دسته بندی نشده

ازدواج مسیار چیست؟

ازدواج مسیار ازدواجی است که در سال‌های اخیر میان اهل سنت به ویژه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و خاورمیانه شایع شده است. علما و حقوقدانان اهل سنت به بحث و بررسی درباره این ازدواج پرداخته و از زوایای مختلف آن را تجزیه و تحلیل نموده‌اند و عده‌ای قائل به جواز و مشروعیت آن شده و گروهی آن را نامشروع دانسته‌اند. این نوشتار به معرفی ازدواج مسیار، تفاوت آن با ازدواج‌های دیگر، مشروعیت و جایگاه این ازدواج در بین اهل سنت و دیدگاه فقهای شیعه درباره آن، پرداخته است. در ابتدا لازم است ویژگی‌های ازدواج صحیح از دیدگاه اهل سنت به طور اجمالی بیان شود و سپس ازدواج مسیار بر آن تطبیق گردد.

نوشته های مشابه

 

تفاوت های ازدواج مسیار با ازدواج موقت

ازدواج موقت، دوام و رابطه ی زوجیت دارای مدت زمان مشخصی می باشد درحالی که ازدواج مسیار فاقد مدت می باشد.
در ازدواج موقت هیچ گونه محدودیتی برای مرد وجود نخواهد داشت و مرد می تواند هر چند بار که مایل باشد با افراد مختلف ازدواج موقت نماید درحالی که ازدواج مسیار چون ازدواج دائمی محسوب می شود، مرد نهایتا می تواند چهار همسر داشته باشد.
در ازدواج موقت حضور شاهد ضرورتی ندارد ولی در ازدواج مسیار یکی از ارکان عقد و شرایط لازم برای صحت ازدواج محسوب می شود.

 

دلایل زنان برای ازدواج مسیار

زنانی که مشغله کاری زیادی دارند ، در ازدواج مسیار نیاز نیست مسئولیتی برعهده بگیرند و با شوهر شرط می کنند که کاری به زمان ورود و خروج و مکان هایی که می رود نداشته باشد.
برخی از زنان به دلیل این که ازدواج دائم مناسب برایشان پیش نمی آید و سنشان بالا رفته برای مادر شدن ، اقدام به ازدواج مسیار می کنند و به عنوان زن دوم یا سوم انتخاب می شوند و تمام مسئولیت تربیت و هزینه های فرزندشان را برعهده می گیرند.
برخی از زنان که تمایلی به قید و بندها و مسئولیت های ازدواج ندارند ولی می خواهند غرائزشان را رفع کنند از ازدواج مسیار استقبال می کنند.

 

دلایل مردان برای ازدواج مسیار

مردانی که به دنبال تعدد زوجات یا معاشرت جنسی با چند زن دارند یا نمی توانند از نظر مالی ازدواج مجدد نمایند و از پس تامین هزینه های مهریه ف نفقه و تامین محل سکونت بر نمی آیند خواهان ازدواج مسیار هستند.

 

نظرات موافقان و مخالفان ازدواج مسیار

همانطور که اشاره شد در خصوص ازدواج مسیار بین فقها اختلاف نظر هایی مختلفی وجود دارد و هرکدام برای علت موافقت یا مخالفت خود دلایلی ارائه نموده اند.
موافقان ازدواج مسیار معتقدند که؛ از آنجایی که تمامی شرایط صحت ازدواج از جمله رضایت، قصد در هنگام عقد وجود داشته است و خانم بدون اجبار و اکراه و با میل و رضایت از حقوق خود صرف نظر می نماید پس دلیلی برای عدم صحت وجود نخواهد داشت.
اما مخالفان معتقدند که، ازدواج مسیار منجر به ایجاد یک دیدگاه جنسی به خانم ها شده و به دلیل عدم مسئولیت های مالی برای مرد، موجب رواج بی بند و باری در جامعه خواهد شد.

 

‫۲ دیدگاه ها

  1. موضوع جدید و جذابی بود اما مشکل اصلیش اینه که اول باید ازدواج مسیار رو توضیح بدید اصلا چی هست؟ من تا اخر مطلب هیچی نفهمیدم که به چه نوع ازدواجی مسیار میگن احتمالا شما از مقاله اصلی حذف کردید توضیح ازدواج مسیار رو و دقت نکردید در متن تدوین شده توضیحشو بیارید
    “از پس تامین هزینه های مهریه ف نفقه و تامین محل سکونت بر نمی آیند خواهان ازدواج مسیار هستند.”

    “ازدواج مسیار منجر به ایجاد یک دیدگاه جنسی به خانم ها خواهد شد و به دلیل عدم مسئولیت های مالی برای مرد، موجب رواج بی بند و باری در جامعه خواهد شد.”
    چندین بار به دوستان یاداوری کردم دو فعل مشابه در دو جمله پشت سر هم نیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!