روانشناسیسبک زندگی

چطور درس‌ها را بهتر یاد بگیریم؟

چطور می‌توانیم درس‌ها را بهتر حفظ کرده و یاد بگیریم؟

برای مطالعه و یادگیری بهتر کتاب‌های درسی روشی به‌نام [پس‌خبا] ارائه می‌دهیم، که شیوه‌ای موثر برای درک و حفظ دروس می‌باشد.
نام این روش برگرفته از حروف نخست کلمات پنج‌گانه حفظ متن‌ها است.
[پیش‌خوانی، سوال‌کردن، خواندن، به‌خودپس‌دادن و آزمون].

توضیحات:

*پیش‌خوانی: اول به مرور کلی فصل می‌پردازید، تا با موضاعات آن به صورت کلی آشنا شوید. عنوان‌های اصلی و فرعی فصل را نگاه می‌کنید و می‌خوانید. مهم‌ترین نکته در پیش‌خوانی این است که جمع بندی فصل را به صورت دقیق مطالعه کنید و روی نکات آن فکر کنید، ممکن است در این مرحله سوالاتی به ذهنتان خطور کند که پس از مطالعه تمام متن فصل می‌توانید به آنها پاسخ دهید.

*سوال‌کردن: در این مرحله از موضوعاتی که در بخش، پیش‌خوانی مطالعه کردید، سوال طرح می‌کنید. در هر یک از بخش‌های فصل سوالاتی را در نظر گرفته و بنویسد، تا در مرحله بعد به آن‌ها پاسخ دهید‌.

*خواندن: در این مرحله مطالب فصل را با دقت و در نظر گرفتن جزئیات می‌خوانید‌؛ همچنین سعی می‌کنید به سوالاتی که در بخش قبل طرح کرده بودید پاسخ دهید‌.

*به‌خود‌پس‌دادن: در این مرحله کتاب را ببندید و سعی کنید مطالب را به خاطر بیاورید و برای خود توضیح دهید. سپس کتاب را باز کنید و ببینید چقدر درست پاسخ دادید. در نهایت چیز‌هایی را که به خاطر دارید با مفهوم کتاب هماهنگ کنید‌.

*آزمون: بعد از خواندن تمام مطالب باید به آزمون و مرور ‌آنها بپردازید‌. در این مرحله دوباره چکیده فصل را بخوانید و جزئیات مربوط به جمع‌بندی را به خاطر بیاورید، هرگز مرحله آزمون را به شب امتحان موکول نکنید، اولین مرور مطالب فصل باید بلافاصله بعد از خواندن آن باشد‌.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. این مطلب یکی از عالی ترین و کاربردی ترین مطالبی بود که کار کردین…..بسیاااارر عالی….سعی کنید در انتخاب موضوعات مثل این مطلب بیشتر به فکر آموزش و ارائه راهکار به مخاطب باشید نه مطالب وضع و موعظه ای……ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!