دسته بندی نشده

سن گرایی چیست؟

سن گرایی یا تبعیض سنی به کلیشه‌سازی یا تبعیض علیه یک فرد یا گروه به دلیل سن گفته می‌شود. سن‌گرایی همچنین مجموعه‌ای از باورها، هنجارها و ارزش‌هایی است که برای توجیهِ تبعیض بر اساس سن فرد به کار میرود. رابرت باتلر، متخصص جغرافیایی، اولین شخصی بود که اصطلاح سن گرایی را به منظور توصیف تبعیض افراد مسن و سالمند، در جهان مطرح نمود.

نوشته های مشابه

این تبعیض و مشکلات عموما در محل کار افراد، به چشم می خورد. چرا که حوزه ای است که در آن معیارهایی همچون درجه های شغلی یا اختلافات حقوقی، مطرح می شود. همچنین یکی از مهم ترین معیارهای یافتن شغل، سن است. جوانان و بزرگسالان هر کدام به نوبه ی خود، دشواری های خاص خود را در این حوزه دارند. جوانان به دلیل نداشتن تجربه و سابقه ی کاری کافی، در یافتن شغل با مشکل رو به رو هستند و دشواری های خود را دارند و حتی با یافتن شغل هم، حقوق کمتری دریافت می کنند. بزرگسالان و افراد مسن نیز به واسطه ی سن بالای خود، در یافتن شغل جدید و یا تغییر شغل، با دشواری های زیادی مواجه می شوند.

 

چگونه میتوان با سن‌گرایی مبارزه کرد؟

یکی از مهم ترین راهکار ها برای مبارزه با سن گرایی، افزایش آگاهی عمومی است. در واقع محققان بر این عقیده هستند که اگر عموم مردم با مسائل و مشکلات سن گرایی، آشنا باشند می توانند، مسائل و مشکلاتی که این تبعیض ایجاد می کند را حل کنند.

 راه کار دیگری که میتوان در این زمینه به آن اشاره کرد به حداقل رساندن سن پیری است. در واقع با زیاد شدن جمعیت افراد سالمند، باید راهکارهایی ارائه داد که سن پیری را به حداقل رساند.

یک دیدگاه

  1. دو خط آخرتون نمیدونم چرا بی نظم شده و خط رو نصفه ول کردین رفتین خط پایین تر….ضمنا وقتی مینویسین چند راهکار لااقل سه تا باید باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!