علم و دانشمحیط زیست

حقایقی در مورد خورشید

خورشید از چه موادی تشکیل شده است؟

نوشته های مشابه

خورشید ستاره ای است که از گازهای داغ تشکیل شده و حاوی عناصری از جمله هیدروژن، هلیوم، کلسیم، سدیم، منیزیم و آهن است. 

دمای آن به حدی زیاد است که سفید می‌درخشد. همچنین خورشید بسیار بزرگ است. (اگر خورشید به اندازه یک توپ بسکتبال بود، زمین به اندازه سر یک سنجاق می‌شد )

خورشید چقدر داغ است؟

دمای سطح خورشید (یا لایه مرئی بیرونی آن به نام فوتوسفر ) حدود ۱۰۰۰۰ درجه فارنهایت (۵۵۳۷ درجه سانتیگراد) است (۵۵ برابر دمای لازم برای جوشاندن آب).

حتی دمای هسته خورشید به ۲۷ میلیون درجه فارنهایت (۱۵ میلیون درجه سانتیگراد) می‌رسد. شدت آن به حدی است که واکنش های هسته ای در آنجا اتفاق می‌افتد.

اگر خورشید وجود نداشت چه اتفاقی برای زمین می افتاد؟

بدون خورشید، حیات روی زمین وجود نداشت. سیاره زمین در بهترین حالت، یک توپ تاریک یخ زده خواهد بود. نور، گرما و انرژی خورشید است که جو زمین را آماده ایجاد باد و باران می‌کند. 

با نور خورشید گیاهان رشد می‌کنند و حیوانات و انسان ها غذا می‌خورند. خروجی گرمای خورشید در طول زمان تغییر می‌کند که بر زندگی روزمره، آب و هوا و ارتباطات ماهواره ای ما تأثیر می‌گذارد.

در هنگام خورشید گرفتگی چه اتفاقی می‌افتد؟

هر از چند گاهی ماه در حالی که در مسیر خود به دور زمین می‌چرخد، مستقیماً از مقابل خورشید می‌گذرد. به طور موقت خورشید را مسدود می‌کند و بر بخشی از زمین که در حال تجربه روز است سایه می‌اندازد. 

هنگامی که خورشید گرفتگی رخ می‌دهد، قسمتی از زمین تاریک می‌شود تا ماه بگذرد.

آیا جایی در زمین وجود دارد که خورشید در آن طلوع نکند؟

در قطب شمال و جنوب حداقل یک روز در سال وجود دارد که خورشید طلوع و غروب نمی‌کند. این به دلیل نزدیکی آنها به قطب های زمین است. 

خورشید در انقلاب تابستانی (۲۱ ژوئن در شمال و ۲۱ دسامبر در جنوب) غروب و در انقلاب زمستانی (۲۱ دسامبر برای شمال و ۲۱ ژوئن برای جنوب) طلوع نمی‌کند. 

به همین دلیل، قطب شمال و قطب جنوب را در تابستان «سرزمین خورشید نیمه شب» و در زمستان «سرزمین تاریکی ظهر» می‌نامند.

‫۲ دیدگاه ها

  1. ممنون مطلب قشنگی بود فقط اینجا
    “دمای سطح خورشید (یا لایه مرئی بیرونی آن به نام فوتوسفر ) حدود ۱۰۰۰۰ درجه فارنهایت (۵۵۳۷ درجه سانتیگراد) است (۵۰ برابر دمای لازم برای جوشاندن آب).” فکر کنم درستش باید ۵۵ برابر باشه(آب در ۱۰۰ درجه سانتیگراد به جوش میاد)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!