تاریخعلم و دانش

پنج نوآوری که تاریخ را تغییر دادند

از اختراعات پیشگام گرفته تا پیشرفت های علمی و پزشکی جسورانه، درباره ۵ نوآوری که مسیر تاریخ بشر را تغییر داده اند، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

۱_ماشین چاپ

نوشته های مشابه

قبل از ظهور اینترنت، هیچ نوآوری به اندازه دستگاه چاپ یوهانس گوتنبرگ برای گسترش و دموکراتیزه کردن دانش انجام نشد. ماشین گوتنبرگ که حدود سال ۱۴۴۰ در ماینتس آلمان توسعه یافت، با استفاده از قالبی که امکان تولید سریع قطعات از نوع آلیاژ سرب را فراهم می‌کرد، پیشرفت کرد.

تا سال ۱۵۰۰ بیش از ۱۰۰۰ چاپخانه گوتنبرگ در اروپا کار می‌کردند و تا سال ۱۶۰۰ بیش از ۲۰۰ میلیون کتاب جدید خلق کردند. 

چاپخانه نه تنها کتاب‌ها را برای طبقات پایین مقرون به صرفه کرد، بلکه به جرقه عصر روشنگری کمک کرد.

در سال ۱۵۱۸ پیروان راهب آلمانی مارتین لوتر از چاپخانه برای کپی و انتشار اثر اصلی او ” اعلامیه نود و پنج ماده‌ای ” استفاده کردند، که اصلاحات پروتستانی را آغاز کرد و درگیری هایی مانند جنگ سی ساله (۱۶۱۸-۱۶۱۸) را برانگیخت. 

چاپخانه چنان در برانگیختن انقلاب‌ها، تحولات مذهبی و اندیشه‌های علمی تأثیرگذار بود که مارک تواین بعداً نوشت: «جهان امروز چه خوب و چه بد، مدیون گوتنبرگ است».

۲_قطب نما

استفاده اولیه از قطب‌نمای دریایی به قرن دوازدهم چین برمی‌گردد.

قطب نماهای مغناطیسی ممکن است توسط ماهواره ها و سیستم های موقعیت یاب جهانی تا حدودی منسوخ شده باشند، اما تأثیر آنها بر ناوبری و اکتشاف اولیه غیرقابل ارزیابی است. قطب نما که در ابتدا در چین اختراع شد، در قرن چهاردهم به طور گسترده ای جایگزین وسایل نجومی به عنوان ابزار ناوبری اولیه برای دریانوردان شد. 

قطب نما روش قابل اعتمادی را برای پیمایش اقیانوس های جهان در اختیار کاوشگران قرار داد، پیشرفتی که عصر اکتشاف را شعله ور ساخت و اروپا به ثروت و قدرتی که بعدها به انقلاب صنعتی دامن زد، دست یافت. 

مهمتر از همه، قطب نما امکان تعامل – چه مسالمت آمیز و چه غیر از آن- را بین فرهنگ های جهانی منزوی قبلی فراهم می‌کرد.

۳_ارز کاغذی

در طول تاریخ بشر، پول به شکل فلزات گرانبها، سکه ها و حتی مواد خام مانند دام یا سبزیجات وجود داشت. 

شروع پول کاغذی آغازگر یک دوره جدید جسورانه بود، دنیایی که در آن ارز می‌توانست کالاها و خدمات را با وجود نداشتن ارزش ذاتی خریداری کند. 

پول کاغذی در قرن نهم به طور گسترده در چین مورد استفاده قرار گرفت، اما تا اواخر دهه ۱۶۰۰ وارد اروپا نشد. 

به دلیل کمبود مکرر سکه، بانک ها به عنوان وعده ای در برابر پرداخت های آتی فلزات گرانبها، اسکناس های کاغذی منتشر کردند. در اواخر قرن نوزدهم، بسیاری از کشورها شروع به صدور مناقصه قانونی تحت حمایت دولت کردند که دیگر قابل تبدیل به طلا یا نقره نبود.

پول کاغذی نه تنها به دولت های در حال مبارزه در زمان بحران کمک کرد بلکه دوره جدیدی از مقررات بین المللی پولی را آغاز کرد که چهره اقتصاد جهانی را تغییر داد.

۴_فولاد

در حالی که جوامع اولیه بشری به طور گسترده از سنگ، برنز و آهن استفاده می‌کردند، این فولاد بود که به انقلاب صنعتی دامن زد و شهرهای مدرن را ساخت. 

شواهد وجود ابزارهای فولادی، به ۴۰۰۰ سال قبل برمی‌گردد، اما این آلیاژ تا زمان اختراع فرآیند بسمر (تکنیکی برای ایجاد فولاد با استفاده از آهن مذاب) در دهه ۱۸۵۰، به‌طور انبوه تولید نشد. 

سپس فولاد به یکی از بزرگترین صنایع روی کره زمین تبدیل شد و در ایجاد همه چیز از پل ها و راه آهن گرفته تا آسمان خراش ها و موتورها استفاده شد. 

این امر به ویژه در آمریکای شمالی تأثیرگذار بود، جایی که ذخایر عظیم سنگ آهن به ایالات متحده کمک کرد تا به یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان تبدیل شود.

۵_چراغ برق

تنها چیزی که لازم است تا اهمیت نورهای مصنوعی را به ما یادآوری کند یک قطع برق کوتاه است. 

چراغ‌های الکتریکی که در اوایل قرن نوزدهم توسط هامفری دیوی و لامپ قوس کربنی او آغاز شد، به لطف تلاش‌های مخترعانی مانند وارن بافت د لا رو، جوزف ویلسون سوان و توماس آلوا ادیسون در طول دهه ۱۸۰۰ توسعه یافتند. 

این ادیسون و سوان بودند که اولین لامپ‌های بادوام را در سال‌های ۱۸۷۹ و ۱۸۸۰ به ثبت رساندند و جامعه را از اتکای کامل به نور روز رها کردند. 

چراغ‌های برقی در همه چیز از روشنایی خانه و لامپ‌های خیابان گرفته تا چراغ قوه و چراغ‌های جلوی خودرو مورد استفاده قرار گرفتند. شبکه‌ پیچیده سیم‌هایی که برای تغذیه لامپ‌های اولیه نصب شده‌اند نیز به اولین سیم‌کشی برق خانگی کمک و راه را برای تعداد بی‌شماری لوازم خانگی دیگر هموار کردند.

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!