سرگرمیمحیط زیست

معروف ترین و زیباترین پل های جهان

برای قرن ها، مردم از پل ها برای از بین بردن موانع فیزیکی برای سفر، کوتاه کردن مسافت ها، و تسهیل تجارت و حمل و نقل استفاده می‌کردند. برخی از پل‌های جهان به آثار فرهنگی تبدیل شده‌اند که هزاران گردشگر را به خود جذب می‌کنند و مناظر شگفت‌انگیزی را برای بازدیدکنندگان خود به نمایش می‌گذارند.

در این مقاله تعدادی از معروف ترین، بزرگ‌ ترین و زیباترین پل های دنیا را به شما معرفی می‌کنیم.

نوشته های مشابه

پل گلدن گیت

بدون شک پل گلدن گیت معروف‌ترین پل جهان است. این پل معلق بر روی تنگه ای بین سانفرانسیسکو و مارین کانتی قرار گرفته است. به لطف معمار جوزف بی اشتراوس ساخت آن تنها هفت سال طول کشید و در سال ۱۹۳۷ تکمیل شد.

پل گلدن گیت در آن زمان هم طولانی ترین پل معلق جهان با طول ۱۳۰۰ متر و هم بلند ترین با ارتفاع ۲۲۷ متر بود.

این پل قرمز رنگ یکی از جاذبه های توریستی مهم در سانفرانسیسکو و کالیفرنیا است.

پل بروکلین

پل بروکلین یکی از مهمترین پل های نمادین در شهر نیویورک و کل جهان است. این پل در سال ۱۸۸۳ تکمیل شد.

در زمان تکمیل، این پل طولانی ترین پل معلق جهان با طول ۴۸۶٫۳ متر بود. از زمان افتتاح، نه تنها به یک جاذبه توریستی، بلکه به نمادی از شهر نیز تبدیل شده است.

پل میلو

پل میلو که در زمین های ناهموار جنوب فرانسه واقع شده است، یکی از مهمترین دستاوردهای پل سازی اروپا است. 

این پل بلند ترین پل جهان به ارتفاع ۳۴۳ متری از سطح زمین است که در بالای رودخانه تارن قرار دارد.

ویژگی‌های چشمگیر آن مانند درازای تقریباً ۲٫۵ کیلومتری و ارتفاع بلندش از سطح زمین باعث شد که هزینه ساخت این پل در سال ۲۰۰۴، ۳۹۴ میلیون یورو شود.

 پل برج

تاور بریج به معنای پل برج یکی از مشهورترین پل‌های لندن است که روی رود تیمز قرار دارد. این بنا که به طور رسمی در سال ۱۸۹۴ افتتاح شد ۲۴۴ متر طول و ۶۵ متر ارتفاع دارد.

برج‌های این پل دارای معماری گوتیک است و بخشی از مسیر جاده‌روی آن را می‌توان در مواقع لزوم بالا کشید تا کشتی‌های بزرگ بتوانند به‌راحتی از زیر آن عبور نمایند.

پل بندرگاه سیدنی

پل بندرگاه سیدنی یکی از شناخته شده ترین و پر عکس‌ترین پل های جهان است. این پل از زمان افتتاحش در سال ۱۹۳۲، توانست توجه میلیون‌ها گردشگر را که از سیدنی بازدید می‌کنند، به خود جلب کند و بلافاصله به یکی از معروف‌ترین نمادهای معماری کل قاره استرالیا تبدیل شد.

پل ریالتو

پل ریالتو قدیمی‌ترین و زیباترین پل ساخته شده بر روی گراند کانال ونیز در کشور ایتالیا است که نمایی ۳۶۰ درجه از کانال را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند.

این پل که در سال های پایانی قرن شانزدهم ساخته شد، به عنوان یک دستاورد معماری و مهندسی دوره رنسانس شناخته می‌شود. طراحی و ساخت آن توسط آنتونیو دا پونته و برادرزاده اش آنتونیو کونتینو انجام شده است.

پل آکاشی-کایکیو

پل آکاشی کایکیو شناخته شده با نام پل مروارید، با حدود ۴ کیلومتر طول و مهندسی بینظیری که دارد بلندترین پل معلق جهان است.
این پل شهر کوبه را به ایوایا در ژاپن متصل می‌کند. ساخت این پل در می ۱۹۸۸ آغاز شد و تقریباً ده سال طول کشید تا تکمیل شود.
این پل برای مقاومت در برابر طوفان های قوی با سرعت ۱۸۰ مایل در ساعت و زلزله هایی تا بزرگی ۸٫۵ در مقیاس ریشتر طراحی شده است.

سی و سه پل

سی و سه پل یکی از معروف‌ترین پل‌هایی که در کل خاورمیانه ساخته شده است.

این دارای پل طرحی باورنکردنی از ۳۳ طاق بر روی رودخانه زاینده‌رود است که در مجموع حدود ۳۰۰ متر طول دارند. 

سی و سه پل که به عنوان چشمگیرترین پل در میان یازده پل اصفهان ایران شناخته می‌شود، امروزه به عنوان نمونه درخشان مکتب هنری سلسله صفویه به شمار می‌رود.

پل بانپو

پل بانپو یک پل در مرکز کره جنوبی، سئول است که در قسمت میانی رود هان ساخته شده و منطقه‌های سئوچو و یونگ‌چان در سئول را به یکدیگر متصل می‌کند.
این پل بین سال های ۱۹۸۰ و ۱۹۸۲ ساخته شده است. یکی از برجسته ترین ویژگی های پل بانپو این است که بلند ترین فواره های پل جهان را دارد که با بیش از ۱۰۰۰۰ چراغ LED روشن می‌شود. طول این فواره ها حدود ۱۱۴۰ متر است و در ساخت آن از ۳۸ پمپ آب و ۳۸۰ آب‌پاش استفاده کرده‌اند.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!