روانشناسیسبک زندگی

مدیریت فرزند، برای استفاده از فضای مجازی

مدیریت فرزند، برای استفاده از فضای مجازی

مسلما فرزند شما مثل تمام افراد، زمانی به‌فضای مجازی دسترسی پیدا می‌کند و از آن‌ استفاده می‌کند. خب این موضوع بسیار عادی هست.
اما نکته‌ مهم این است که فرزندتان چه‌زمانی در فضای مجازی حضور پیدا می‌کند.

نوشته های مشابه

تا قبل از هفت‌سالگی، کودک نباید با فضای مجازی آشناییتی داشته باشد. چون نیازی نیست. در این دوران باید بازی‌هایی که برای هر سن مناسب است با او انجام دهید‌.
و بعد هفت‌سالگی!
بعد این دوره، کودک از طریق دوستان و اطرافیان بالاخره با این فضا کمی آشنا می‌شود. در این دوره می‌توانید او را همراهی کنید و بازی‌هایی که فکر می‌کنید می‌تواند مناسب باشد در اختیارش قرار دهید‌. ‌

فرزندتان وقتی به‌سن ۱۲_۱۳ سالگی می‌رسد، دوست‌دارد یک تلفن همراه مختص خودش داشته باشد‌. در این موقعیت اکثر خانواده‌ها رفتار تندی نشان می‌دهند و مخالفت می‌کنند. این ‌کار اصلا درست نیست. شما باید فرزندتان را بسنجید، ببینید آیا می‌تواند به‌نحو درست از این فضا استفاده کند؟
در این شرایط اینطور نگویید که او فقط انقدر سن دارد و برایش مناسب نیست.
درک و فهم انسان‌ها هیچ‌ارتباطی به‌سن آن‌ها ندارد‌.
اگر شرایط خریداری موبایل‌را داشتید برایش تهیه کنید و به‌جای مخالفت روش استفاده درست از آن‌را توضیح دهید‌.

راهکارهایی در این‌باره عرض می‌کنم، امیدوارم مفید باشد.

نگذارید نسبت به‌شما حساس شود
– به‌هیچ عنوان کاری نکنید که فرزندتان به‌‌کارهای شما حساس شود. البته این موضوع به‌رفتارهایی که قبل‌تر از این هم داشتید ارتباط دارد‌. زمانی‌که بابت کوچک‌ترین چیزی با او بحث می‌کنید، خب او هم متوجه این می‌شود که رفتارش در نظرتان درست نیست. پس کارهایش را از شما پنهان می‌کند.
وقتی می‌خواهید به‌کارهایش نظارت داشته باشید، به‌صورتی باشد که او متوجه نشود. مثلا وقتی بیرون از خانه است و گوشی‌اش را نبرده، یا زمانی که خواب است، موبایل‌را چک کنید. این را هم بگویم، قبل از اینکه گوشی را خریداری کنید این شرط را بگذارید که نباید برایش رمز بگذارد.

برخورد منطقی داشته باشید
– اگر زمانی متوجه این موضوع شدید که فرزندتان در فضای مجازی کار اشتباهی انجام داده، به‌جای پرخاشگری، درست و منطقی با او برخورد کنید.
نوجوان به‌شدت کنجکاو است و این مسائل برای سن او بسیار عادی می‌باشد.
البته اصلا نباید به‌طور مستقیم در ارتباط با این‌ موضوعات با او صحبت کنید‌.

او را تهدید نکنید
– بعضی از والدین، وقتی فرزندشان کار اشتباهی انجام می‌دهد، به‌او می‌گویند که مثلا گوشی‌ات را می‌گیرم. فکر می‌کنید این رفتار شما تاثیر دارد؟
تهدید شما یک‌بار تاثیرگذار است، دوبار، اصلا ده بار. بعدش چه؟
این حرف شما برای او عادی می‌شود و فقط با کارتان او را از خود دور کرده‌اید.

با او صحبت کنید
– هر چند وقت، ساعتی را با او صحبت کنید؛ نحوه استفاده درست از فضای مجازی‌را برایش توضیح دهید؛ از عملکردش بپرسید. طوری رفتار کنید که بتواند تمام کارهایش را برایتان بگوید و اگر مشکلی بود شما را در جریان بگذارد.

‫۲ دیدگاه ها

  1. ممنون بسیار عالی و کاربردی بود فقط عکس اصلا ربطی به مطلب نداشت….بیشتر شبیه تبلیغ آ پاد هست تا منطبق با موضوع فضای مجازی و والدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!