دسته بندی نشدهعلم و دانشنظری

عادت هایی که از طریق ژنتیک به شما منتقل شده است

دانستنی های از دنیای ژنتیک

وقتی حرف از ژنتیک می شود،همه‌ی‌فکرها به سمت ویژگی های ظاهری مانند رنگ پوست،چشم و مو می رود اما جالب است بدانید که چیزهایی که ما از والدینمان‌ به ارث می‌بریم فقط در ویژگی های ظاهری خلاصه نمی شود، بلکه ساختار ژنتیکی تاثیر فراتری از رنگ چشم و پوست روی ما دارد. طبق گفته‌ی دانشمندان هر رفتار یا اخلاقی که داریم ممکن است یک ویژگی ژنتیکی باشد که از والدینمان‌ به ارث برده ایم.ما در این مطلب ویژگی هایی را جمع آوری کرده ایم که نمی‌دانستید از طریق ژنتیک به شما منتقل می‌شوند.

 

نوشته های مشابه

 

داشتن نیاز کمتر به خواب

پزشکان معمولاً حدود ۸ ساعت خواب را برای حفظ عملکرد مغز و بدن توصیه می کنند. با این حال، برخی افراد گزارش می دهند که حتی ۲ برابر کمتر از این می خوابند، بدون اینکه عوارض جانبی را تجربه کنند. این افراد به اصطلاح نخبه می‌خوابند و به لطف ژنی که در ۵ درصد افراد وجود دارد، می‌توانند با ۴ تا ۶ ساعت خواب زندگی کنند. این ژن ها به افراد این امکان را می دهند که در هنگام خواب سموم را از مغز و بدن به طور موثرتری نسبت به سایرین پاک کنند، بنابراین به زمان کمتری برای استراحت و شادابی نیاز دارند.

 

 

 تحمل درد و غذاهای تند به ژنتیک شما بستگی دارد

چه تحمل بالایی نسبت به  درد و غذاهای تند داشته باشید چه کم، به احتمال زیاد ژنتیک شما مسئول آن است. علاوه بر این، MC1R همان گونه ژنی که به افراد موهای قرمز می دهد، نشان دهنده حساسیت آنها به درد نیز می‌باشد.

 

 

 

گشنیز برایتان بوی صابون می دهد

در حالی که برخی از مردم نمی توانند‌ غذای خود را بدون کمی گشنیز تازه خرد شده تصور کنند،برخی نیز نمی توانند طعم این گیاه را تحمل کنند. این نفرت بوسیله نشانگرهای واقع در نزدیکی ژن‌ها ایجاد می‌شود که حس بویایی ما را با گیرنده‌هایی که آلدئیدها، ترکیبات موجود در صابون را تشخیص می‌دهند، تعیین می‌کنند. آلدئیدها نیز جزء عطر گشنیز هستند، به همین دلیل است که برخی افراد  هنگام خوردن آن طعم صابون را حس می‌کنند. بنابراین، دفعه بعد که شخصی از خوردن گشنیز امتناع کرد، به جای اینکه تصور کنید که آن فرد بد غذا و ایراد گیر است، بدانید ممکن است ژنتیک او در این امر موثر باشد.

 

 

اجتماعی بودن یا نبودن شما به ژنتان‌ بستگی دارد


محققان مطالعه ای انجام دادند که در آن ژن ها با غم و اندوه مرتبط هستند. معلوم شد  که این ژن‌ها ممکن است بر نیاز ما به معاشرت و احساس تنهایی نیز تأثیر بگذارند. بنابراین، وراثت ژنتیکی ممکن است توضیح دهد که چرا برخی از افراد دارای روحیه ای اجتماعی هستند در حالی که برخی یک سبک زندگی دور از اجتماع و شلوغی را ترجیح می دهند.

 

عطسه در مقابل خورشید یک ویژگی ژنتیکی است

عطسه اغلب با آنفولانزا یا آلرژی همراه است،امابرخی از افراد دارای سندرم خاصی به نام «عطسه‌نورانی» هستند. کسانی که آن را تجربه می کنند نمی توانند هر بار که ناگهان در معرض نور شدید قرار می گیرند عطسه نکنند. عطسه یک ویژگی غالب است، به این معنی که اگر یکی از والدین شما این حساسیت را داشته باشد، ۵۰ درصد احتمال دارد که شما هم به آن مبتلا باشید.

 

 

 عوامل ژنتیکی و واکنش بدن به قهوه

نوشیدن قهوه به بخش ضروری از زندگی روزمره ما تبدیل شده است. با این حال، اگرچه بسیاری از مردم نمی توانند صبحی را بدون یک فنجان قهوه تصور کنند، برخی نیز به سادگی نمی توانند کافئین را در سیستم متابولیک خود تحمل کنند. دلیل این تفاوت در ژن های ما نهفته است. یعنی ژنی به نام CYP1A2 متابولیسم کافئین ما را کنترل می کند. و این امر به این بستگی دارد که ما متابولیسم کند یا سریعی داریم، این ژن تعیین می کند که بدن ما چقدر به کافئین حساسیت دارد و به آن واکنش نشان می دهد.

 

 

خیانت امری که ممکن است در ژنتیک شما وجود داشته باشد

خیانت چیزی است که به هیچ وجه قابل توجیه نیست، اما مطالعات نشان می دهد که خیانت ممکن است در DNA افراد وجود داشته باشد. بر اساس یافته‌ها، یک تنوع ژنتیکی از DRD4 به نام ۷R+ با بی‌وفایی و باوفایی مرتبط است. بنابراین، در حالی که وفاداری یک امر انتخابی است، برخی از افراد ممکن است باید سخت تر با نیاز ژنتیکی خود مبارزه کنند.

 

منبع: bright side

‫۲ دیدگاه ها

  1. مطلب خوبی بود ممنون فقط جمله آخرتون “برخی از افراد ممکن است باید سخت تر با نیاز ژنتیکی خود مبارزه کنند.” چندان واضح نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!