روانشناسیسبک زندگی

چگونه اعتماد‌ به‌نفس خود را تقویت کنیم؟

افزایش اعتماد به‌نفس

افرادی که اعتماد به نفس ندارند، با مشکلات بسیاری روبه‌رو می‌شوند، چون هیچ انرژی در وجودشان نیست که به خود انگیزه بدهند.
ولی . . . نکته اصلی این است که مشکل از خود آنهاست! نه شخص دیگری.
طرز تفکر ما باعث می‌شود خودمان را بدون هیچ‌نقطه‌‌قوتی ببینیم. یکی از دلایل اعتماد به‌نفس پایین، اهمیت بیش از حد به نظرتان دیگران است. کسی حق ندارد راجع‌به مسائل شخصی زندگی شما و یا هرچیزی که به او مربوط نیست نظر بدهد، از طرفی نظر او نباید هیچ‌گونه اهمیتی برای شما داشته باشد‌. اگر این موضوع را جدی بگیرید، و از این لحظه به بعد قضاوت دیگران برای شما اهمیتی نداشته باشد، خیلی راحت می‌توانید اعتماد به‌نفس خود را افزایش دهید‌. بگذارید کمی گسترده تر در ارتباط با این موضوع صحبت کنیم.
[گاهی اوقات توضیح دادن نشانه ضعف است.] حالا این جمله در چه جایی کاربرد دارد؟ زمانی که فردی شما را قضاوت می‌کند، اگر در مقابل حرف‌های او عکس‌العمل نشان دهید و بخواهید برایش توضیح دهید، او متوجه می‌شود، که توانسته با حرف‌هایش آرامش شما را از بین ببرد. پس با این کار، او را خوشحال می‌کنید. دقت داشته باشید، این جمله تنها در جایی قابل استفاده است که شما مورد قضاوت قرار گرفته باشید نه تهمت! به‌عکس در برابر تهمت باید توضیح دهید‌.

مطالعه یک متن به تنهایی نمی‌تواند طرز تفکرتان، رفتارتان و . . . را تغییر دهد. برای این مسائل شما باید بخواهید که خودتان را تغییر دهید‌. امیدواریم راهکار‌هایی که ارائه می‌دهیم مفید واقع شود:
_ روبروی آیینه بایستید و به ویژگی‌های ظاهری خود نگاه کنید‌. تا می‌توانید به خود احساس زیبایی را منتقل کنید! البته زیبایی فقط ظاهری نیست، درون شما باید زیبا باشد‌.

_ با قلم و کاغذ آشتی کنید؛ هیچ چیز بیشتر از نوشتن نمی‌توانید به شما کمک کند. اگر ناراحتید، به جای اینکه دردتان را بر سر اعضای خانواده خالی کنید و آنها را آزرده کنید، همه چیز را روی کاغذ بنویسید و بعد با حرص آنها را پاره کنید.
اگر دقت کنید، همیشه کلمات هستند که حالمان را خراب می‌کنند، و همین کلمات می‌توانند ما را سرخوش کنند، اگر بخواهیم!

_ مهارت‌ها، رفتار‌های خوشایند، ویژگی‌های مثبت و . . را بنویسید و روزی چند بار با صدای بلند برای خود بخوانید. هر زمان تفکرات منفی به ذهنتان هجوم آورد، این موارد را برای خود تکرار کنید.‌ ذهن خود را دور بزنید! نباید بگذارید انرژی منفی به چیزی که می‌خواد دست یابد.

_ برای هرکاری که می‌کنید، یک هدف در نظر بگیرید.

_ خودتان را دوست داشته باشید؛ از خود مراقبت کنید، به خودتان هدیه دهید و . . .

موفق باشید.

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

  1. خیلی مطلب خوبی بود….دو مطلب اخرتون دو گام خیلی بزرگ رو به جلو بودند….هم انتخاب موضوع هم شیوه نگارش….برای بهتر شدن البته هنوز جای کار هست به طور مثال: این جمله: “خودتان را دوست داشته باشید؛ از خود مراقبت کنید، به خودتان هدیه دهید و . . .” معنا ندارد چون اگر هنوز راهکاری وجود دارد باید ذکر کنین استفاده از و غیره در این مطالب یعنی نویسنده حوصله اوردن موارد بعدی را ندارد…….باز هم از تلاش و پیشرفتتون ممنونم

  2. سلام، خسته نباشید راهکارهایی که برا بالا بردن اعتمد به نفس دادید خیلی کاربردی و مفید بود من حتما استفاده میکنم، دست تون طلا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!