علم و دانشنظری

نقش خلاقیت در مدیریت

پیشتر با وظایف مدیران آشنا گشتیم اما سؤال اینجاست آیا میتوان با آنها به تنهایی به اهداف سازمان دست پیدا کرد و به نتیجه دلخواه رسید. مسلماً مواردی پیش خواهد آمد که جز با ابتکار و خلاقیت مدیر حل نخواهد شد.

ابتکار و خلاقیت چیست؟
 ابتکار نوع خاصی از عمل است و فرد مبتکر بی آنکه طبق دستوری رفتار کرده باشد، میتواند کارهای ارزشمندی ارائه دهد. افراد مبتکر و خلاق گویی قبلاً به کار دعوت شده اند.
ابتکار و خلاقیت به عنوان یک نیاز عالیه بشری در تمام ابعاد زندگی او مطرح است و عبارت است از: تحولات دامنه دار و جهشی در فکر و اندیشه انسان، به طوری که دارای توانایی ترکیب عوامل قبلی با روشهای جدید است.
نوآوری و خلاقیت بیشتر یک فعالیت فکری و ذهنی است و به معنای توانایی ترکیب ایده ها در یک روش منحصر به فرد یا ایجاد پیوستگی بین ایده هاست.
مهارت و توانایی در به کار بردن خلاقیت، ظرفیت استقامت و صبر را افزایش میدهد و این مسئله باعث میشود که مفهوم شکست در مدیریت تغییر کند. شکست به سادگی نمایانگر فاصله هایی بین آرمانها و واقعیتهاست. شکست فرصتی برای فراگیری واقعیت موجود و درک صحیح و دقیق آن است که میتواند استراتژی هایی را که طبق برنامه پیش بینی شده عمل نکرده اند، تصحیح کند و آرمان را دقیق تر و مشخص تر تعریف کند. باید توجه داشت که شکستها، ابداً نمایانگر ضعف و یا کم ارزشی افکار و توانایی ما نیستند. انسان موجودی پیچیده است و به سادگی نمیتوان رفتار و منش او را تحلیل کرد. او در عین حال که از تغییر می هراسد، آن را نیز دنبال میکند.
مهارت و توانایی استفاده از خلاقیت اساساً وضعیت ما را نسبت به واقعیتهای موجود تغییر میدهد به طوری که وضعیت موجود را نه تنها بعنوان تهدید بلکه همچون یک فرصت می دانیم. نگاهی هوشمندانه و دقیق به واقعیتهای موجود بسیار اهمیت دارد و انسان باید تصویری شفاف و واضح از آرمانهای خود داشته باشد.

ویژگیهای مدیر خلاق
 مدیران از نظر خلاقیت متفاوت اند. مدیر خلاق کسی است که هر مسئله را از دیدگاههای گوناگون بررسی میکند، او معمولاً نسبت به وضعیت موجود احساس نارضایتی میکند یا به طور کلی معتقد است که روشهای جاری انجام کار را میتوان بهبود بخشید. ویژگیهای زیر را میتوان در یک مدیر خلاق یافت:
۱) او، مسائل و وضعیت هایی را میبیند که قبلاً مورد توجه قرار نگرفته است و فکرهای بکری را ارائه میدهد.
۲) ایده ها و تجربیات حاصل از منابع گوناگون را به هم ربط داده و آنها را بر مبنای مزیتشان مورد بررسی قرار میدهد.
۳) معمولاً چندین راه و روش برای حل هر موضوع معین کرده و به عبارتی دارای سلامت فکر است.
۴) نسبت به پیش فرضهای قبلی تردید میکند، محدود به رسم و عادت نمی شود به عبارت دیگر استقلال فکری دارد. یعنی ضمن قبول روشهای قبلی همیشه در ذهن خود این موضوع را مطرح می کند که علاوه بر روشهای موجود، روشهای دیگری نیز وجود دارد.
۵) به طور سریع از نیروهای احساسی، ذهنی و بینشی کمک می گیرد و آنها را مورد استفاده قرار میدهد و به ربط بین موضوعات می پردازد.
۶) در فکر و عمل از انعطاف بالایی برخوردار است. منظور از انعطاف فکری آن است که اگر فکر و اندیشه ای بهتر از فکر خود دید، آن را می پذیرد.
۷) مدیران خلاق، انسانهای هدفمندی هستند، یعنی براساس تصادف و اتفاق زندگی نمیکنند.

 

به نظر شما یک مدیر چه ویژگی های شخصیتی دارد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!