انرژیتکنولوژیسبک زندگیعلم و دانش

مردم تا قبل از اختراع برق چگونه زندگی می کردند؟

به نظر می رسد زندگی مدرن بدون برق غیرممکن است. با این حال، مردم تنها دو قرن پیش، بدون این اختراع مهم زندگی می کردند. این مقاله در مورد چگونگی زندگی اجداد ما بدون برق توضیح می‌دهد.

نورپردازی

مردم از اواخر قرن هفدهم می دانستند که گاز زغال سنگ قابل اشتعال است. با این حال، اولین فانوس گازی بسیار دیرتر توسط فردی به نام ویلیام مرداک اختراع شد. او در یک کارخانه ریخته گری کار می کرد و طی آزمایش های زیادی متوجه شد که گاز زغال سنگ موثرترین گاز برای فانوس گازی است. در سال ۱۷۹۲ از این گاز برای روشنایی خانه خود استفاده کرد و در سال ۱۸۲۰ خیابان های پاریس با لامپ های گازی روشن شد.

این فانوس ها روی میله ها نصب می شدند. آنها باید هر روز عصر روشن و هر روز صبح خاموش می شدند. این کار توسط افراد آموزش دیده مخصوص انجام می شد که از ورود اندازه مناسب گاز به لامپ مطمئن شوند زیرا در صورت وجود گاز زیاد داخل لامپ، منفجر می شد.

با این حال، لامپ های گازی قابل حمل نبودند، بنابراین به منابع نور جدید نیاز بود.

نفت سفید اولین بار در سال ۱۸۴۶ به دست آمد و اولین لامپ نفت سفید ۷ سال بعد اختراع شد. برخلاف لامپ های گازی، آنها را می توانستند به راحتی از مکانی به مکان دیگر حمل کنند و تا دهه ۱۹۴۰ با وجود ظهور روشنایی الکتریکی در مناطق روستایی، هم‌چنان از آن استفاده می شد. 

یخچال

قبل از اختراع یخچال، مردم باید تلاش زیادی می کردند تا مواد غذایی خود را تازه نگه دارند. برای این کار از سوراخ های عمیق در زمین و سرداب های خنک استفاده می کردند. از ظروف چوبی و سفالی نیز برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شد.

گاهی اوقات مردم “یخچال” هایی می ساختند که همه می توانستند از آنها استفاده کنند. این یخچال ها یا در زیر زمین یا به عنوان سازه های جداگانه ساخته، برای ذخیره برف و یخ جمع آوری شده در زمستان استفاده می شدند و به سرد نگه داشتن غذا در فصل گرم کمک می کردند.

برخی از کشورها حتی برای مصارف خانگی یخ خریداری می‌کردند. یخ را در محفظه بالایی یک جعبه مخصوص و غذا را در محفظه میانی قرار می دادند، قفسه پایینی جعبه هم یک سینی داشت تا آب یخ که به تدریج در حال آب شدن است از آنجا خارج شود.

ماشین لباسشویی

نمونه اولیه ماشین لباسشویی مدرن در سال ۱۷۶۷ توسط گیاه شناس آلمانی، یاکوب کریستین شافر ساخته شد. این دستگاه کاملاً ساده و شبیه به یک سطل چوبی با دسته بود که برای تکان دادن و شستن لباس ها باید چرخانده می‌شد.

ماشین‌های لباسشویی مکانیکی در سال ۱۸۳۰ اختراع شدند. اگرچه فرآیند شستشو حتی ساده‌تر شد، اما برای کار با این ماشین‌ها تلاش فیزیکی زیادی لازم بود.

برای اینکه شستن لباس‌ها کار آسان‌تری باشد، مردم از یک لباسشویی برای تمیز کردن کثیفی، یک دستگاه آب‌گیر برای خارج کردن آب اضافی استفاده کردند.

آشپزی

کوره های مورد استفاده قبل از ظهور برق به اندازه کافی مناسب نبودند. به عنوان مثال، برای کنترل آتش در کوره، افراد مجبور بودند در صورت لزوم به صورت دستی هیزم اضافه یا خارج کنند. دما نیز به‌صورت دستی اندازه‌گیری می‌شد، نه به روشی که اکنون با خواندن اطلاعات روی صفحه‌نمایش فر انجام می‌دهیم. مردم باید دست‌های خود را داخل فر می‌بردند و دما را بررسی می‌کردند.

در قرن هجدهم، یک اجاق آهنی ساخته شد که می توانست چندین دیگ را به طور همزمان گرم کند. دمای داخل آن قابل تنظیم بود تا هر دیگ در حالت جداگانه گرم شود. کمی بعد، نه از چوب، بلکه از گاز برای روشن کردن اجاق گاز استفاده شد. اولین مدل اجاق گاز در سال ۱۸۳۴ به فروش رسید.

 

منبع ترجمه شده از سایت ۵minutecrafts.site

 

 

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. “مردم تنها دو قرن پیش، بدون این اختراع مهم زندگی می کردند. این مقاله توضیح می‌دهد اجداد ما چگونه بدون برق زندگی می کردند و به جای آن از چه چیزی استفاده می کردند.”
    “خ را در محفظه بالایی یک جعبه مخصوص قرار می دادند، غذا را در محفظه میانی قرار می دادند“…… لطفا از افعال مشابه پشت سر هم استفاده نکنین.
    “برای کنترل آتش در کوره، افراد مجبور بودند در صورت لزوم به صورت دستی هیزم اضافه یا خارج کنند“…احتمالا دستش این بوده که “اضافی را خارج کنند”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!