فرهنگ

آشنایی با اقوام باستانی مایا ها

مایا ها

مایاها تمدن های Mesoamerican هستند که توسط مردم آن موسوم به مایا ساخته شده اند. این سیستم پیشرفته و زیبا برای نوشتن،فرهنگ،هنر،ریاضیات،تقویم و سیستم نجومی آن شناخته شده است.

نوشته های مشابه

نمادهای مایا

نمادهای مایا منبع غنی فرهنگ مادی برای تمدن آمریکای مرکزی هستند و از مهمترین یافته های باستان شناسی هستند که به تجمیع اقتصاد ، روش های کشاورزی ، سیاست و شیوه های اجتماعی آنها کمک کرده است.

نمادها قلب هر فرهنگی را حمل می کنند و نمادهای هر فرهنگی واقعیت درونی آن را برای مردم آن فرهنگ نشان می دهند. نمادها می توانند هر چیزی،یک اشاره،یک آهنگ،یک عبارت یا یک تصویر باشند.

صدها نماد مایا را می توان بر روی سنگ تراشیده شده یافت که به باستان شناسان و سایر محققان اجازه می دهد درک درستی از فرهنگ خود داشته باشند. در حقیقت ، نوشتن مایاها از نمادهایی تشکیل شده است که گلیفه نامیده می شوند.

مخترع بازی با توپ

وقتی به ورزش فکر می کنیم ، اولین چیزهایی که به ذهنمان خطور می کند بازی های توپی مانند فوتبال و بسکتبال ، تشویق ها و نمایش های نیمه گران قیمت است. ما بندرت در مورد ریشه این بازیهای سازمان یافته که هزاران سال قبل به مناطق نیمه گرمسیری آمریکای مرکزی برمی گردد فکر می کنیم. طرفداران ورزش امروز هیچ چیزی در مورد مایاها ندارند. این افراد در مورد بازی هایشان جدی بودند ،تا حد مرگ!. این مسابقات ،مسابقات زندگی یا مرگ همراه با تشریفات مذهبی پیچیده بود.

حقایق عجیب و ترسناک درباره تمدن مایا

اولین غذا ها

بسیاری از غذاهای مورد علاقه امروز در جهان مایای باستان تولید شده است. به عنوان مثال ، مایاها اولین کسانی بودند که دانه های کاکائو را بیرون آوردند و آنها را نان تست کردند تا شکلات داغ درست کنند. در عوض آنها به عنوان بخشی از مراسم مذهبی شکلات خود را مستقیماً نوشیدند.مایاها کاکائو را میوه ای مقدس می دیدند که توسط خدایان برای آنها ارسال شده و حتی از آن به عنوان ارز استفاده می کردند.

آنها اهرام را برای بازتاب رویدادهای نجومی ساخته اند

مایاها احتمالا پیشرفته ترین ستاره شناسان در زمان خود بوده اند. بسیاری از سازه های شگفت انگیز آنها،مانند معبد کوکولکان،فقط برای به تصویر کشیدن وقایع نجومی ساخته شده اند.

آنها مفهوم صفر را توسعه دادند

در حالی که بسیاری از مورخان بر این باورند که ایده صفر ابتدا در بابل منشأ گرفت،مایاها به طور مستقل آن را در قرن چهارم توسعه دادند. صفر به صورت شکل پوسته نشان داده شد.

آنها تمدن بزرگی را در وسط جنگل بارانی بنا کردند

یکی از جالب ترین نکات در مورد مایاها این است که چگونه آنها توانستند یک تمدن بزرگ را در وسط جنگل های بارانی ایجاد کنند،توسعه دهند و حفظ کنند. تمدنهای بزرگ دیگر معمولا امپراتوریهای بزرگ خود را در مناطق خشک تر بنا می کردند،جایی که سیستمهای مدیریت متمرکز پایه و اساس شهرهای آنها را تشکیل می دادند.

مایاها در جنگ

چالش های زیست محیطی ، اختلافات با همسایگان و کمبود منابع منجر به جنگ مایاها شد. برای سالها ، باستان شناسان مایاها را مردمی صلح طلب قادر به جنگ می دانستند اما بندرت در آن افراط می کردند.با این حال همانطور که باستان شناسان بیشتر شهرهای مایا را کشف کردند و شواهد بیشتری کشف شد. آنها متوجه شدند که مایاها اغلب به ویژه در دوره اواخر کلاسیک از ۶۰۰ تا ۹۰۰ بعد از میلاد جنگ میکردند.

دستاوردهای فرهنگی مایا ها

وقتی به مایاها و فرهنگ آنها فکر می کنیم ، چه چیزی به ذهن خطور می کند؟ اولین چیزی که به ذهن خواننده می رسد ، شهرهای حیرت انگیز مایا در جنگل های آمریکای مرکزی است. خوانندگان دیگر تقویم جذاب مایاها و پایان پیش بینی شده جهان در سال ۲۰۱۲ را ذکر می کنند. دانشمندان درباره ریاضیات پیچیده و سیستم های نوشتاری مایاها و دانش گسترده آنها از نجوم بحث می کنند.

معماری

معابد و برج ها در بالای جنگل های بارانی بسیار اوج می گیرند. مراکز بزرگ شهر شامل میدان های گسترده ای است که با اهرام پلکانی،کاخ های زیبا،خانه های نخبه و سکوهای تشریفاتی پوشانده شده است. بسیاری از ساختمان ها در مرکز شهر از نظر نجومی با انقلاب یا اعتدالین همسو بودند.

تمدن قوم مایا | معماری قوم مایا | رسومات قوم مایا | اختراعات و ابداعات تمدن  مایا - حقوق نیوز

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. این مطلب اصلا استاندارد نبود…….علاوه بر مشکل تصویر ایراد اصلی این هست که یا مطلب رو فقط از روی گوگل ترنسلیت مستقیم و بدون تصحیح و ویرایش برداشتید یا اینکه از سایتی برداشتید که اون ترجمه تحت الفظی و ضعیف گوگل رو نقل کرده…..خودتون یکبار مطالعه کنید میبینید متنی غیر سلیس…..با جملاتی گنگ مبهم و کلمات ناموزون گرداوری شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!