تاریخعلم و دانش

گاوریلو برینسیپ که بود؟

گاوریلو برینسیپ که بود؟

آشنایی با این شخصیت تاریخی که اتفاقی بسیار عظیم را رقم زد خالی از لطف نیست. با ما همراه باشید.

نوشته های مشابه

با دیدن چهره گاوریلو برینسیپ و قد و قامت کوتاهش هرگز نمی توان باور کرد که اقدام او منجر به بزرگترین ترین اتفاق تاریخ شد.

گاوریلو برینسیپ در بیست و پنجم ژوئیه سال ۱۸۹۴ به دنیا آمد. او ملی گرای اهل صربستان بود. سال ۱۹۱۴ ولیعهد بلژیک همراه با همسر خود در حال سفر به سارایوو بودند که گاوریلو برینسیپ آن ها را به قتل رساند.

گاوریلو در آن زمان ۱۹ سال بیشتر نداشت او با هم دستی یک گروه شش نفره اقدام به این قتل کرد. تلاش های او برای خودکشی پس از تروری که انجام داد بی نتیجه ماند و سرانجام همراه هم دستان خود دستگیر شد.
محاکمه او ۲۰ سال زندانی در پی داشت اما او چند سال پس از زندانی شدن به دلیل بیماری سِل درگذشت.

این قتل پایان ماجرا نبود. به دنبال این حرکت، بلژیک با صربستان وارد جنگ شد و از سویی دیگر روسیه برای کمک به صرب‌ها به میدان آمد.

پس از آن آلمان نیز برای جنگ با فرانسه وارد خاک بلژیک می شود، بلژیک و انگلستان و دولت عثمانی هم با آلمان می جنگند. این ماجرا به همین صورت ادامه دار می شود تا جایی که آمریکا، ایتالیا، یونان، رومانی و پرتغال نیز برای جنگ با دولت عثمانی وارد میدان می شوند.

با شروع و گستردگی این درگیری ها جنگ جهانی اول رخ می دهد که متأسفانه ۱۶ میلیون کشته، ۸ میلیون مفقود و ۲۰ میلیون مجروح پیامد آن می باشد، و بعدها اختلافات حل نشده در جنگ جهانی اول زمینه برای شروع جنگ جهانی دوم را نیز فراهم می کند.

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!