روانشناسیسبک زندگی

چگونه وابستگی عاطفی را مدیریت کنیم؟

چگونه وابستگی عاطفی را مدیریت کنیم؟

انسان‌ها در زندگی نیاز به ارتباط، نیاز به دوست‌داشتن، تائید، تشویق و . . . دارند‌، و همین موضاعات باعث می‌شود که ما موجودی اجتماعی باشیم. در جامعه‌شناسی و روانشناسی هم این مسائل وجود دارد؛ مثلا در دسته نیاز‌ها، نیاز به تائید، تعلق، محبت و احترام و .. . مطرح شده است. زمانی که افراد وابسته می‌شوند نمی‌توانند مرزی بین خودشان و دیگران قائل باشند، زیرا آنها را جزئی از وجودشان می‌دانند که نمی‌توانند بدون آنها زندگی کنند. معمولا در شخصیت‌های مهر طلب چنین چیز‌هایی وجود دارد این افراد نیاز به دوست‌داشتن دارند؛ درحالی که استاندارد این است که ما از محبت و توجه دیگران لذت می‌بریم و متقابل به آنها احترام می‌گذاریم ولی به آن نیاز نداریم.

راهکار‌هایی برای کنترل این نیاز افراطی:

_ سعی کنید به طور کامل با احساسات و روحیات خود آشنا شوید، خودتان را بشناسید؛ وقتی با عواطف خود آشنا باشید می‌توانید آنها رو مدیریت کنید.

_ به شخصیت خود احترام بگذارید و آن را سرکوب نکنید. سعی کنید با برنامه‌ریزی درست و اعتمادبه‌نفس عواطف خود را کنترل کنید‌.

_ به نقاط مثبت و خوبی‌هایتان فکر کنید و به خود تلقین کنید که نیازی به دیگران ندارید. با گذشت زمان این فکر ملکه ذهن می‌شود.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. انتخاب موضوع و نگارشتون مقبول شده ولی همچنان جا داره پر و بال بیشتری به مطلب بدید….سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!