سرگرمیمحیط زیست

بزرگترین جزایر جهان

حدود ۲۰۰۰ جزیره در اقیانوس و میلیون ها جزیره در جهان وجود دارد. برخی از آنها کوچک و برخی دیگر بزرگ هستند. همه این جزایر از نظر اندازه، دما، آب و هوا، گیاهان و جانوران متفاوت هستند. 

در این مقاله لیستی از بزرگترین جزایر جهان را جمع آوری کرده ایم.

نوشته های مشابه

۱_ گرینلند (۲,۱۶۶,۰۸۶ کیلومتر مربع)

گرینلند بزرگ ترین جزیره جهان است که در بین اقیانوس اطلس و اقیانوس منجمد شمالی قرار دارد. این جزیره متعلق به دانمارک می‌باشد.

علیرغم وسعت آن، عمدتاً خالی از سکنه است و فقط ۵۰۰۰۰ نفر در آن زندگی می‌کنند.

۲_ گینه نو (۸۲۱,۴۰۰ کیلومتر مربع)

جزیره گینه نو که در غرب اقیانوس آرام قرار دارد دومین جزیره بزرگ جهان است که بیش از هشتصد هزار کیلومتر مربع مساحت دارد. مانند جزیره بورنئو، این جزیره توسط بیش از یک کشور اداره می‌شود (اندونزی و پاپوآ گینه نو). 

از آنجایی که بیش از ۴۰,۰۰۰ سال است که انسان ها در این جزیره ساکن شدند، قرن ها به دلیل ذخایر عظیم مس و طلا مورد توجه بوده است. جزیره گینه نو توسط تنگه تورس از استرالیا جدا می‌شود‌.

۳_ بورنئو ( ۵۸۷,۲۹۵ کیلومتر مربع)

بورنئو جزیره بزرگی است که اندازه آن تقریباً دو برابر مساحت کشور آلمان است. هم‌چنین این جزیره تنها جزیره ای است که توسط سه کشور – برونئی، مالزی و اندونزی- اداره می شود، اما بیشتر جزیره در قلمرو اندونزی است.

بورنئو قدیمی ترین جنگل بارانی روی زمین است که قدمت آن به بیش از ۱۰۰ میلیون سال می‌رسد. در میان شاخ و برگ های سرسبز، حیات وحش شگفت انگیزی مانند اورانگوتان بورنئو و خفاش میوه دایاک، دو گونه در خطر انقراض که در هیچ کجای زمین یافت نمی‌شوند، وجود دارد.

۴_ ماداگاسکار (۵۸۷,۲۹۵ کیلومتر مربع)

ماداگاسکار در ساحل شرقی آفریقا در وسط اقیانوس هند واقع شده است. این جزیره به خاطر حیات وحش شگفت انگیزش با حدود ۲۵۰,۰۰۰ گونه جانوری مشهور است. جالب اینجاست که دو سوم حیات وحش آن را نمی‌توان در هیچ جای دیگری روی زمین یافت.

۵_ بافین (۵۰۷,۴۵۱ کیلومتر مربع)

جزیره بافین بزرگترین جزیره کانادا است. علیرغم مناظر خارق‌العاده آبدره‌ها، دریاچه‌های آب شیرین و پارک‌های ملی مملو از یخچال‌های طبیعی، این جزیره با میانگین دمای سالانه منفی هشت درجه سانتی‌گراد، یکی از غیر مهمان‌پذیرترین جزایر روی زمین است.

این جزیره که به افتخار کاشف بریتانیایی ویلیام بافین نامگذاری شده است، در نزدیکی قطب شمال قرار دارد.

۶_ سوماترا (۴۴۳,۰۶۶ کیلومتر مربع)

سوماترا ششمین جزیره بزرگ جهان و دومین جزیره بزرگ اندونزی است. واقع در ناحیه زلزله خیز هند و استرالیا و اوراسیا، اغلب زلزله و سونامی را تجربه می‌کند.

