سبک زندگیسلامت

۴ راه برای از بین بردن بوی بد دهان

بوی بد دهان که هالیتوز نامیده می شود، مشکل رایجی است که اکثر مردم از آن رنج می برند. در بسیاری از موارد راه حل، بهبود بهداشت دهان و دندان است اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند باعث بوی بد دهان شوند. در ادامه این مقاله، چند راه حل برای حل این مشکل را ارائه می‌دهیم.

۱٫ بهداشت دهان و دندان خود را بهبود بخشید

نوشته های مشابه

در حالی که ممکن است برای بسیاری از ما بدیهی به نظر برسد، بهداشت نامناسب دندان علت اصلی بوی بد دهان است. دهان شما مملو از باکتری هایی است که ذرات غذا را تجزیه می کنند و ترکیب این باکتری ها و مواد غذایی پوسیده بوی بدی ایجاد می‌کنند. به همین دلیل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بسیار مهم است.

متخصصان توصیه می‌کنند حداقل دو بار در روز، بعد از غذا، با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. اما این کار فقط ۶۰ درصد از باکتری های دهان شما را از بین می برد. به همین دلیل است که کشیدن نخ دندان و تمیز کردن زبان را نباید فراموش کنید.

شستشو و غرغره کردن با یک دهانشویه قبل از رفتن به رختخواب نیز می تواند به شما در کنترل رشد باکتری ها کمک کند.

۲٫ بیشتر به دندانپزشک مراجعه کنید

اگر بهداشت دهان و دندان شما کم باشد، به احتمال زیاد پلاک هایی روی دندان های شما ایجاد می‌شود. این پلاک ها لایه هایی از باکتری هستند که دندان های شما را می پوشانند. با گذشت زمان، پلاک ها سفت می شوند که می توانند منجر به ایجاد سوراخ های کوچکی در ناحیه‌ بین دندان ها و لثه ها شوند که در آن سوراخ ها مواد غذایی، باکتری ها و پلاک های دندانی جمع می‌شوند. این فرآیند پریودنتیت نامیده می‌شود که منجر به بوی بد دهان می‌شود.

اگر مشکوک هستید که از پریودنتیت رنج می برید، باید در اسرع وقت آن را درمان کنید وگرنه می تواند به یک بیماری شدید تبدیل شود و دندان های شما را تحت تاثیر قرار دهد.

۳٫ آب بیشتری بنوشید

بزاق به مرطوب شدن و پاکسازی دهان کمک می کند. به همین دلیل است که خشکی دهان نیز می تواند باعث بوی بد دهان شود زیرا به این معنی است که بزاق کافی برای تمیز نگه داشتن دهان خود تولید نمی کنید.

می‌توانید راه‌حل‌های خانگی مانند نوشیدن مکرر آب، مکیدن تکه‌های یخ، جویدن آدامس بدون قند یا مکیدن آب نبات سفت بدون قند را در خانه امتحان کنید. 

با این حال، اگر هیچ کدام از این موارد مؤثر نبود، باید به پزشک مراجعه کنید زیرا خشکی دهان نیز می‌تواند ناشی از بیماری غدد بزاقی و سایر بیماری‌ها باشد.

۴٫ رژیم غذایی خود را تغییر دهید

غذاها و نوشیدنی های قوی مانند پیاز، سیر یا قهوه باعث می شوند معده شما روغن ها را در طول هضم جذب کند. این روغن‌ها می‌توانند از طریق جریان خون وارد ریه‌ها شوند و حتی ۷۲ ساعت پس از خوردن غذا وجود داشته باشند و باعث ایجاد بوی بد شوند. از سوی دیگر، اگر روزه می‌گیرید یا رژیم کم کربوهیدرات دارید، ممکن است به دلیل تولید کتون‌هایی که عطر قوی دارند، دچار بوی بد دهان شوید‌‌.

برای حل این مشکل مصرف کمتر سیر، پیاز، غذاهای تند، غذاهای شیرین و کاهش مصرف قهوه را در نظر بگیرید. 

منبع ترجمه شده از سایت: ۵minutecrafts.site

 

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!