1گزیدهعلم و دانش

چرا برخی مردم چپ دست هستند؟

بیشتر مردم اغلب کارهایشان را با دست راست انجام می‌دهند اما چهار درصد از جمعیت جهان چپ دست هستند.

اگر به تاریخ بشر مراجعه کنیم می‌بینیم که بسیاری از شخصیت‌های بزرگ تاریخی نیز چپ دست بودند. برای مثال لئوناردو داوینچی و میکل آنژ، دو مجسمه ساز مشهور جهان، هر دو چپ دست بوده‌اند. والدین بچه‌های چپ دست اغلب نگران این وضعیت هستند و سعی می‌کنند که آن را اصلاح کنند. اما فیزیولوژیست ها معتقدند که اگر کودکی چپ دست باشد نباید با فشار او را وادار به ترک این عادت کرد‌.

نوشته های مشابه

با این حال چرا بعضی از مردم چپ دست هستند؟

اگر اندام های انسان را دقیق‌تر بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که بدن انسان ساختاری صددرصد متقارن ندارد. بین نیمه راست و چپ بدن کمی عدم تقارن دیده می‌شود.
به طور کلی طرف راست بدن کمی سنگین تر از طرف چپ است. مغز دو نیمه راست و چپ دارد. حتی فعالیت‌ این دو بخش نیز تا حدی با یکدیگر فرق دارد.

به طور معمول، نیمه چپ مغز بر نیمه راست بدن تسلط دارد و نیمه راست مغز در نیمه چپ بدن‌. اعصاب مغزی در ناحیه گردن از روی یکدیگر می‌گذرند و به طرف اندام‌های نیمه مقابل می‌روند. چنین افرادی راست دست هستند.
بیشتر مردم جهان همین ساختار بدنی را دارند اما آنهایی که نیمه راست مغزشان بر نیمه چپ آن غالب است، اعصاب غالبشان به طرف نیمه چپ بدن می‌رود. چنین افرادی همه فعالیت هایشان را با دست چپ انجام می‌دهند. به همین دلیل بعضی از بچه‌ها با دست چپ می‌نویسند یا غذا می‌خورند.

حالا سوال این است: چرا چپ دست ها در اقلیت‌اند؟

دانشمندان تا کنون نتوانسته اند به این سوال پاسخ قطعی بدهند. اما چون تعداد راست دست ها بسیار زیاد است، دستگیره درها، قفل ها، پیچ گوشتی‌ها، ماشین ها و ساز های موسیقی را متناسب با بدن این افراد و با در نظر داشتن غلبه اندام های نیمه راست بدن طراحی می‌کنند و می‌سازند. حتی دکمه لباس ها را نیز به همین علت در سمت راست لباس قرار می‌دهند.

افراد چپ دست در استفاده از همه این وسایل با کمی اشکال مواجه می‌شوند. اما در نهایت، آنها هم سازگاری لازم را به دست می‌آورند.

‫۲ دیدگاه ها

  1. مطلب خوب و جذابی بود ممنون
    “بین نیمه راست و چپ بدن کمی از عدم تقارن دیده می‌شود.” از اضافه هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!