این جزیره که جنگل های بارانی استوایی زیبایی دارد، بسیاری از جذابیتش به دلیل طبیعت نسبتاً دست نخورده و حیات وحش آن است. 

برخی از گونه های در خطر انقراض آن عبارتند از ببر سوماترا، اورانگوتان سوماترایی و کرگدن سوماترا.

۷_ هونشو (۲۲۷,۸۹۸ کیلومتر مربع)

هونشو بزرگترین جزیره از چهار جزیره بزرگ ژاپن است. علیرغم اینکه بین دریای ژاپن و اقیانوس آرام قرار دارد، در واقع بخشی از سرزمین اصلی ژاپن محسوب می‌شود. با مساحتی بیش از دویست هزار کیلومتر مربع، بیشتر از نصف اندازه ژاپن است!

کوه فوجی مرتفع‌ترین کوه ژاپن و دریاچه بیوا، بزرگترین دریاچه این کشور در این جزیره قرار دارد.

۸_ جزیره ویکتوریا (۲۱۷,۲۹۱ کیلومتر مربع)

جزیره ویکتوریا دومین جزیره بزرگ در مجمع الجزایر قطب شمال کانادا است. این جزیره توسط توماس سیمپسون کاشف قطب شمال در اوایل دهه ۱۸۳۰ کشف و به نام ملکه ویکتوریا نامگذاری شد.

۹_ بریتانیای کبیر (۲۰۹,۳۳۱ کیلومتر مربع)

بریتانیای کبیر، جزیره‌ای است که در اقیانوس اطلس شمالی واقع شده و توسط کانال مانش و دریای شمال از قاره اروپا جدا شده است. 

این جزیره بزرگترین جزیره اروپا است.

انسان ها از ۵۰۰,۰۰۰ سال پیش در بریتانیای کبیر زندگی می‌کنند و لندن، بزرگترین شهر آن، همچنان گردشگران را از سراسر جهان جذب می‌کند.

۱۰_ السمر (۱۹۶,۲۳۶ کیلومتر مربع)

جزیره السمیر سومین جزیره بزرگ کانادا و بزرگ‌ترین جزیره جزایر ملکه الیزابت در استان نوناووت است که با کوه‌های مواج و یخ‌های دیدنی مشخص می‌شود.

جزیره السمر کانادا که بین خلیج بافین و اقیانوس منجمد شمالی واقع شده، قدمتش به آخرین عصر یخبندان می‌‌رسد.

‫۴ دیدگاه ها

 1. مطلب خوبی بود وتصاویر هم عالی فقط دو ایراد نگارشی داشت

  “علیرغم وجود قرن ها، این جزیره هنوز پرجمعیت است.” به نظرم یک بخش جمله حذف شده چون به تنهایی این جمله معنی نداره
  بزرگترین جزایر بریتانیا، بریتانیای کبیر، جزیره‌ای است که در اقیانوس اطلس شمالی واقع شده و توسط کانال مانش و دریای شمال از قاره اروپا جدا شده است. ” معنی این رو هم نفهمیدم؟؟!!!

   1. “علیرغم وجود قرن ها، این جزیره هنوز پرجمعیت است.” کاملا غلطه……اولا که اگه جای “وجود” گذشت میگذاشتن شاید از نظر ظاهری درست می شد اما از لحاظ معنایی همچنان غلطه……….مگر قرار هست جایی که قرن ها ازش می گذره کم جمعیت بشه؟…..مگه شما اگر بگین علی رغم وجود قرن ها چین همچنان پر جمعیت است جمله درستیه؟
    من عموما به دوستان اعتماد می کنم و بعد گذاشتن نظر نمیام چک کنم که آیا اصلاح انجام شده یا نه ولی انگار اشتباه میکردم…..لطفا تا فردا اصلاح بفرمایید تا مطلب به کلی حذف نشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!