روانشناسیسبک زندگی

خجالتی بودن و کمرویی

کمرویی یا خجالتی بودن

خجالتی بودن احساس دلهره ای است که برخی افراد به طور مداوم هنگام نزدیک شدن به دیگران احساس می کنند در واقع پاسخی است برای ترس که با احساس شرم، دلهره، بی عرضگی و حقارت که باعث می شود فرد همیشه خود را آدمی ضعیف ببیند و نتواند با دیگران بخوبی ارتباط برقرار کند. این فرد دائما از احساس قضاوت شدن توسط دیگران رنج می برد و  از رفتارهایی که باعث می شود در دیدرس دیگران باشد اجتناب می کند. گرفتگی صدا، تپش قلب، سرخ شدن چهره و رنگ پریدگی، ناتوانی در تکلم، انقباض عضلانی و تعریق زیاد از واکنش های جسمی بدن به خجالت کشیدن می باشد.

چه چیزهایی باعث کمرویی می شود؟

خجالتی بودن از چند ویژگی کلیدی نشأت می گیرد: خودآگاهی، مشغولیت سازی منفی، عزت نفس پایین و ترس از قضاوت و طرد شدن. خودآگاهی در واقع احساس ناخوشایند از طرز فکر دیگران راجع به آنها تلقی می شود. علت های اجتماعی، عاطفی، روانی و فرهنگی در کمرویی دخیل هستند. کمرویی اغلب با عزت نفس پایین ارتباط دارد. همچنین ممکن است یکی از عوامل ایجاد اضطراب اجتماعی باشد. افراد خجالتی اغلب اعتقاد به این دارند که دیگران دائماً آنها را ضعیف ارزیابی می کنند، آنها فرصت های اجتماعی جدید را رها می کنند که به نوبه خود، آنها را از بهبود مهارت های اجتماعی باز می دارد.

آیا مردم خجالتی به دنیا می آیند؟

خجالتی بودن با خودآگاهی بیش از حد، خودارزیابی منفی و احساس منفی نسبت به خود می شود. از آنجا که در انسان احساس به خود در حدود ۱۸ ماهگی ایجاد می شود، می توان استدلال کرد که افراد نمی توانند خجالتی به دنیا بیایند. یادگیری و تجارب منفی در زندگی روی ترس تاثیر می گذارند. افراد بیشتر رفتارهای خود را از والدین خود یاد می گیرند. والدین همیشه سرکوب گر یا والدینی که همیشه روی رفتار کودک نظارت دارند، نقش مهمی را در خجالتی شدن فرد در بزرگسالی ایفا می کنند.

تفاوت بین کمرویی و درون گرایی چیست؟

کمرویی از درون گرایی متمایز است. افراد درون گرا در زمان تنهایی احساس انرژی می کنند. افراد خجالتی اغلب می خواهند با دیگران ارتباط برقرار کنند، اما نمی دانند چگونه می توانند اضطراب و ترس از قضاوت منفی ناشی از تعامل با دیگران را تحمل کنند که می تواند از ایجاد رابطه جلوگیری کنند.

انواع کمرویی

کمرویی می تواند از نظر قدرت متفاوت باشد. بسیاری از مردم احساس خفیف ناراحتی می کنند که به راحتی بر آنها غلبه می شود. برخی از موقعیت های اجتماعی ترس شدید دارند و این ترس می تواند ناتوان کننده باشد. کناره گیری از فعالیت های اجتماعی، اضطراب و افسردگی می تواند ناشی از کمرویی باشد. کمرویی طیف وسیعی از رفتارها را در بر می گیرد. طبیعی است که گاهی اوقات کودکان در شرایط جدید احساس خجالت می کنند. درک خجالتی بودن نیز ممکن است فرهنگی باشد. برخی از فرهنگها، مانند بسیاری از فرهنگهای ایالات متحده، تمایل منفی به آن دارند. برخی دیگر، مانند برخی از فرهنگ های آسیایی، تمایل دارند که کمرویی را مخصوصا برای دختر مثبت بدانند.شیوه های فرهنگی تعیین سرزنش و ستایش به احتمال زیاد در این تفاوت های فرهنگی نقش دارند.

