سبک زندگیسلامت

مزاج خود را بشناسیم-بخش اول

صفراوی و دموی ها

چرا باید مزاج خود را بشناسیم؟

راه تشخیص مشکل و بیماری در طب سنتی از سه طریق می باشد: ۱- مزاج ۲- نبض ۳- ادرار و مدفوع
از نظر حکیمان طب سنتی مزاج مطمئن ترین و دقیق ترین راه برای تشخیص می باشد. اکثر نشانه ها در  اخلاقیات، چهره و رفتار ما باعث میشود که طبیب مزاج ما را تشخیص بدهد و از روی آن به مشکل و بیماری ما پی ببرد. همچنین اگر مزاج خود را بشناسیم و بتوانیم متناسب با آن رژیم غذایی داشته باشیم می توانیم خیلی از مشکلات گوارشی، پوستی و … را درمان کنیم. تست های آنلاین زیادی وجود دارد که با آن میتوانید مزاج خود را تشخیص بدهید. چهار نوع مزاج داریم که دو تا از آنها سرد و دوتا گرم هستند. نکته ای که وجود دارد این است که همه افراد چهار مزاج بلغم، صفرا، خون و دم را دارند اما تعادل این ها باهم مهم است که وقتی یکی از اینها در بدن غلبه می کند باعث برهم خوردن تعادل و ایجاد بیماری شده و مزاج غالب فرد را تشکیل می دهد. همینطور اعضای بدن مانند معده، کبد و مغز هم دارای طبع هستند. به گفته حکیمان طب سنتی نود و نه درصد بیماری ها بخاطر طبع سرد به وجود می آید. در این بخش ما به دو طبع صفرا و دم می پردازیم و در بخش بعدی دو مزاج سودا و بلغم را بررسی می کنیم. البته باید گفت ممکن است مزاج های بیشتر از این چهارنوع هم داشته باشیم و گاهی هم در فرد تعادل بین این مزاج ها برقرار است.
مزاج های گرم شامل: صفرا و دم هستند. تفاوت این دو در تر و خشک بودن می باشد.
  – دم مزاج گرم و تر است.
  – صفرا مزاج گرم و خشک می باشد.
مزاج سرد شامل:
سودا و بلغم.
  – سودا سرد و خشک.
  – بلغم سرد و تر هست.
پس اولین قدم برای رفع هر مشکلی این است که مزاج خود را تشخیص بدهید. گاهی مزاج فردی گرم است ولی سردی بر آن غلبه کرده یا بر عکس. متعادل نگه داشتن مزاج در طب سنتی خیلی مورد اهمیت می باشد.

افراد با غلبه دم یا دموی ها:
 این افراد انسان هایی آرام، خونسرد و مهربان هستند. حرارت بدنشان بالا بوده، عروق روی دست برجستگی دارد و نبض شان هم بالاست. نفخ، یبوست، مشکلات گوارشی شان شامل سوزش معده می باشد. چون افراد دموی گرم و تر هستند  دلشان میخواهد که غذا های سرد بخورند و همین سردی خوردن باعث ایجاد مشکلات گوارشی میشود. چون دموی ها گرم و تر هستند باید رژیم غذایی سرد و خشک را داشته باشند. حجامت هم از جمله درمان های موثر برای این گروه می باشد. این افراد اگر همراه غذاهای گرم و شیرینی جات از ادویه یا مواد سرد استفاده نکنند دچار خارش، کهیر، سوزش سر دل و آفت می شوند. پیشنهاد حکیمان برای درمان این مشکلات خوردن بادام شیرین یا روغن آن صبح ها ناشتا، خوردن انجیر، خوردن زیتون، خوردن عسل صبح ها ناشتا می باشد.

نوشته های مشابه

مشکلات پوستی 
جوش های سر سیاه، جوش های متورم دردناک بدون سر، که راه درمان خوردن شربت سکنجبین،خوردن میوه های خنک مانند خیار، هندوانه، پیاده روی کردن می باشد.

مشکلات مو
ریزش موی وسط سر، کف سر چرب، جوش کف سر، راه درمان: استفاده از خوراکی ها با طبع خنک مانند خیار،هندوانه و…..

افراد با غلبه صفرا یا صفراوی ها:

این افراد بسیار پرجنب و جوش هستند. تحرکات زیادی دارند و حرارت بدنشان بالا است. عروق دست برجستگی داشته و نبض شان نیز بالا است. در تابستان و زمستان از پوشیدن لباس امتناع می کنند. بیشتر افراد صفراوی را مردان تشکیل می دهند. زردی چهره و چشمانشان مشخص است. زود جوش و حساس هستند که عصبانیتشان سریع فروکش می کند. علاقه به خوردن ترشی جات دارند و کمتر سراغ شیرینی جات می روند. باهوش، تیزبین و پرحرف هستند انرژی و قدرت بدنی زیادی داند. دهانشان همیشه خشک و تلخ است و اشتهای زیادی هم ندارند. 

مشکلات پوستی

چون گرم و خشک هستند بیشتر دچار اگزما می شوند. آکنه هم از دیگر مشکلات این گروه است. با انجام حجامت بموقع می توانند این مشکل را رفع کنند.

مشکلات مو

این افراد اکثرا موهایشان از جلوی پیشانی شروع به ریختن می کند.

غذاهایی که سرد و تر هستند برای این افراد مفید است. کاهو، انار، ماهی، ماست و لبنیات و آب لیمو از جمله این غذاها هستند.

امیدوارم این مطالب بدرد شما بخورد و با این دو مزاج آشنا شده باشید. در بخش بعدی راجع به سودایی ها و بلغمی ها صحبت خواهیم کرد.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!