تاریخعلم و دانش

چه انقلاب های بزرگی در دنیا رخ داده است؟

هر گاه در نظام حکومتی، روابط اجتماعی یا در تفکر مردم تغییرات بزرگی رخ دهد، انقلاب رخ داده است. وقوع این تغییرات همیشه با اعمال زور نیست، اما در بسیاری از انقلاب های بزرگ جهان، خون افراد بسیاری ریخته شده تا انقلاب به وقوع پیوسته است.

در سال ۱۷۷۴ میلادی، مردم سیزده ایالت از آمریکا قیام کردند و علیه بریتانیا جنگیدند تا توانستند استقلال خود را به دست آورند و از‌ قید بریتانیا رها شوند. این انقلاب به تحولی در نظام حکومتی آمریکا منجر شد.

در ۱۷۸۹ نیز فرانسویان علیه شاه و حکومت به پا خاستند و آنها را سرگون کردند. فرانسویان خواهان آزادی و برابری بودند.

انقلاب فرانسه

انقلاب ۱۹۱۷ روسیه نظام سیاسی، اقتصادی و عقیدتی کشور را تغییر داد. با این انقلاب، روسیه تزاری به اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد و کمونیسم بر همه امور کشور سایه افکند. هرچند نظام جدید نیز شکل دیگری از استبداد بود، اما به خاطر تغییراتی که با آن در کشور شکل گرفت، انقلاب ۱۹۱۷ را یکی از بزرگترین انقلاب‌های جهان می‌دانند.

انقلاب روسیه

کشور چین نیز در سال ۱۹۶۶ انقلاب بزرگی را تجربه کرد. در این تحول، که به رهبری مائو صورت گرفت، تغییرات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بزرگی در چین پدید آمد.

یکی از بزرگترین و شگفت انگیزترین انقلاب‌های جهان انقلاب اسلامی ایران بود در سال ۱۹۷۹ میلادی (۱۳۵۷ شمسی) در ایران به پا شد و به پیروزی رسید. این انقلاب علاوه بر تغییراتی که در نظام حکومتی کشور پدید آورد، نگرش و تفکر اجتماعی مردم را نیز متحول کرد. ویژگی‌های دیگر این انقلاب آن بود که غرب و به ویژه آمریکا از حکومت قبلی ایران به شدت حمایت می کردند اما مردم کوچه و بازار به رهبری امام خمینی (ره) توانستند بر همه آنها غلبه کنند و به جمهوری اسلامی دست یابند. بعد از پیروزی این انقلاب قوانین ایران نیز متناسب با قوانین اسلامی تغییر کرد.

انقلاب ایران

برخی از انقلاب‌ها نیز در حوزه های خاصی روی می‌دهند اما پیامدهای آنها به سراسر جهان راه می‌یابد. انقلاب های علمی و انقلاب صنعتی نمونه هایی از این نوع دگرگونی‌ها هستند.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. تصاویرتون خیلی خوب انتخاب شدند و مخصوصا سیاه و سفید بودنشون به مطلب خیلی میومد فقط ای کاش برای همه انقلاب ها تصویر میگذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!