1گزیدهعلم و دانشمحیط زیست

شگفت انگیز ترین بیابان های جهان

زیبایی یک مکان با تعداد گردشگرانی که دریافت می کند تعریف نمی شود. صحراها با وجود محیط خشن، زیبایی منحصر به فردی دارند که در هیچ جای دنیا نمی توان آن را یافت.

در ادامه با هم چند تا از زیباترین صحرا های دنیا را مشاهده میکنیم.

نوشته های مشابه

بیابان سونوران

سونوران یک بیابان شگفت انگیز است که ۱۰۰۳۸۷ مایل مربع از جنوب غربی آریزونا، جنوب شرقی کالیفرنیا و شمال غربی مکزیک را پوشش می دهد. این کویر بیش از هر بیابان دیگری با ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر در سال بارندگی دارد.

بیابان سونوران به دلیل تنوع زیستی غنی خود نیز شناخته شده است. بیش از ۶۰ پستاندار، ۲۰ دوزیست، ۱۰۰ خزنده، ۲۰ گونه ماهی، ۳۵۰ گونه پرنده، ۲۰۰۰ گونه گیاهی در این بیابان زندگی می کنند.
صحرای سونوران گرم ترین و دومین بیابان بزرگ آمریکای شمالی است. در تابستان دمای کویر سونوران به ۴۰ درجه سانتیگراد می رسد، اما دمای هوا در بخشی از این کویر نیز بیش از ۴۸ درجه سانتیگراد افزایش می یابد.

این کویر خانه دو کوه به نام‌های کوه کوفا و کوه کاتالینا است. برخی از گونه های گیاهی صحرای سونوران را نمی توان در هیچ کجای دنیا یافت. به عنوان مثال، ساگوارو، بلندترین کاکتوس (۷۰ فوت) که فقط در صحرای سونوران رشد می کند. همچنین درخت زیبای چوب آهن بیابانی که بومی کویر سونوران می‌باشد این درخت شگفت انگیز بیابانی بیش از ۱۵۰۰ سال عمر می کند.

صحرای سییمپسون


صحرای سیمپسون چهارمین صحرای بزرگ استرالیا و احتمالاً یکی از زیباترین بیابان ها در جهان می‌باشد.این بیابان در منطقه ای به مساحت ۶۵۶۳۷ مایل مربع گسترش یافته است. تپه های ماسه‌ای موازی، برجسته ترین جاذبه این کویر می باشد. صحرای سیمپسون بیش از ۱۱۰۰ تپه شنی موازی دارد. جالب است که برخی از این تپه های شنی بیش از ۲۰۰ کیلومتر است.

تپه‌های شنی صحرای سیمپسون علاوه بر تعداد و طول، به دلیل رنگ‌های درخشانش از جمله قرمز، نارنجی، صورتی و سفید نیز مشهور هستند. این منطقه خشک سالانه تنها ۱۵۰ میلی متر باران دریافت می کند. میانگین دمای تابستان در صحرای سیمپسون ۳۹ درجه سانتیگراد است. اما می تواند از ۵۰ درجه سانتیگراد نیز فراتر رود.

صحرای عربستان


این بیابان تقریباً کل شبه جزیره عربستان را اشغال کرده است و دومین بیابان بزرگ در جهان می باشد. این بیابان دیدنی در منطقه وسیعی به مساحت ۹۰۰۰۰ مایل مربع گسترش یافته وبخش عمده این کویر در عربستان سعودی قرار دارد. ضلع شمالی صحرای عربستان به صحرای سوریه، از جنوب با دریای عرب، از غرب با دریای سرخ و از شرق با خلیج عمان مرز دارد.

آب و هوای کویر عربستان با روزهای گرم و شب های یخبندان شناخته شده است. در تابستان، درجه حرارت می تواند تا ۵۵ درجه سانتیگراد باشد. بزرگترین بخش صحرای عربستان را ربع‌الخالی اشغال کرده است که بزرگترین منطقه‌ی ماسه ای پیوسته در جهان می باشد. مساحت این قسمت ۲۵۰۰۰۰ مایل مربع است.

صحرای عربستان شامل رشته کوه های بسیاری می‌باشد که بلندترین آنها کوه النبی شعیب است.کوه النبی شعیب با ارتفاع ۳۶۶۶ متر به عنوان بلندترین نقطه صحرای عربستان شناخته شده و با وجود آب و هوایی که دارای شرایطی سخت ‌می‌باشد صحرای عربستان منبع بسیار خوبی از منابع طبیعی از جمله گاز، نفت، فسفات و گوگرد است.

صحرای ‌صحرا (شمال آفریقا)

صحرا با وسعت ۳٫۶ میلیون مایل مربع، بزرگترین صحرای داغ در جهان است. با توجه به وسعت، صحرا سومین بیابان بزرگ جهان پس از بیابان های قطب شمال و قطب جنوب است. این بیابان وسیع بیشتر شمال آفریقا را در بر می گیرد. از شمال با دریای مدیترانه، از جنوب با دره رودخانه نیجر، از شرق با دریای سرخ و از غرب با اقیانوس اطلس هم مرز است.

حتی در چنین محیط خشنی،می‌شود زیبایی های بی نظری را دید از جمله  دره های خشک، کوه ها، دشت های نمک، صخره ها، تپه های شنی، دشت های شنی و واحه های صحرا بسیار منحصر به فرد و خیره کننده.
تقریباً ۲۵ درصد از صحرای صحرا پوشیده از تپه های شنی است. ارتفاع تپه‌ها در برخی نقاط به ۵۹۰ فوت نیز می‌رسد.

صحرای نامیب

 صحرای نامیب یک بیابان ساحلی زیبا در نامیبیا است. بیش از ۱۲۰۰ مایل در امتداد ساحل اقیانوس اطلس امتداد دارد و مساحت آن ۳۱۲۰۰ مایل مربع می‌باشد. صحرای نامیب با قدمتی ۵۵ میلیون سال یکی از قدیمی ترین بیابان های جهان به شمار می‌رود. صحرای نامیب با تپه های شنی مرتفع، کوه های ناهموار، دشت های شن و گونه های جانوری و گیاهی منحصر به فرد، شبیه هیچ جای دیگری بر روی زمین نیست.

صحرای نامیب خانه برخی از بلندترین تپه های شنی در جهان است. تپه ای با ارتفاع ۳۸۲٫۸ متر بلندترین تپه در صحرای نامیب است. در بهترین حالت می توانید از زیبایی تپه های شنی در جایی که اقیانوس اطلس با صحرای نامیب در قسمت جنوبی تلاقی می کند لذت ببرید.

یکی از شناخته شده ترین قسمت های صحرای نامیب Deadvlei است. این یک دشت صحرایی است که در آن درختان مرده و تیره ای ایستاده اند که توسط بلندترین تپه های شنی صحرای نامیب احاطه شده اند. این دشت بهشت ​​عکاسان و یکی از سورئال ترین مکان های جهان است.

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!