دسته بندی نشده

زلزله چیست؟

زلزله چیست؟

نوشته های مشابه

زلزله یا زمین لرزه به علت لرزش‌های ناگهانی پوسته جامد زمین ایجاد می‌شود. دلیل اصلی وقوع زلزله را می‌توان، افزایش بیش از حد فشار درونی لایه‌های سنگ‌ها و طبقات درونی زمین دانست. وقتی که سنگ‌های درون زمین شروع به شکسته شدن می‌کنند باعث آزاد شدن انرژی زیادی می‌شوند به طوری که ممکن است در ابتدا زلزله باعث ایجاد یکسری لرزه‌های خفیف و کوچک در سنگ‌ها شود که به این پدیده پیش لرزه گفته می‌شود. بعد از اینکه فشار درونی بر مقاومت سنگ‌ها غلبه کرد انرژی نهفته آزاد می‌شود و زمین لرزه اصلی رخ می‌دهد. بعد از وقوع زلزله امکان پس لرزه هم با فاصله زمانی چند دقیقه وجود دارد که اثراتش می‌تواند به میزان زلزله مهم باشد.

اقدامات لازم قبل از وقوع زمین لرزه 

۱_ محل خواب خود را در محلی دور از پنجره، شیشه، لوستر، آینه، و اجسام سنگین مثل قفسه کتاب قرار دهیم.

۲_اشیای بزرگ یا سنگین و همچنین ظروف شیشه‌ای، ظروف چینی و سایر اشیای شکستنی و ظروف حاوی مواد خوراکی و شیمیایی را در قفسه‌های پایین کابینت و کمد قرار دهید

۳_ کیف شرایط اضطراری که شامل جعبه کمک‌های اولیه، مقداری پول نقد، کپی کارت شناسایی اعضای خانواده و اسناد مهم، آب بسته بندی شده، غذای خشک و فاسد نشدنی، رادیو باتری خور با باتری اضافه، چراغ قوه با باتری اضافه، مقداری طناب، کنسرو بازکن، سوت، وسایل بهداشت شخصی، لباس مناسب، کفش، زیرانداز پلاستیکی، دارو‌های مورد نیاز بیماران در خانواده و غیره است  را برای شرایطی که مجبور به ترک منزل هستید؛ تهیه کنید.

۴_ حفظ آرامش و خونسردی، لازمه رویارویی با هر حادثه ای است. رفتارهای هیجانی و احساسی در زلزله، می تواند منجر به آسیب های جسمی و روانشناختی شود.

۵_هر چند گاهی ، مانور زلزله را در خانه اجرا کنید تا اعضای خانواده با کمک رسانی و عملیات پیشگیری آشنا شوند.

اقدامات لازم هنگام وقوع زمین لرزه

۱_ از پنجره ها و کمدهای بلند که بدون مهار هستند و همچنین اشیایی که ممکن است بر روی شما سقوط کنند دور شوید.

۲_ اگر محل ایمن وجود ندارد به کنار دیوار رفته و در حالی که نشسته اید سر خود را بر روی زانوهایتان خم نموده و ضمن اینکه با کف دستهایتان پشت سر خود را گرفته اید با بازوانتان سر خود را محافظت کنید.

۳_ در هنگام زلزله در زیر میز غذا خوری یا میز تحریر یا تخت خواب بروید و اگر پایه های میز هنگام زمین لرزه حرکت کردند پایه های میز را با دستتان محکم بگیرید.

۴_ در هنگام زمین لرزه به هیچ وجه از آسانسور استفاده نکنید.

۵_ از کبریت، شمع یا هر شعله استفاده نکنید. ممکن است خطوط گاز شکسته باشند و آتش سوزی نیز به بحران اضافه شود.

۶_مراقب شیشه های شکسته و آوار باشید. چکمه یا کفش محکم بپوشید تا از بریدگی پاهای خود جلوگیری کنید.

 

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!