1گزیدهعلم و دانش

چرا خمیازه کشیدن مسری است؟

علت خمیازه کشیدن و مسری بودن آن

در مورد بدن انسان رازهای زیادی وجود دارد و خمیازه کشیدن نیز از این قاعده مستثنی نیست. وقتی میل به کشیدن خمیازه به سراغ ما می‌آید، اغلب نمی‌توانیم جلوی آن را بگیریم.

ما معمولاً خمیازه کشیدن را نشانه ای از خستگی یا بی حوصلگی خود می‌دانیم، اما برخی از افراد گزارش می‌دهند که هنگام ورزش یا هنگام آواز خواندن بیشتر خمیازه می‌کشند. 

بنابراین، اگر خمیازه کشیدن فقط نشانه خواب آلودگی یا بی حوصلگی ما نیست، چرا دقیقاً خمیازه می‌کشیم؟

گیج کننده ترین بخش در مورد خمیازه این است که به نظر می‌رسد مسری باشد. در واقع، آنقدر مسری است که حتی مجبور نیستید خمیازه دیگری را ببینید تا خودتان خمیازه بکشید. گاهی اوقات، تنها چیزی که لازم است شنیدن صدای خمیازه یا فکر کردن به آن است. حتی ممکن است زمانی که این مقاله را می‌خوانید، خمیازه بکشید.

دلایل خمیازه کشیدن

خواب آلودگی

گاهی اوقات خمیازه می‌تواند نشانه خواب آلودگی، خستگی و یا کسالت باشد. معمولا وقتی خسته هستیم، زیاد خمیازه می‌کشیم. برخی معتقدند علت این خمیازه‌ها ایجاد محرکی برای خوابیدن است. 

همدلی اجتماعی

علم می‌گوید که مسری بودن خمیازه ناشی از همدلی انسانی است. مطالعات تحقیقاتی زیادی با افراد در هر سنی، از کودکان نوپا تا بزرگسالان، برای آزمایش این نظریه انجام شده است. آنها دریافتند که خمیازه مسری را می توان در هر کسی که قادر به تعامل اجتماعی باشد، مشاهده کرد.

بر اساس این واقعیت، افرادی که همدلی بیشتری دارند یا از حالات روانی دیگران آگاهند، بیشتر مستعد خمیازه های مسری هستند.

خنک شدن مغز

مغز به شدت به دما حساس است و مانند کامپیوتر نیاز به خنک شدن دارد. بسیاری از مطالعات تحقیقاتی به درک این موضوع پرداخته‌اند. آنها دریافتند که خمیازه توسط هیپوتالاموس، که مرکز کنترل دمای مغز نیز می‌باشد، کنترل می‌شود.

خمیازه کشیدن باعث تغییر در گردش خون و افزایش ضربان قلب می‌شود. از نظر فیزیکی، خمیازه کشش خوبی در فک، سر، گردن و صورت ایجاد می‌کند که به جریان خون در تمام آن نواحی کمک می‌کند.

یکی از راه هایی که مغز خنک می‌شود از طریق جریان خون است. خمیازه کشیدن با افزایش جریان خون، ممکن است خون گرم را از مغز خارج کند و به جای آن خون خنک‌تری را از ریه‌ها و اندام‌ها به مغز برساند.

ناراحتی گوش

گاهی اوقات خمیازه کشیدن می‌تواند ناراحتی گوش یا مشکلات شنوایی را تسکین دهد. افرادی که تغییرات ارتفاع را تجربه می‌کنند، مانند سوار شدن به آسانسور یا هواپیما، می‌توانند به سرعت هوا را در گوش میانی خود احساس کنند.

واکنش دفاعی گوش منجر به خمیازه کشیدن می‌شود، که می‌تواند تغییرات فشار گوش را اصلاح کند و علائم ناراحت کننده را تسکین دهد.

چرا خمیازه مسری است؟

خمیازه کشیدن یک رفتار مسری است و دیدن خمیازه شخصی اغلب باعث خمیازه کشیدن ما نیز می‌شود. نظریه اصلی درمورد مسری بودن خمیازه، مرتبط بودن سطح حساسیت به خمیازه مسری به سطح همدلی افراد است.

جالب است بدانید که خمیازه‌های واگیردار در بین افراد طیف اوتیسم و ​​افرادی که تمایل به روان‌پریشی بالایی دارند، کاهش یافته است.
همچنین خمیازه های انسان باعث خمیازه کشیدن سگ ها که به عنوان حیواناتی بسیار همدل و با وفا شناخته می‌شوند، می‌شود.

راه های جلوگیری از خمیازه کشیدن

اگر احساس می‌کنید بیش از حد خمیازه می‌کشید، تمرینات تنفس عمیق را از طریق بینی انجام دهید. بدن شما ممکن است به اکسیژن بیشتری نیاز داشته باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ نشان داد که در تحقیقات آنها تنفس از راه بینی خمیازه مسری را به طور کامل کاهش می‌دهد.

برای خواب با کیفیت تر بیشتر تمرین کنید. یک برنامه خواب بسازید و به آن پایبند باشید. از کافئین خودداری کنید یا آن را محدود کنید. قبل از خواب یک محیط خواب راحت ایجاد کنید.

همچنین می‌توانید پیاده‌روی کنید یا به فضایی با دمای خنک‌تر بروید. اگر برای انجام این کار وقت ندارید، مقداری آب خنک بنوشید یا یک میان وعده خنک مانند میوه یا هویج بخورید.

بیشتر بخوانید:

چرا سکسکه می‌کنیم؟

چرا خون قرمز است؟

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!