سبک زندگیسلامت

سیگار کشیدن چه اثراتی روی بدن دارد؟

ضرر های سیگار

نحوه مصرف تنباکو مهم نیست، در هر صورت برای سلامتی شما خطرناک است. هیچ ماده ایمنی در مواد تشکیل دهنده تنباکو، از استون و قطران گرفته تا نیکوتین و مونوکسید کربن، وجود ندارد. موادی که استنشاق می‌کنید فقط بر ریه های شما تأثیر نمی‌گذارند، آنها می‌توانند کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند.

استعمال دخانیات می‌تواند منجر به انواع عوارض مداوم در بدن و همچنین اثرات طولانی مدت بر سیستم های بدن شما شود. در حالی که سیگار می‌تواند خطر ابتلا به انواع مشکلات را در طی چندین سال افزایش دهد، برخی از اثرات آن در بدن، آنی هستند. در ادامه درباره علائم و اثرات کلی سیگار بر بدن بیشتر بدانید.

نوشته های مشابه

سیستم عصبی مرکزی

یکی از مواد موجود در تنباکو، نیکوتین است که خلق و خوی را تغییر می‌دهد. نیکوتین تنها در چند ثانیه به مغز شما می‌رسد و باعث می‌شود برای مدتی احساس انرژی بیشتری کنید. اما با از بین رفتن این اثر، احساس خستگی می‌کنید و میل‌تان به کشیدن دوباره آن بیشتر می‌شود.

نیکوتین ایجاد کننده عادت است، به همین دلیل ترک سیگار بسیار دشوار می‌باشد.

دستگاه تنفسی

استنشاق کردن دود سیگار می‌تواند به ریه های شما آسیب برساند. با گذشت زمان، این آسیب منجر به مشکلات مختلفی می‌شود. علاوه بر افزایش عفونت، افرادی که سیگار می‌کشند در معرض خطر بیشتری برای بیماری های ریوی غیرقابل برگشت هستند مانند:

آمفیزم، تخریب کیسه های هوایی در ریه های شما

برونشیت مزمن، التهاب دائمی که پوشش لوله های تنفسی ریه ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)

سرطان ریه

کودکانی که والدینشان سیگار می‌کشند بیشتر از کودکانی که والدینشان سیگار نمی‌کشند مستعد سرفه، خس‌خس سینه و حملات آسم هستند.

سیستم قلبی عروقی

سیگار به کل سیستم قلبی عروقی شما آسیب می رساند. نیکوتین باعث سفت شدن رگ های خونی می‌شود که جریان خون را محدود می‌کند. باریک شدن مداوم رگ ها و آسیب به آنها، با گذشت زمان می‌تواند باعث بیماری شریان محیطی شود.

سیگار همچنین فشار خون را افزایش می‌دهد، دیواره رگ های خونی را ضعیف می‌کند و باعث زیاد شدن لخته های خون می‌شود. به علاوه همه این موارد باعث بیشتر شدن خطر ابتلا به سکته مغزی می‌شوند.

سیگار نه تنها بر سلامت قلب و عروق شما تأثیر می‌گذارد، بلکه بر سلامت اطرافیان شما که سیگار نمی‌کشند نیز تأثیر می‌گذارد. قرار گرفتن در معرض دود سیگار برای افراد غیرسیگاری خطری مشابه با فردی که سیگار می‌کشد دارد. این خطرات شامل سکته مغزی، حمله قلبی و بیماری های قلبی است.

سیستم پوششی (پوست، مو و ناخن)

علائم واضح تر سیگار کشیدن تغییرات پوستی است. مواد موجود در دود تنباکو در واقع ساختار پوست شما را تغییر می‌دهد. سیگار به طور چشمگیری باعث ابتلا به سرطان پوست می‌شود.

ناخن های دست و پا از اثرات سیگار مصون نیستند. سیگار احتمال عفونت قارچی ناخن را افزایش می‌دهد.

موها نیز تحت تأثیر نیکوتین قرار می‌گیرند. یک مطالعه قدیمی نشان داده که مصرف سیگار ریزش مو، طاسی و سفیدی مو را بیشتر می‌کند.

دستگاه گوارش

سیگار خطر ابتلا به سرطان دهان، گلو، حنجره و مری را افزایش می‌دهد. افراد سیگاری همچنین دارای نرخ بالاتر سرطان پانکراس هستند.

سیگار همچنین بر انسولین تأثیر می‌گذارد و احتمال ایجاد مقاومت به انسولین را زیاد می‌کند. این شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و عوارض آن قرار می‌دهد، که با سرعت بیشتری نسبت به افرادی که سیگار نمی‌کشند، ایجاد می‌شود.

ترک کردن سیگار

ترک سیگار دشوار است، اما پزشک می‌تواند به شما در برنامه ریزی کمک کند. از آنها راهنمایی بخواهید. انواع مختلفی از داروهای نسخه‌ای وجود دارد که می‌تواند به شما در ترک سیگار کمک کند. 

ترک سیگار فواید کوتاه مدت و بلند مدتی دارد. از آنجایی که سیگار بر هر سیستم بدن تأثیر می‌گذارد، یافتن راهی برای ترک مهم ترین قدمی است که می‌توانید برای داشتن زندگی طولانی تر و شادتر بردارید.

ترجمه شده از سایت: www.healthline.com

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!