علم و دانشمحیط زیست

کوآلا، تنبل ترین حیوان دنیا

کوآلاها آب زیادی نمی‌نوشند و بیشتر رطوبت خود را از برگ ها می‌گیرند. در زبان بومی، کلمه “کوآلا” به معنای “بدون آب” است.

نوشته های مشابه

حقایقی شگفت انگیز درباره کوآلا

کوآلاها کیسه‌داران شب‌زی هستند که به دلیل گذراندن بیشتر عمر خود در خواب روی درختان شهرت دارند. در طول روز چرت می زنند، در گوشه های درختان فرو می‌روند و تا ۱۸ ساعت می‌خوابند. این سبک زندگی بی تحرک را می توان به این واقعیت نسبت داد که آنها مغزهای غیرمعمول کوچکی دارند و با برگ های فاقد مواد مغذی زنده می‌مانند.

کوآلاها چه می خورند؟

کوآلاها به خصوص در شب از برگ های اکالیپتوس تغذیه می‌کنند. با اینکه آنها آب زیادی نمی‌نوشند در دمای بسیار بالا دچار کم آبی می‌شوند.

کوآلاها برای هضم برگ‌ها، سیستم گوارشی خاصی دارند. روده‌ای دراز با اندازه‌ی دو متر و مملو از میکروارگانیسم‌های فوق‌العاده‌ای است که گیاهان را سم‌زدایی می‌کنند.

از بیش از صد گونه درخت اکالیپتوس که در استرالیا رشد می‌کنند، کوالا تنها از دوازده گونه تغذیه می‌کند و تنها در مرحله خاصی از رشد برگ ها را می‌خورد. 

کوآلاها به راحتی می‌توانند ذخایر خود را تمام کنند. حافظان محیط زیست باید کوآلاها را به مناطقی که غذا فراوان است منتقل کنند.

کوآلاها چگونه حرکت می‌کنند؟

کوآلاها دستها و پاهای قوی با چنگال های تیز دارند که به آنها کمک می‌کند در میان درختان حرکت کنند. آنها همچنین دو انگشت شست متضاد روی پنجه های جلویی خود دارند که به آنها امکان می‌دهد از درختان بهتر بالا بروند.
کوآلا اگر چه روی زمین دست و پا چلفتی است، اما شناگر عالی می‌باشد و ممکن است‌ بتواند برای فرار از سیل شدید در یک منطقه از رودخانه ها عبور کند.

بچه کوآلاها چه شکلی هستند؟

کوآلاها کیسه‌دار هستند، به این معنی که بچه‌های نابالغی به دنیا می‌آورند که در کیسه مادرشان رشد بیشتری می‌کنند. یک کوآلای تازه متولد شده فقط به اندازه یک لوبیا پهن است، کور و بدون مو.
سپس شش ماه اول خود را در کیسه مادرش می گذراند. برای دو یا سه ماه آینده در طول روز به خز مادرش می‌چسبد و شب‌ها به کیسه‌اش باز می‌گردد.
 او با خوشحالی فرزندان خود را دائماً به اطراف می برد تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شود و مستقل شوند.

تهدیدهای اصلی برای جمعیت کوآلا چیست؟

کوآلا در فهرست قرمز IUCN از گونه های در معرض خطر طبقه بندی شده است. مهم ترین تهدید برای جمعیت کوآلا از دست دادن زیستگاه به دلیل پاکسازی جنگل های استرالیا برای توسعه شهری، صنعتی و روستایی است. از دست دادن زیستگاه نه تنها منجر به کاهش دسترسی به غذا و سرپناه می شود، بلکه باعث افزایش استرس نیز می شود. زمانی که کوآلاها استرس می‌گیرند، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هایی هستند که می تواند منجر به ناباروری و مرگ شود.

‫۲ دیدگاه ها

  1. مطلب خوبی بود…..کامل زندگی کوالا رو توصیف می کرد و تصاویر هم به جا و مناسب استفاده شد
    فقط
    “زمانی که کوآلاها تحت استرس هستند، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هایی هستند که می تواند منجر به ناباروری و مرگ شود.” دو فعل یکسان پشت هم نمیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!