روانشناسیسبک زندگی

چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟

خشم و راه های کنترل آن

خشم یک احساس طبیعی انسانی است که اکثر مردم هرازگاهی آن را تجربه می‌کنند. با این حال، اگر متوجه شدید که اغلب به شدت عصبانی می‌شوید، باید راه های سالمی را برای مدیریت و مقابله با خشم خود پیدا کنید.

خشم یا عصبانیت مداوم می‌تواند پیامدهای مضری برای سلامت جسمانی، کیفیت زندگی و روابط داشته باشد. مدیریت خشم به شما کمک می‌کند تا محرک های خشم خود را بشناسید و یاد بگیرید که به طور موثرتر با آنها کنار بیایید.

هدف از مدیریت خشم به حداقل رساندن موقعیت های استرس زا یا خشم برانگیز، کنترل خود و کمک به بیان احساسات خود به شیوه ای سالم است.

تکنیک هایی برای کنترل و مدیریت خشم

۱_ شمارش معکوس

اگر واقعاً عصبانی هستید، از ۱۰۰ شروع به شمردن کنید. در مدت زمانی که برای شمارش طول می‌کشد، ضربان قلب شما کاهش می‌یابد و احتمالاً عصبانیت شما فروکش می‌کند.

۲_ نفس عمیق بکشید

در زمان عصبانیت تنفس شما کم عمق تر می‌شود و سرعت می‌گیرد. با نفس های آهسته و عمیق از بینی و بازدم از دهان بر عصبانیت خود غلبه کنید.

۳_ قدم بزنید

ورزش کردن به آرام کردن اعصاب و کاهش خشم کمک می‌کند. برای کنترل عصبانیت می‌توانید پیاده روی یا دوچرخه سواری کنید. هر چیزی که باعث پمپاژ اندام شود برای ذهن و بدن شما مفید است.

۴_ یک کلمه را تکرار کنید

کلمه یا عبارتی را پیدا کنید که به شما کمک کند آرام شوید. وقتی عصبانی هستید این کلمه را بارها و بارها با خودتان تکرار کنید. «آرام باش، و «خوب خواهی شد» مثال‌های خوبی هستند.

۵_ حرکات کششی انجام دهید

رول های گردن و شانه نمونه‌های خوبی از حرکات غیر شدید یوگا هستند که می‌توانند به شما در کنترل بدن و مهار احساساتتان کمک کنند. 

۵_ فرار ذهنی

وارد یک اتاق ساکت شوید، چشمانتان را ببندید و خود را در یک صحنه آرامش بخش تجسم کنید. تمرکز بر جزئیات در صحنه خیالی اینکه: آب چه رنگی است؟ ارتفاع کوه ها چقدر است؟ صدای پرندگان چگونه است؟ می تواند به شما کمک کند در میان خشم آرامش پیدا کنید.

۶_ تایم اوت بگیرید

به خودتان استراحت دهید و دور از دیگران بنشینید. در این زمان، می‌توانید اتفاقات را پردازش کنید و احساسات خود را به حالت خنثی برگردانید. حتی ممکن است دوری از دیگران آنقدر مفید باشد که بخواهید آن را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

۷_ با یک دوست صحبت کنید

صحبت کردن با یک دوست مورد اعتماد و حامی که احتمالاً می‌تواند دیدگاه جدیدی ارائه دهد، کمک می‌کند تا آنچه را که اتفاق افتاده است پردازش کنید‌.

۸_ سعی کنید بخندید

هیچ چیز به اندازه یک روحیه خوب، خلق و خوی بد را تغییر نمی‌دهد. خشم خود را با جستجوی راه‌هایی برای خندیدن کم کنید.

۹_ شکرگزاری را تمرین کنید

زمانی که به نظر می‌رسد همه چیز اشتباه است، لحظه ای روی آنچه درست است تمرکز کنید. درک اینکه چقدر چیزهای خوبی در زندگی دارید می‌تواند به شما کمک کند خشم را خنثی کنید و شرایط را تغییر دهید.

۱۰_ قبل از صحبت کردن فکر کنید

در اوج عصبانیت، گفتن چیزی که بعداً از آن پشیمان شوید، آسان است. قبل از گفتن هر چیزی چند لحظه ای را به جمع آوری افکار خود اختصاص دهید. این زمان به شما کمک می‌کند آرام تر شوید.

۱۱_ نامه بنویسید

برای شخصی که شما را عصبانی کرده است نامه یا ایمیل بنویسید. سپس، آن را حذف کنید. اغلب، ابراز احساسات به هر شکلی تنها چیزی است که انسان می‌خواهد، حتی اگر طوری باشد که هرگز دیده نشود.

۱۲_ تصور کنید که آنها را ببخشید

یافتن شجاعت برای بخشیدن کسی که به شما ظلم کرده است مهارت عاطفی زیادی می طلبد. اگر نمی‌توانید تا این حد پیش بروید، حداقل می‌توانید وانمود کنید که آنها را بخشیده‌اید. این کار باعث می‌شود احساس ‌کنید عصبانیتتان کمتر شده است.

۱۳_ همدلی را تمرین کنید

سعی کنید شرایط را از دید طرف مقابل ببینید. وقتی وقایع را همانطور که آنها می‌دیدند دوباره تصور کنید، ممکن است درک جدیدی به دست آورید و کمتر عصبانی شوید.

۱۴_ حواس خود را پرت کنید

تکنیک‌های حواس‌پرتی، مانند رقصیدن با موسیقی پرانرژی، گرفتن دوش آرامش‌بخش، نوشتن، یا نقاشی می‌تواند باعث فاصله گرفتن شما از موضوع شود.

اگر این نکات کمکی نکرد، با پزشک خود صحبت کنید. یک متخصص سلامت روان می‌تواند به شما کمک کند تا روی عوامل زمینه ای که ممکن است به خشم و سایر مسائل عاطفی منجر شود، کار کنید.

منبع: www.healthline.com

مقالات مرتبط

 راهکارهایی برای مدیریت اعصاب و کنترل خشم

عصبانیت و راه های کنترل آن

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. ممنونم واقعا عالی بود مخصوصا اگر متن نوشتاری هم کار خودتون باشه……مرحبا
    فقط این جمله رو نفهمیدم؟؟؟
    “دوچرخه سواری کنید یا چند توپ گلف را بزنید.

    1. مرسی تشکر لطف دارید، متن ترکیب و ترجمه اس
      منظورش ضربه زدن به توپ های گلف هست، اصلاح میکنم جمله رو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!