سبک زندگیسلامت

دوش گرفتن قبل از خواب ضرر دارد؟

عوارض دوش گرفتن قبل از خواب

احساس بسیار خوبی است که بلافاصله بعد از یک دوش آب گرم به رختخواب بروید. اما از نظر پزشکی، حمام کردن قبل از خواب بهترین راه برای داشتن یک خواب خوب نیست. در واقع، این عادت به ظاهر سالم ممکن است بیشتر از اینکه مفید باشد ضررهایی به ما برساند.

ممکن است نتوانید به راحتی بخوابید

نوشته های مشابه

حمام یا دوش آب گرم درست قبل از اینکه سرتان به بالش برخورد کند ممکن است آرامش بخش به نظر برسد، اما در واقع ممکن است خواب شما را مختل کند. زمانی که دمای بدن کمی پایین‌تر است بهتر استراحت می‌کنید و وقتی بدن شروع به آماده شدن برای خواب راحت می‌کند، دمای بدن شما کمی کاهش می‌یابد . گرفتن دوش آب گرم دمای مرکزی بدن شما را بالا می برد و بدن شما را گیج می کند. اگر احساس می‌کنید که نمی‌توانید بدون حمام به رختخواب بروید، دوش ولرم را یک یا ۲ ساعت قبل از خواب انجام دهید.

می تواند باعث تپش قلب شما شود

اگر تا به حال احساس کرده اید که قلبتان بعد از دوش آب گرم تندتر می زند، در واقع یک توضیح علمی برای این موضوع وجود دارد. آب داغ فشار خون شما را افزایش می دهد و متخصصان پزشکی هشدار می دهند که حتی می تواند بدن شما را بیش از حد گرم کند و باعث ایجاد استرس در قلب شما شود. وقتی قلب شما تند تند می‌زند، احتمالاً شب را با خوابی نا‌آرام سپری خواهید کرد، که در نهایت ممکن است به مشکلات بیشتری  برای سلامتی منجر شود.

ممکن است باعث اضافه وزن شما شود

خوردن یک شام خوشمزه و دوش آب گرم بلافاصله بعد از آن ممکن است راهی عالی برای به پایان رساندن روز و در نهایت رفتن به رختخواب به نظر برسد. اما در واقعیت دوش گرفتن بعد از غذا ممکن است سیستم گوارش شما را گیج کند و منجر به افزایش وزن شود. هضم نیاز به افزایش جریان خون به سمت معده دارد و دوش گرفتن باعث می شود خون به سایر قسمت های بدن جریان یابد. اگر احساس می کنید که نیاز به حمام شبانه دارید، بهتر است حداقل ۳۰ دقیقه بعد از صرف غذا صبر کنید.

برای موهای شما مضر است

دوش گرفتن درست قبل از خواب و خوابیدن در زمانی که موهایتان هنوز خیس است، هیچ کمکی به موهایتان یا سلامتی شما نمی کند. خوابیدن با موهای مرطوب باعث می شود روبالشی شما رطوبت را جذب کند و محیط گرم و مرطوبی عالی برای رشد باکتری های مضر ایجاد کند. این، به نوبه خود، ممکن است منجر به مشکلات مختلف پوست سر، مانند خارش، تحریک و شوره سر شود.

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!