تکنولوژیعلم و دانش

صدا چگونه ایجاد میشود

گوش های ما دارای استخوان هایی هستند که ارتعاشات یا لرزش های موجود در امواج هوا را دریافت و آن را به مغز میفرستند. مغز نیز این لرزش ها را دریافت و به صورت صدا ادراک میکند.

وقتی قطره ای  داخل ظرف آبی می افتد، امواجی روی سطح آب ایجاد شده و به اطراف پراکنده میشود. امواج صوت نیز همین گونه ایجاد میشوند و حرکت میکنند. یعنی برای ایجاد صداها لازم است تا جسمی به جسم دیگر برخورد کند، به طوری که جسم دیگر را به لرزه یا ارتعاش درآورد. مانند زمانی که هوای بازدم به تارهای صوتی انسان برخورد میکند و آن ها را به ارتعاش در می آورد. این لرزش یا ارتعاش از همه طرف به صورت امواجی در هوا پراکنده میشود و اگر گوشی سر راهش قرار گیرد آن را دریافت و ادراک میکند.

تن صدا

حتما شنیده اید که درباره شخصی صحبت میشود و گفته میشود تن صدایش بسیار جذاب است. برخورد هوا با تارهای صوتی در حنجره، لرزش تارهای صوتی، انعکاس صدا در اثر برخورد آن با دیواره های جمجمه و مجاری تنفسی، همه با هم تن صدای شخص را میسازند. بنابراین اگر فکر میکنید که حنجره خیلی خوبی ندارید شاید بتوانید تن صدای خوبی با انعکاس مناسب صدا در بدن خود بیابید. به این کار در خوانندگی صداسازی میگویند.

بررسی کیفیت صدا

کیفیت صدا در ابتدا به نحوه بکارگیری تارهای صوتی و مقدار هوایی که به آنها دمیده می‌شود، دارد. اگر مقدار صحیح هوا به اندازه‌ی صحیحی از تارها برخورد کند، می‌توان گفت کیفیت صدا هم مناسب خواهد بود. بنابراین اگر این مقدار مناسب و دقیق باشد کیفیت صدا هم مناسب خواهد بود.

بلندی صدا

بلندی صدا به مقداربلندی و ملایمت یک صدا بازمی گردد و به تعداد کلی تحریکات عصب شنوایی در زمانهای دوره ای کوتاه مربوط می شود. به این معنی که در سیکل های کوتاه، صدایی بسیار کوتاه میتواند ملایم تر از یک صدای بلند تر بنظر برسد در حالی که هر دو در یک سطح شدت اجرا شده اند. ازحدود ۲۰۰ ms به بعد دیگر این مورد صدق نمی کند و دیگر مدت صدا روی بلندی ظاهری صدا تاثیری ندارد. سیگنال های دارای بلندی صدای بیشتر فشار بیشتری را روی غشا بنیادی آورده و از این رو اعصاب بیشتری را تحریک کرده و سیگنال بلندی قوی تری را تولید میکنند.

روش های دریافت صدا

صوت به دو روش‌ مختلف دریافت می شود:
– مستقیم: صداهای مستقیم در یک فرم کروی منتقل می‌شوند و از منبع به‌طور مستقیم به شنونده می‌رسند. حالت کروی در حرکت باعث می‌شود که صوت در تمام جهت‌ها در یک زمان مشخص حرکت کند.
– غیر مستقیم: در حالت غیر مستقیم صدا در اثر برخورد با یک سطح بازگشت می‌یابد و سپس به گوش دریافت‌کننده می‌رسد.

 

 

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. مطلبتون خوب بود البته می شد ساده نویسی بشه تا مخاطب عام رو اذیت نکنه، برخی جملات و اصطلاحات کمی سنگین بودند…در مجموع ایراد خاصی نداشت جز یه مورد املایی
    “به تعداد کلی تحریکات عصب شنوایی در زمانهای دوره ای کوتاه مریوط می شود.”
    تصاویرتون هم همسایز و خوب انتخاب شدند مخصوصا تصویر اصلی مطلب که عالی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!