خانواده و کودک

چگونه با کودکان نوپای لجباز رفتار کنیم؟

لجبازی در کودکان نوپا

لجبازی و نافرمانی کودکان یک مرحله ی اجتناب ناپذیر از رشد آنهاست. بارزترین رفتارهای مقابله ای بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی نمود می یابد و در سه سالگی به اوج می رسد.
چند روش ساده برای رفتار یا آموزش کودکان نوپای لجباز:

۱-نظم دادن به نوزادان و کودکان نوپا
نوزادان و کودکان نوپا را درک کنید. سه سال اول زندگی به عنوان “دوره حساس” در رشد کودک شناخته می شود، از آنجا که مغز کودک به طور مداوم در حال رشد و یادگیری است، اطلاعاتی را ذخیره می کند که وی تا آخر عمر استفاده خواهد کرد. رفتارهای کودکانه که ممکن است لجبازی یا حتی شیطنت به نظر برسد در واقع روند طبیعی آنها در یادگیری علت و معلول است.
به عنوان مثال ، اگر عادت دارید هر بار که کودک شما رفتاری ناخواسته انجام می دهد فقط “نه” بگویید یا چهره ای عصبانی ایجاد کنید، ممکن است کودک به سادگی رفتار را تکرار کند تا ببیند واکنش شما ثابت می ماند یا خیر. با تغییر دادن پاسخ شما به رفتار، کودک شما می بیند که همیشه نمی تواند پاسخی که می خواهد دریافت کند و رفتارهای مختلفی را امتحان می کند.

نوشته های مشابه

۲- تغییر محیط
اگر کودک شما هر روز سرسختانه به وسایل شکستنی دست می زند یا از ماندن در بیرون از کابینت آشپزخانه امتناع می ورزد، به جای تنبیه کودک، خانه را از نو مرتب کنید تا برای او امن و در دسترس باشد. از این گذشته خانه شما خانه او نیز هست و وقتی می تواند در آنجا گشت و گذار کند، این رفتارها بخشی از مسیر رشد و تکامل اوست.
نوزادان با جستجو کردن یاد می گیرند و سعی نمی کنند شیطنت کنند. جای لوازم شکستنی های خود را تغییر دهید و خانه خود را “امن” کنید نه اینکه سعی کنید رفتارهای عادی یادگیری را از کودک خود سلب کنید.
با رشد کودک، مناطق جدیدی را می یابید که باید برای او ایمن شوند. . شما باید قبل از تحرک کودک (معمولاً در حدود نه یا ۱۰ ماهگی)، محافظت از نوزاد خود را در خانه شروع کنید.

۳-بله” بگویید
بیشتر نوزادان و کودکان نوپا بیشتر روزهای خود را پس از شنیدن “نه” می گذرانند و به ندرت رفتاری را که انتخاب می کنند انجام می دهند. بعد از اینکه محیط خانه خود را برای ایجاد امنیت در آن تغییر دادید، گفتن “بله” را به همان دفعاتی که امن و امکان پذیر است، هدف خود قرار دهید.
اجازه دهید کودک شما تا آنجا که ممکن است وقت خود را در خارج از خانه، پارک، خانه بازی، کارگاههای خلاقانه مادر و کودک بگذراند. فعالیت های خلاقانه و بیانگر جسمی به شما کمک می کند تا مقداری از انرژی کودک نوپا را مصرف کنید و به او کمک می کند تا خواب بهتری داشته باشد که در نتیجه منجر به کودکی سازگارتر و کمتر لجباز خواهد شد.

۴-حواس کودک خود را به چیزهای دیگری پرت کنید
اگر کودک شما به دنبال رفتاری خارج از حد مجاز است، نام او را بگویید و سپس توجه او را به سمت اسباب بازی مورد علاقه او معطوف کنید.
به عنوان مثال، هنگام ترک خانه، کتاب تخته کوچک، میان وعده یا اسباب بازی کوچک مورد علاقه او را در کیف خود بیاورید و تا زمانی که به کیف خود نیازی ندارید، آن ها را پنهان کنید. اگر شما و فرزندتان در خانه یکی از دوستانتان هستید و کودک به سمت سیم برق می رود ، نام او را بگویید و سپس از او بپرسید که آیا او توپ خود را می خواهد یا نه. اینکار احتمالاً توجه او را به خود جلب کرده و رفتار او را منحرف می کند.

۵- نوازش ملایم را آموزش دهید.
یکی از رایج ترین رفتارهای بد بچه ها و کودکان کودک، گاز گرفتن یا لگد زدن است. آنها این کار را می کنند تا ببینند دیگران چه نوع واکنشی از خود نشان خواهند داد، نه اینکه شما یا دیگران را آزار دهند. این مهم است که شما به فرزند خود یاد دهید چگونه با دیگران به روشی ایمن تعامل برقرار کند.
وقتی کودک به شما برخورد کرد، دست او را بگیرید، به چشمان او نگاه کنید و بگویید: “ما ضربه نمی زنیم. ما از نوازش استفاده می کنیم.” سپس، هنوز که دست او را گرفته اید، به آرامی بازو یا صورت خود را لمس کنید (هر کجای شما را که می خواست بزند)، و بگویید: “نوازش آرام، بهتر نیست؟ همچنین می توانید با استفاده از دست خود او را به آرامی لمس کنید، تا تفاوت بین ضربه و لمس نرم را به او نشان دهید. از همین روش برای آموزش تعامل ایمن با حیوانات خانگی و نوزادان کوچکتر به کودک یا کودک نوپای خود استفاده کنید.
سخن آخر اینکه همیشه به لجبازی کودک بعنوان صفت منفی او نگاه نکنید بلکه با درک او کمک کنید تا این مسیر رشد و تکامل خود را درست طی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!