1گزیدهسبک زندگیسلامت

اگر به اندازه کافی نخوابیم چه اتفاقی برای بدن ما می‌افتد؟

اثرات مخرب کم خوابی بر بدن

خوابیدن مزایای خود را دارد، از تقویت خلق و خو و افزایش بهره وری گرفته تا تقویت قلب. این بدان معنی است که کمبود خواب می تواند این موارد را معکوس کند و مشکلات سلامتی زیادی را هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی برای ما ایجاد کند.

۱_ منجر به “خواب های کوتاه” می‌شود

نوشته های مشابه

یک اثر خطرناک محرومیت از خواب، به اصطلاح “ریز خواب” است. این چرت زدن غیرارادی می‌تواند به‌طور تصادفی‌، حتی در حین یک کار یا فعالیت مهم، بدون اینکه ما متوجه شویم، اتفاق بیفتد. 

چرت زدن ممکن است در مدرسه، محل کار یا حتی هنگام رانندگی رخ دهد که آن را به یک بیماری بسیار جدی تبدیل می‌کند.

۲_ می‌تواند پوست شما را پیر کند

کمبود خواب کورتیزول تولید می‌کند که می‌تواند کلاژن، پروتئینی که پوست ما را “جوان” نگه می‌دارد را تجزیه کند. بر اساس این مطالعه، افرادی که خوب می‌خوابند، نسبت به افراد بد خواب، پوست بهتر و جوان‌تری دارند.

۳_ بر قضاوت فرد تأثیر می‌گذارد

در یک مطالعه، به افرادی که تنها به مدت ۲ روز، دچار کمبود خواب شده بودند، وظیفه داده شد تا در مورد معضلات اخلاقی مختلف قضاوت کنند. نتایج نشان داد که به دلیل کمبود خواب، پاسخگویی به سؤالات اخلاقی پیچیده برای این افراد دشوارتر است.

۴_ بر احساسات ما تأثیرات منفی می‌گذارد

به گفته پروفسور دیوید دینگز، کم خوابی می تواند اثرات عاطفی منفی مختلفی بر روی فرد داشته باشد. کم خوابی ما را بداخلاق و تحریک پذیر می‌کند. با کم خوابی نشان دادن احساسات مثبت در چهره‌مان و تشخیص اینکه چه زمانی شخص دیگری خوشحال است، برای ما سخت می‌شود. زیرا حالات مثبت می‌توانند برای افراد کم خواب خنثی به نظر برسند.

۵_ در طولانی مدت منجر به توهم و روان پریشی می‌شود

نخوابیدن برای مدت طولانی می‌تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از تجربیات، از جمله تحریفات ادراکی و توهم شود. علائم روان پریشی هر چه بیشتر بیدار باشیم، بیشتر ایجاد می‌شوند. آنها می توانند از ادراک نادرست بصری ساده تا توهم و هذیان متغیر باشند و ممکن است به وضعیتی شبیه روان پریشی حاد ختم شوند. با خواب کافی می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

۶_ می‌تواند به مغز شما آسیب برساند

بررسی اثرات طولانی مدت محرومیت از خواب در انسان به دلایل اخلاقی دشوار است، اما طبق این مطالعه کمبود خواب با اسکیزوفرنی و زوال عقل مرتبط است. نه تنها این، بلکه کمبود خواب ممکن است مغز را کوچک کند‌‌. خواب سالم برای داشتن یک مغز خوب بسیار مهم است.

۷_ باعث افزایش وزن شما می‌شود

مطالعه ای که توسط پزشکان دانشگاه شیکاگو انجام شد، تایید کرد که بین افزایش اشتها و کمبود خواب ارتباط وجود دارد. 

آنها دریافتند که افراد در زمان کم خوابی، غذاهای ناسالم و تنقلات ناسالم بیشتری مصرف می‌کنند. یکی از محققان، توضیح داد که اگر به اندازه کافی خوابیده باشید، می‌توانید در کنترل گرسنگی خود بهتر عمل کنید، به خصوص زمانی که غذاهای ناسالم می‌بینید. 

او همچنین اضافه کرد که اگر ما کم خواب باشیم، میل‌مان به غذاهای ناسالم قوی تر و توانایی ما برای مقاومت در برابر آنها مختل می‌شود.

منبع ترجمه شده از سایت brightside.me

 

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. ممنونم خیلی خوب بود فقط:
    “کمبود خواب کورتیزول تولید می‌کند که کلاژن ، پروتئینی که پوست ما را “جوان” نگه می‌دارد را، تجزیه کند.” اینجا یا باید بنویسید می تواند تجزیه کند یا اینکه تجزیه می کند
    “یکی از محققان، توضیح داد که اگر به اندازه کافی خوابیده باشید، در کنترل گرسنگی خود بهتر عمل کنید” این هم مثل مورد قبل میکنید درست تره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!