روانشناسیسبک زندگی

آلکسی تایما چیست؟

آلکسی‌تایما چیست؟

آلکسی‌تایما یعنی [فقر کلمات در بیان احساسات]
آلکسی‌تایما یا نارسایی هیجانی، یک ساختار شخصیتی است که فرد توانایی بیان احساساتش را در کلمات ندارد، یا طوری آنها را ابراز می‌کند که شخص مقابل برداشت اشتباهی می‌کند.
به عنوان مثال
در خلوت برای کسی دلتنگ می‌شویم، اما وقتی او را می‌بینیم نمی‌توانیم احساسمان را درست بیان کنیم، گویا یک نیروی نامرئی ما را تشویق می‌کند تفکرمان را درست نرسانیم.
در واقع افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، فقیرند، فقیری که احساسش را در کلمات مخفی می‌کند. آنقدر سکوت می‌کنیم و حرفی نمی‌زنیم تا زمانی که عزیزی از دست رفت آن‌ موقع برایش از احساسمان بگوییم؛ باید این سکوت خطرناک و طولانی را بشکنیم!

نوشته های مشابه

پدر و مادر باید به فرزندشان بگویند که چقدر او را دوست داردند و او چقدر در خانواده اهمیت دارد.

فرزند باید علاقه‌اش را نسبت به پدر و مادر ابراز کند.

کسی که دوستش داریم باید بداند چقدر از بودن کنار او لذت می‌بریم و وجود او مهم است.

در بیان احساسات فقیر و ناتوان نباشیم.

یک دیدگاه

  1. مطالبتون روز به روز داره بهتر میشه و البته همچنان جا برای بهتر شدن هست….انتخاب موضوعی خیلی عالی بوید و همچنین عکس هم عالی….. با این وجود جا داره بسط و گستره بیشتری پیدا کنه…..ضمنا در نگارش کلید واژه ها هم بیشتر دقت بفرمایید…”کلمات” و “فقیر” انتخاب های مناسبی برای کلید واژه نیستند و البته که خیلی میتونین کلید واژه های بیشتری کار کنید….در بین نویسندگان سایت به کلید واژه های خانمی که با ایدی “e m” درباره اشپزی مطلب میگذارند دقت کنین کامل ترین و صحیح ترین نوع کلیدواژه هست….باز هم سپاس بابت پیشرفت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!