روانشناسیسبک زندگی

مدیریت اضطراب امتحان

اضطراب امتحان در دانش آموزان

اکثر دانش‌آموزان برای امتحان‌هایشان اضطراب دارند‌. این موضوع در دختران بیشتر از پسران است.
اینکه ما برای اتفاقاتی که در زندگی تاثیر دارد، نگران و مضطرب باشیم، چیز عادی هست. اما خب، باید مدیریت و کنترل آن‌ها را هم را بلد باشیم.
ما هم می‌خواهیم در ارتباط با این موضوع صحبت کنیم.

اضطراب امتحان دوبُعد دارد؛ بُعد جسمانی و بُعد شناختی فکری.

بعد جسمانی شامل تپش‌قلب، سردرد، عرق کردن، لرزش دست، رنگ‌پریدگی و . . . می‌شود.

بعد شناختی و فکری شامل، اضطراب برای نتیجه کار، سرزنش کردن خود و افکار تحقیر آمیز، مقایسه کردن خود با دیگران، فراموش کردن مطالب خوانده شده و . . . می‌شود.

خب، حالا اگر ما یادبگیریم بدن خود را کنترل کنیم، این نشانه‌های اضطرابی که گفته شد، کمتر می‌شوند و ما احساس آرامش بیشتری می‌کنیم.

راهکارهایی در این‌باره عرض می‌کنم، امیدوارم مفید باشد.

_ تکنیک‌های آرام‌سازی: برای تن‌آرمیدگی[ریلکسیشن]، بدنتان را به شانزده گروه عضلانی[نوک‌انگشت تا مچ دست، مچ تا انتهای آرنج، بازو تا کتف،”درهر دو دست”
نوک انگشتان پا تا مچ پا، عضلات ساق پا، ران تا کشاله ران، عضلات پیشانی، عضلات کاسه سر، عضلات صورت و فک، عضلات گردن و سینه، عضلات شکم.] تقسیم کنید و هر یک از آن‌ها را به‌صورت جداگانه به‌مدت ۷ ثانیه، منقبض کنید و تا ۳شماره به‌حالت اول برگردانید‌.

_ نفس عمیق بکشید.

_ ما در بیشتر مواقع، زمانی که اضطراب داریم با خودمان صحبت می‌کنیم‌. صحبت‌هایی که انرژی منفی دارد و ذهن ما را خسته می‌کند‌. جملاتی مثل[می‌دونم قبول نمی‌شم، چرا هیچی یاد نمی‌گیرم؟، همه چی از ذهنم رفته، مامان و بابا چی می‌گن؟ و . . .]
باید این حرف‌ها را از ذهن دور کنیم و به خود انرژی مثبت بدهیم.
جملاتی مثل [من قبول می‌شم، قبلا هم امتحان دادم و نمره خوبی گرفتم، این‌هم می‌‌گذره، من تلاش خودم رو کردم و . . .] را ‌آنقدر برای خود تکرار کنید تا انرژی بگیرید‌.

_ قبل از شب امتحان برنامه ریزی داشته باشید و کارهای مهم را به‌پایان برسانید.
این‌طور دیگر درگیری ذهنی ندارید و با خیال راحت امتحان می‌دهید.

_ خواب کافی داشته باشید.
اگر کم بخوابید، خستگی روز از بدنتان بیرون نمی‌رود و برای امتحان بی‌حوصله هستید‌.

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

  1. خیلی خوب و عالییی….دیگه کاملا دستتون اومده چه مطالبی مفید و کاربردی هست و چه حجم و تعداد کلماتی باید داشته باشه…فقط کمی رو انشا و نوشتار کار کنید دیگه بی نقص میشه کار…به طور مثال در متن بالا زیادی از کلمه “ما” استفاده شده….با سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!