روانشناسیسبک زندگی

چرا موقع مطالعه کردن کسل می‌شویم و خوابمان می‌گیرد؟

چرا موقع مطالعه کردن کسل می‌شویم و خوابمان می‌گیرد؟

این سوال‌ برای بیشتر افراد از جمله دانش‌آموزان و دانشجویان به وجود می‌آید که چرا وقتی می‌خواهیم چیزی بخوانیم خسته و کسل می‌شویم، حال نداریم!
قبل از اینکه راهکار‌هایی برای جلوگیری از این موضوع بدهیم، باید ببینیم دلیل این اتفاق چیست.
یک مثال: وقتی برای اختلال جسمی یا روحی به پزشک مراجعه می‌کنید، او قبل از اینکه دلیل حال شما را بپرسد، دارو تجویز می‌کند؟ صد‌درصد خیر!
پس هما چیز باید از ریشه برسی شود.

یکی دلایل خواب‌آلودگی هنگام مطالعه ممکن است بسته به حالتی باشد که موقع خواندن دارید. مثلا زمانی که دراز می‌کشید و چیزی می‌خوانید توقع دارید خوابتان نگیرد؟

زمان نامناسب بسیار روی این موضوع تاثیر‌گذار است.
وقتی ذهن درگیری‌های بسیاری دارد و خسته است، خاموش می‌شود؛ چیزی را قبول نمی‌کند. شما نمی‌توانید آن را روشن کنید. پس مطالعه در این زمان کار بیهوده‌ای است، چون فقط دارید کلمات را برای خود تکرار می‌کنید؛ در حالی که دروازه ذهن بسته است و چیزی درونش نمی‌رود.

نوع کتابی که می‌خوانید هم در این باره موثر است. مثلا مبحثی که به آن علاقه ندارید و یا . . .

حالا می‌رویم سراغ روش‌هایی برای حل این مشکل، امیدواریم تاثیر گذار باشد:

_ هنگام مطالعه کردن صاف و درست بنشینید.

_ از مطالعه کردن به صورت دراز کشیده خودداری کنید، چون مغز را مجبور می‌کنید همزمان دو کار مطالعه و خوابیدن را با هم انجام دهد‌. خود ما وقتی می‌خواهیم دو کار سخت را به صورت همزمان انجام دهیم به مشکل بر می‌خوریم، در نتیجه این کار برای مغز هم دشوار است‌.

_ به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت نمانید، جای خود را و یا حالت نشستن خود را تغییر دهید‌. چون ثابت ماندن در یک حالت تاثیری خواب‌آور روی ذهن می‌گذارد.

_ استراحت کنید!
اگر ما چندین ساعت پی‌در‌پی مشغول خواندن شویم، مشخص است خسته می‌شویم و دیگر چیزی یادمان نمی‌ماند، هر یک ساعت، کمی فعالیت بدنی داشته باشید تا مغز فعال شود.

_ بعضی مواقع، اگر شرایطش بود با صدای بلند مطلب را برای خود بخوانید.
سعی کنید نقش آموزگار را داشته باشید‌، تنها با این تفاوت، شخصی که یاد ‌می‌دهد با شخصی که یاد می‌گیرد مشترک است.

_ قبل از شروع به مطالعه اگر می‌توانید یک دوش آب ولرم بگیرید. با این کار سلول‌های بندن انرژی دریافت می‌کنند و ذهن فعال می‌شود.

_ برای خود بگویید، من برای چی این مطلب را می‌خوانم؟ هدف خود را از مطالعه کردن مشخص کنید.
هدف داشتن به شما انگیزه می‌دهد، هرقدر کوچک.

موفق باشید‌.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. خیلی مطلب خوبی بود معلومه روش زحمت کشیدید موضوعی هم که انتخاب کردید کاربردی و مخاطب پسند هست دیگه بر خلاف مطالب اولتون از نظر حجم و خلاصگی دیگه مشکلی نداره و عالی شده تنها کمی روی املای برخی کلمات لطفا بیشتر دقت بفرمایید : مثلا دانش جویان لغتی غریب و غیر اشناست بهتره همون دانشجویان ذکر بشه و مورد بعد هم اینکه در جایی نوشتید دوش آب گرم مایل به سرد بگیرید….این جمله از نظر مخاطب چی باید برداشت بشه؟ اب سرد یا گرم؟ بهتر بود دوش اب ولرم ذکر کنین……در مجموع کارتون روز به روز بهتر میشه….ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!