوابیم می‌خوابند، چندان آسان نیست. آن‌ها پلک ندارند، بنابراین هرگز نخواهید دید که یک حشره چشمان خود را برای یک چرت زدن کوتاه ببندد. 

نوشته های مشابه

محققان حشرات را در حالتی که به نظر می‌رسد در حال استراحت هستند مورد مطالعه قرار داده‌اند و شباهت های جالبی بین خواب انسان و استراحت حشرات یافته اند.

در مطالعه‌ای بر روی مگس‌های میوه (Drosophila melanogaster)، محققان از مگس‌های میوه فیلم‌برداری کردند تا مشخص کنند که آیا خواب هستند یا خیر. نویسندگان مطالعه گزارش دادند که حشرات رفتارهایی از خود نشان دادند که حالتی شبیه به خواب را داشته‌اند.

مگس میوه

در یک زمان خاص در شبانه روز، مگس های میوه به مکان های مورد علاقه خود برای چرت زدند می‌روند. حشرات بیش از ۲٫۵ ساعت بی حرکت می‌مانند، اگرچه دانشمندان خاطر نشان کردند که مگس ها گاهی اوقات پاها یا پروبوس (پوزه) خود را در حالت استراحت تکان می‌دهند. 

در این دوره، مگس‌های میوه به راحتی به محرک‌های حسی پاسخ نمی‌دادند. به عبارت دیگر، زمانی که مگس‌های میوه در حال چرت زدن بودند، محققان برای بیدار کردن آنها با مشکل مواجه شدند.

مطالعات همچنین نشان داده‌اند که حشرات محروم از استراحت نیز مانند انسان ها از بی‌خوابی رنج می برند. مگس‌های میوه که بیش از دوره فعال عادی خود بیدار نگه داشته می‌شوند، زمانی که در نهایت اجازه استراحت به آنها داده می‌شود، خواب از دست رفته خود را با چرت زدن طولانی‌تر از حد معمول بازیابی می‌کنند. 

بنابراین، بر اساس اکثر آزمایش ها، پاسخ این است که بله، حشرات واقعاً می‌خوابند. حشرات به وضوح گاهی اوقات استراحت می‌کنند و تنها با محرک های قوی بیدار می‌شوند. مانند گرمای روز، تاریکی شب، یا شاید حمله ناگهانی توسط یک شکارچی. این حالت استراحت عمیق، نزدیک ترین رفتار به خواب واقعی است که حشرات از خود نشان می دهند.

بیشتر بخوانید:

چرا خون قرمز است؟

آیا حیوانات احساسات را احساس می‌کنند؟

سریع ترین حیوانات جهان

حیواناتی که در محیط های خیلی سرد یا خیلی گرم زندگی می‌کنند

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!