تاریخعلم و دانش

ولتا آلساندرو که بود؟

دانشمندان بزرگ تاریخ

 

ولتا آلساندو

نوشته های مشابه

الساندرو ولتا در هجدهم فوریه ۱۷۴۵ در یکی از شهر های ایتالیا متولد شد.خانواده الساندرو فقیر بودند. الساندرو با مساعدت آشنایان که در کلیسا نفوذ داشتند توانست به مدرسه برود. پس ازتحصیلات شغل معلمی را پیشه کرد و تا سی سالگی به این کار مشغول بود، تا اینکه دانشگاه پاویا او را به عنوان استاد فیزیک برگزید. دانشگاه، ولتا را موظف کرد که علاوه بر تدریس، آزمایشگاهی نیز دایر کند. در این زمان ولتا شروع به مطالعه و تحقیق کرد. نتیجه این مطالعه ساخت دستگاه تولید الکتریسیته توسط القا بود. این دستگاه را برای پریستلی فرستاد و از طرفی سعی کرد با کمک آن پدیده ساکن را عملاً به دانشجویان نشان دهد. ولتا با استفاده از این دستگاه توانست قوانین مختلف فیزیک را کشف کند.سپس با طرز کار خازن آشنا شد. در ۲۰ مارس ۱۸۰۰ ولتا با نوشتن نامه‌ای کشف خود را به انجمن سلطنتی معرفی کرد. او درباره پیل که بعدها به نام خود او نامیده شد توضیح داده بود. این پیل از تعدادی صفحات نقره، مقوا و همچنین روی درست شده بود که به ترتیب و منظم روی هم چیده شده بودند و یک منبع تولید الکتریسیته بود. با استفاده از پیل ولتا دانشمندان به راحتی توانستند در زمان اندکی دو عنصر اکسیژن و هیدروژن آب را تجزیه کنند.

به این ترتیب آوازه شهرت او در جهان پیچید. ناپلئون بناپارت از او دعوت کرد به فرانسه برود و در موسسه تحقیقاتی پاریس مشغول به کار شود. همچنین هنگامی که به علت کهولت سن می‌خواست از دانشگاه کناره‌گیری کند از او خواستند تنها سالی یک بار در دانشگاه سخنرانی کند. به افتخار تلاش و کوشش او در راه علم سکه طلایی را به نام او ضرب کردند.همچنین به سناتوری لمباردی انتخاب شد. امپراتور اتریش او را به ریاست دانشگاه فلسفه پادوآ منصوب کرد.
بالاخره وی در سن ۷۴ سالگی پس از بازگشت به زادگاهش کمو در سال ۱۸۱۹ درگذشت. جسدش را همانجا به خاک سپردند. سالها بعد در سال ۱۸۹۳ دانشمندان در کنگره‌ای که درباره الکتریسیته تشکیل شده بود به احترام ولتا نام نیروی محرکه برق را ولت نامیدند.

منبع: کتاب معرفی دانشمندان و مخترعان

یک دیدگاه

 1. انتخاب خوبی بود اما فراوون اشکال نگارشی و املایی داشت…..
  “یکی از زیبا ترین شهر های ایتالیا در دامنه آلپ کنار دریاچه معروف کمو واقع شده است . الساندرو ولتا در هجدهم فوریه ۱۷۴۵ در این شهر زیبا به دنیا آمد.” …. منظورتون کدوم شهر هست؟
  ایراد املایی
  “ولتا با نوشتن نامه‌ای کشف خود را به انجمن جسلطنتی معرفی کرد.”
  “این پول از تعدادی صفحات نقره، مقوا و همچنین روی درست شده بود”

  “ولتا با استفاده از این دستگاه توانست قوانین مختلف فیزیک را کشف کند.

  سپس با طرز کار خازن آشنا شد.”….میتونستین سپس رو ببرین بچسبونین به پاراگراف قبل ن اینکه خودش اغاز پاراگراف باشه

  همچنان هنگامی که به علت کهولت سن می‌خواست از دانشگاه کناره‌گیری کند از تو خواستن تنها سالی یک بار در دانشگاه سخنرانی کند”………… احتمالا منظورتون همچنین هست….و منظورتون احتمالا او هست.

  “امپراتور اتریش را به ریاست دانشگاه فلسفه پادوآ منصوب کرد.” فکر کنم بین امپراتور اتریش و را یک او نیاز هست.

  لطفا حتما بعد از نگارش اولیه یک یا دو بار بخونین متن رو بعد منتشر بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!