تغذیهسبک زندگی

با خوردن غذاهای سرد چه اتفاقی برای مغزمان می‌افتد؟

انجماد مغزی

ممکن است پس از مصرف چیزی سرد، سردرد کوتاه اما بسیار دردناک و خاصی را تجربه کرده باشید. به آن انجماد مغزی می گویند که به عنوان سردرد بستنی نیز شناخته می شود و گاهی اوقات وقتی بستنی می خورید یا آب سرد می نوشید برای شما اتفاق می افتد. بیشتر اوقات فقط چند ثانیه طول می کشد و می توانید بلافاصله از غذا یا نوشیدنی سرد خود لذت ببرید، اما مهم است که در مورد آن یاد بگیرید تا بتوانید از آن جلوگیری کنید.

چگونه انجماد مغز را تشخیص دهیم؟


این اتفاق پس از مصرف سریع چیزی سرد، مانند بستنی یا آب یخ ، روی می‌دهد. همچنین ممکن است زمانی اتفاق بی افتدکه شما به تازگی در محیطی سرد تنفس کرده باشید. مردم معمولاً زمانی که هوا گرم است و چیزی بسیار سرد مصرف می کنند این اتفاق را تجربه می کنند. احساسی که ما دریافت می کنیم شامل یک درد بسیار ناگهانی و شدید در قسمت جلویی سر است. درد زیاد طول نمی کشد، معمولاً چند ثانیه یا تا یک دقیقه یا در برخی موارد ۲ دقیقه است.

نوشته های مشابه

معمای یخ زدگی مغز

وقتی چیزسردی می‌خورید یا در هوایی سرد تنفس می‌کنید، دمای پشت گلو را در محل اتصال شریان کاروتید داخلی و شریان مغزی قدامی تغییر می‌دهید. به گفته عصب شناس دواین گادوین، مغز تغییر را دوست ندارد، بنابراین انجماد مغز ، به نوعی، یک اقدام پیشگیرانه است. بنابراین وقتی سرما می خورد باعث گشاد شدن و انقباض این شریان ها می شود و این همان احساسی است که مغز آن را به درد تعبیر می کند.

انجماد مغز در مقابل میگرن

تحقیقات نشان می دهد افراد مبتلا به میگرن احتمال بیشتری برای تجربه یخ زدگی مغز دارند. با این حال، بزرگترین و مهمترین تفاوت بین دو این است که انجماد مغز فقط مدت کوتاهی طول می کشد و بدون نیاز به دارو خود به خود از بین می رود. در حالی که میگرن نه تنها بیشتر طول می کشد، بلکه می تواند باعث ناراحتی های دیگری مانند حالت تهوع نیز شود .

شما می توانید انجماد مغز را به راحتی درمان کنید

همانطور که اشاره کردیم، انجماد مغز زیاد طول نمی کشد، اما اگر زمانی آن را تجربه کنیم، چند راه خوب برای پایان سریعتر آن وجود دارد. اولین مورد این است که چیزی بنوشید که گرم است. راه دیگر فشار دادن زبان به سقف دهان است. گرمای آن به سینوس های شما منتقل می شود و اعصابی را که باعث یخ زدن مغز می شوند گرم می کند. زبان خود را در آنجا نگه دارید تا زمانی که درد از بین برود.

از خوردن چیزهای سرد اجتناب کنید

علیرغم اینکه یخ زدگی مغز برای ما خطرناک نیست، هنوز هم احساس ناراحت کننده ای است، بنابراین اگر می خواهید دیگر این احساس را نداشته باشید ، مراحل ساده ای هستند که از آن پیروی کنید آن هم اینکه از خوردن غذاها یا نوشیدنی های سرد خودداری کنید و از تنفس هوای بسیار سرد بپرهیزید. اگر میخواهید چیز سردی بخورید سعی کنید به آرامی اینکار را انجام دهید و هنگامی که در خارج از خانه در دمای پایین راه می روید، یک ماسک صورت یا یک روسری می تواند به محافظت یخ زدگی در برابر هوا کمک کند.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. “و به گفته عصب شناس دواین گادوین، مغز تغییر را دوست ندارد” جمله نباید با و آغاز بشه

    در مجحموع هم مطلب عالی ای بود هم عکسها رو خیلی دوست داشتم…سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!