خانواده و کودکدسته بندی نشدهسبک زندگی

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

زایمان طبیعی

نوشته های مشابه

امن ترین نوع زایمان، طبیعی بوده  اما سزارین از طبیعی رایج تر است. سزارین نوع پیچیده تری از زایمان محسوب میشود. توصیه ای که همواره متخصص زنان و زایمان به خانم ها می کنند ؛انجام زایمان طبیعی می باشد، اما این موضوع به این معنا نیست که مادران از زایمان سزارین بترسند. گاهی ممکن است پزشک تشخیص می دهد که مادر باید سزارین شود بنابراین نگرانی از این بابت بی مورد است و نباید اصرار به انجام زایمان طبیعی داشته باشد.

معایب زایمان طبیعی

در طول زایمان طبیعی، خطری که وجود دارد این است که ممکن است پوست و بافت اطراف واژن در حین حرکت نوزاد به سمت مجرا کشیده و پاره شود. اگر کشیدگی و پارگی شدید باشد، ممکن است مادر به بخیه نیاز پیدا کند یا اینکه ضعف و جراحت را در ماهیچه لگن احساس کند که در کنترل ادرار و عملکرد روده تاثیرگزار است.

طبق تحقیقات انجام شده، گروهی از زنان،۲ ماه پس از زایمان طبیعی، به نسبت مادرانی که سزارینی بودند، بیشتر دچار مشکلاتی چون مشکلات ادراری، اجابت مزاج و درد به هنگام مقاربت جنسی می باشند.

مزایای زایمان طبیعی

مادرانی که زایمان طبیعی دارند، خیلی زودتر از افراد سزارین شده می‌توانند اقدام به شیردهی کنند.

یک مادر بعد از جراحی ممکن است هوشیاری کمتری داشته باشد، اما بعد از زایمان طبیعی می تواند بسرعت فرزند خود را در آغوش بگیرد و به او شیر بدهد.

از دیگر فواید زایمان طبیعی برای مادر می‌توان به عدم بیماری بعد از زایمان اشاره کرد. مادرانی که زایمان طبیعی انجام می‌دهند، خطر زخم شدن و همچنین ایجاد عفونت و مشکلات دیگری که اکثراً گریبان مادران با روش زایمان سزارین را می‌گیرند، رو به رو نیستند.

 

عمل سزارین

عمل سزارین  یک نوع زایمان غیرطبیعی است که در آن نوزاد با ایجاد برشی در دیواره شکم و رحم مادر خارج می‌شود.
اگر در طول بارداری مشکلی داشته باشید یا اینکه قبلا یک جراحی سزارین داشتید و نمی توانید به طور طبیعی نوزاد خود را به دنیا بیاورید ممکن است به عمل سزارین نیاز داشته باشید. با این حال برای اولین بار نیاز به عمل سزارین تا زمانی که درد زایمان شروع نشود واضح و روشن نخواهد بود. اگر شما باردار هستید، دانستن چیزهایی که باید در طول یک عمل سزارین انتظار داشته باشید می تواند در آماده سازی به شما کمک کند.

معایب عمل سزارین

بعد از زایمان سزارین عفونت رحم امری شایع است، که از علت های آن می توان به عواملی همچون خارج کردن جفت با دست باشد. البته از طرفی در صورت استفاده نکردن از دست و خروج خود بخودی جفت در زایمان سزارین، زمان زایمان و همچنین میزان خونریزی افزایش می یابد.

اکثر اثرات جانبی بیهوشی جزئی و موقتی هستند, هر چند برخی افراد اثرات جدی تری دارند که باید از قبل نسبت به آن ها آگاه و آماده شوند. این خطرات شامل مواردی از قبیل تهوع و استفراغ، گلو درد به دلیل لوله ای که در زمان بیهوشی در گلو قرار داده می شود، گیجی، دردهای ماهیچه ای، لرز و تکان (هیپوترمی)، سردرد و… خواهند بود.

حتی با رعایت نکات صحیح جراحی توسط بهترین متخصص زنان، ممکن است عفونت جای بخیه ها که همراه با خونریزی و باز شدن محل زخم می باشد اتاق بیفتد. متأسفانه این امر از شایع ترین علل مرگ و میر مادران بعد از زایمان سزارین محسوب می شود. در صورت مشاهده این عارضه فرد باید در بیمارستان بستری شود و تحت مراقبت های بهداشتی قرار گیرد.

مزایای عمل سزارین

عمل سزارین ممکن است برای مواقعی که شما چندقلو باردار هستید و نوزاد شما زودتر از موقع به دنیا می آید یا مشکلات دیگری وجود دارد نیاز باشد.

بعضی از افراد هستند که از درد های زایمان طبیعی میترسند و به همین علت به عمل سزارین روی آورده اند تا درد کمتری را احساس کنند؛ علاوه بر آن ،باورهای نادرست درباره ی روند زایمان طبیعی نیز باعث تمایل آنها به سزارین شده است.

 

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!