زندگینامه بزرگان

پروفسور مجید سمیعی کیست؟

زندگی‌نامه پروفسور مجید سمیعی

مجید سمیعی، پزشک و جراح مغز و اعصاب، در ۲۹ خرداد ۱۳۱۶ در تهران به دنیا آمد. خانواده او اصالتا گیلانی بودند. تحصیلات متوسطه خود را در شهر رشت به پایان رساند و سپس به آلمان رفت و در رشته زیست شناسی و پزشکی از دانشگاه یوهانس گوتنبرگ شهر ماینتس فارغ التحصیل شد. بعدها در جراحی مغز و اعصاب تخصص یافت. 

نوشته های مشابه

مجید سمیعی در سال ۱۳۴۹ در حالی که تنها ۳۲ سال داشت توانست به عنوان استادیار در بخش جراحی مغز و اعصاب دانشگاه یوهانس گوتنبرگ به حرفه خود ادامه دهد و سپس در سال ۱۳۵۰ موفق به دریافت دکترا شد. 

در همان سال بود که به او پیشنهاد شد تا استاد و رئیس گروه جراحی مغز و اعصاب دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی کنونی) شود، اما به دلیل فعالیت های علمی از پذیرش این سمت خودداری کرد. دکتر سمیعی در سال ۱۳۵۶ شمسی سمت رئیس جراحی مغز و اعصاب بیمارستان نوردستات هانوفر آلمان را پذیرفت و تا سال ۱۳۸۲ این سمت را بر عهده داشت.

دکتر سمیعی از پیشگامان رشته میکروسکوپی داخل جمجمه‌ای می‌باشد. وی به خوبی به ظرفیت های این رشته پی برد و دستاوردهای بین المللی در زمینه جراحی شوانوما (نوعی تومور خوش خیم) به دست آورد. در سال ۱۳۷۹، پروفسور سمیعی مؤسسه بین المللی علوم اعصاب (INI) را در هانوفر تأسیس کرد و به عنوان رئیس آن انتخاب شد. 

موسسه بین المللی علوم اعصاب در هانوفر که توسط پروفسور سمیعی تأسیس شد.

هنگامی که او از رئیس بخش جراحی مغز و اعصاب و علوم پزشکی دانشگاه هانوفر بازنشسته شد، زمان خود را صرف توسعه بیشتر INI کرد. به همت پروفسور مجید سمیعی، با تأسیس مرکز بین المللی علوم اعصاب ایران در سال ۱۳۸۹ موافقت شد و ساخت آن در همان سال آغاز شد. این مرکز شامل یک بیمارستان تخصصی و یک بنیاد آموزشی و تحقیقاتی است که به علوم اعصاب اختصاص دارد و سومین سازه بزرگ از این نوع است.  

از وی تا به امروز هفده عنوان کتاب در زمینه جراحی مغز و اعصاب منتشر شده و برخی از تحقیقات علمی او در بیش از پانصد مقاله علمی به چاپ رسیده است.

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!