چگونه بر کمرویی غلبه کنیم؟

محققان دریافتند اغلب برای مردم بهتر است که کمرویی خود را بپذیرند و سعی کنند خود را از احساس خودآگاهی رها کنند. افراد خجالتی به جای اجتناب از رویدادهای اجتماعی، می توانند آنها را از قبل برنامه ریزی کرده و مهارت های اجتماعی خود را تمرین کنند. آنها می توانند قبل از مشارکت بحث را بررسی کنند تا به نتیجه برسند. کمرویی به خودی خود از بین نمی رود. افراد خجالتی زمانی موفق می شوند که کمرویی خود را بپذیرند و درک کنند و سپس بر اساس آن خودآگاهی عمل کنند. آنها تشخیص می دهند که ممکن است صحبت های طبیعی به طور طبیعی انجام نشود، بنابراین آنها از قبل برنامه ریزی می کنند، قبل از شرکت در جلسه یا مهمانی برخی نکات را بررسی می کنند و زود می رسند تا در محیط جدید احساس راحتی کنند. کمک گرفتن از یک مشاور و روانشناس برای درمان این احساس ناخوشایند می تواند خیلی تاثیرگذار باشد.

اگر شما هم این احساس ناخوشایند را دارید که مانع از ارتباط موثر با دیگران و کناره گیری از فعالیت های اجتماعی شما می شود حتما از یک روانشناس کمک بگیرید.

 

منبع:www.psychologytoday.com

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

  1. مطلب خوبی بود فقط دو نکته…..سعی کنید فونت و سایز نوشته ها منطبق با سایر مطالب خودتون و دوستان دیگه باشه…احساس میکنم این مطلبتون از فونت درشت تری استفاده شده……نکته دوم : حججم تغییر نوشتتون نسبت به مطلب اصلی که از اون برداشت کردید کم هست و بیشتر جنبه کپی پیدا میکنه تا اقتباس…..اقتباس نوعی برداشت از یک مطلب و تغییر جملات هست تنها با کم کردن بخشی از مقاله اصلی و تغیییر مختصر چند فعل نمیشه اسم اقتباس به مطلبی گذاشت…….انتخاب تصویرتون فوقا العاده بود….ممنون

  2. فونت رو تصحیح می کنم اما من ترجمه کردم نمیدونم منظورتون از کپی چیه دقیقا؟حجم نوشته هم که زیاده..

    1. ببینین در صورتی که زحمت میکشید و مطلبی رو ترججمه میکنید لطفا قبلش برسسی کوتاهی در اینترنت داشته ابشید که مشابه اون مطلب ترجمه نشده باشه……وقتی مقاله ای قبلا اون مطلب انگلیسی رو ترجمه کرده و تو سایتش گذاشته و بعدش شما هم همون مطلب رو ترجمه میکنید( حالا کمی کم و زیاد ) باز هم برای مخاطب تلقی میشه که کار ما ترجمه نبوده و صرفا چند خط و پاراگراف از مطلب سایت ایرانی کپی و کمی اقتباس شده….سعی کنین مقالاتی رو برای ترجمه انتخاب کنین که تازه باشه واسه سایت های فارسی اینجوری زحمتتون ارزشمنتر خواهد بود و بهتر دیده میشه

    2. ببینین در صورتی که زحمت میکشید و مطلبی رو ترججمه میکنید لطفا قبلش برسسی کوتاهی در اینترنت داشته ابشید که مشابه اون مطلب ترجمه نشده باشه……وقتی مقاله ای قبلا اون مطلب انگلیسی رو ترجمه کرده و تو سایتش گذاشته و بعدش شما هم همون مطلب رو ترجمه میکنید( حالا کمی کم و زیاد ) باز هم برای مخاطب تلقی میشه که کار ما ترجمه نبوده و صرفا چند خط و پاراگراف از مطلب سایت ایرانی کپی و کمی اقتباس شده….سعی کنین مقالاتی رو برای ترجمه انتخاب کنین که تازه باشه واسه سایت های فارسی اینجوری زحمتتون ارزشمنتر خواهد بود و بهتر دیده میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!