روانشناسیسبک زندگی

چگونه نه بگوییم؟ [مهارت‌نه‌گفتن]

چگونه نه بگوییم؟

موضوع نه گفتن، به درخواست‌های نادرست دیگران، و یا درخواست‌هایی که نمی‌توانیم آن را اجرا کنیم موضوعی است که همگی ما دچار آن هستیم. برای فرزندان ما هم این مبحث بسیار پراهمیت می‌باشد، چون ارتباط مستقیمی با عزت‌نفس و اعتماد‌به‌نفس آنها دارد.
وقتی دنبال چنین مطلبی آمدید، یعنی این موضوع برای شما مهم است که خودتان یا هر یک از اعضای خانواده مهارت نه گفتن را یاد بگیرد.
یک جاده را در نظر بگیرید‌.
ما این سمت جاده هستیم و مهارت نه گفتن آن‌ سمت جاده. فاصله‌‌ی ما فقط دو قدم است، فقط دو قدم.
اما یادگیری هر یک از این قدم‌ها نیاز به اراده‌ای قوی دارد.
ما اگر نخواهیم، هیچ‌وقت نمی‌توانیم نه‌ بگوییم، پس برای آغاز ماجرا ما باید بخواهیم که نه بگوییم. باید بپذیریم که قبول کردن همه درخواست‌های دیگران می‌تواند به زندگی ما آسیب بزند.

و راهکار‌ها
پاهایتان نلغزد، صاف و مستقیم روی جاده حرکت می‌کنیم.
قدم اول را بر می‌داریم:
همه چیز به تصمیم شما بستگی دارد. کسی نمی‌تواند یقه شما را بگیرد و شما را مجبور به نه‌ گفتن کند. تصمیم گیرنده نهایی خود شما هستید. گاهی یک تصمیم درست انقدر در زندگی تاثیر گذار است که نمی‌توانید تصورش را بکنید.
ذهن ما مثل یک هارد است، هر چیزی را می‌توانیم در آن ذخیره کنیم. اگر بتوانید این موضوع را در ذهن خود ذخیره کنید که گاهی اوقات نه ‌گفتن به نفع من است، قطعا موفق می‌‌شوید.
تا قدم اول را بر نداشتید، قدم دوم را مطالعه نکنید، چون بی‌شک زمین می‌خورید‌.

قدم دوم:
همراهی کردن طرف مقابل
شما نباید فرد درخواست کننده را بکوبید. تصمیم دارید نه بگویید؟ محترمانه! اول باید از درخواستش تشکر کنید‌. می‌توانید از این جملات استفاده کنید:
_ بسیار ممنونم که به من اطمینان کردید.
_ خیلی متشکر که من را برای این موضوع انتخاب کردید.
حالا در صورتی که نیاز است، می‌توانید دلیل جواب نه خود را بگویید. اگر بیان این مطلب مشکلی برای شما به وجود نمی‌آورد سعی کنید همیشه آن را بگویید که برداشت اشتباهی از طرف، فرد قابل صورت نگیرد.
بعد از دلیل نه‌ گفتن، خود نه را بگویید.

امیدواریم این مطلب مفید واقع شود و تاثیر گذار باشد.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. نسبت به چند مطلب اخرتون این یکی خیلی خیلی بهتر بود….هم موضوع بهتر، هم مخاطب پسند و هم شکل و استایل مطلب حرفه ای تر و منسجم تر بود……تنها از نظر انشا و سبک نوشتاری فکر میکنم در دو پاراگراف اول(۸ خط ابتدایی) بیش از حد از کلمه ” ما ” استفاده شده……..باز هم ممنون از مطلب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!