ادب و فرهنگتاریخسبک زندگیعلم و دانش

جان دالتون که بود؟

جان دالتون و علم شیمی

جان دالتون:


جان دالتون در ششم سپتامبر سال ۱۷۶۶ میلادی در روستای ایگل شفیلد به دنیا آمد.او تحصیلاتش را در مدرسه‌ی کواکرها آغاز کرد و دروس مذهبی،ریاضی و علوم را فرا گرفت. دیری نگذشت که نبوغ او در ریاضیات در سراسر ناحیه پیچید و او توانست در دهکده مدرسه‌ای تأسیس کند و مدیریت مدرسه را به عهده بگیرد.او در آن زمان تنها ۱۲ سال داشت.
در این زمان او به علم هواشناسی نیز علاقه‌مند بود.وی دستگاه های زیادی ساخت و آزمایشات گوناگونی انجام داد،جان در مواقع بیکاری به مزرعه پدر می رفت و به او در کار مزرعه کمک می کرد. در همین ایام بود که با زبان های لاتین و یونانی آشنا شد و توانست کار ریاضیدان های گذشته را مطالعه کند وی دو سال بعد مدرسه را رها کرد و به دهکده کندال نزد برادرش رفت. در طی مدت زندگیش در کندال روزی به مجلس دانشمندان رفت و در آنجا سخنرانی کرد ولی به علت کمی سن و صدای نارسایش نتوانست موفق شود.

نوشته های مشابه

دالتون مدت ۱۲ سال به مطالعه و تحقیق در ریاضیات مشغول بود،ولی از مطالعه در رشته هواشناسی دست نکشید. او در سال ۱۷۹۳ به عنوان معلم در کالج منچستر انگلستان مشغول به کار شد،با این حال از وضع موجود راضی نبود زیرا به سبب کمبود وقت نمی توانست به مطالعاتش ادامه دهد،وی در زمان اقامتش در کندال با جان گوگ آشنا شد. جانگ گوگ از زمان تولد کور بود ولی با این حال به چند زبان زنده دنیا آشنایی داشت و همچنین قدرت بویایی عجیبی داشت،با بوییدن گیاهی که رویش آن دهها متر از محل زندگی او فاصله داشت می توانست به نوع آن پی ببرد. همچنین هواشناس بزرگی بود نوشته هایش برای دالتون مفید واقع شد.جان گوگ،دالتون را تشویق کرد تا مشاهدات و تجربیاتش را در زمینه هواشناسی منتشر کند و همین امر توجه دانشمندان را به دالتون جلب کرد به عضویت انجمن فلسفی و ادبی پذیرفته شد و بقیه عمرش را در خدمت به این انجمن گذارند.

دالتون موفقیت خود را تنها در پشت کار خود می دانست،وی دانشگاه منچستر را ترک و وقت خود را تماماً صرف مطالعات علمی کرد.با این حال که وضع مالی خوبی نداشت،ولی باز به مطالعه علم هواشناسی پرداخت و شاید همین مطالعات وی در امر هواشناسی باعث شد که به وجود اتم پی ببرد.
از قرن ها پیش دانشمندان روی ذرات بنیادی ماده فکر می‌کردند،یونانیان باستان عناصر گیتی را آب،خاک،باد و آتش می‌دانستند و ارستو تمام اجرام گیتی را در این چهار عنصر استوار کرده بود. دموکریتوس ریاضیدان یونانی عقیده داشت که کوچکترین اندازه ذره هر جسم حدی دارد،وی کوچکترین ذره هر جسم را اتم نامید و گفت که این ذره شکاف ناپذیر است.

با آنکه اتم از سال ها پیش شناخته شده بود اما به وسیله جان دالتون علم شیمی تکامل یافت و نظریه اتمی ماده پایه ریزی شد. نظریه دالتون در مورد تایید دانشمندان قرار گرفت و او به استادی آکادمی علوم فرانسه نایل و در سال ۱۸۲۶ موفق به دریافت بهترین درجه علمی از انجمن سلطنتی لندن شد. نظریه علمی دالتون بر دقت ریاضی و اهمیت علم شیمی افزود و توانست علوم فیزیک و شیمی را به هم نزدیک کند،با کمک نظریه‌ی دالتون ثابت شد ذرات ماده جاذبه الکتریکی دارند.

جان دالتون نخستین کسی بود که برای عنصرهای شیمیایی نشانه های نسبتاً ساده و بر اساس همین نشانه ها برای بسیاری از مواد،فرمول شیمیایی پیشنهاد کرد. وی جرم اتمی هیدروژن را برابر واحد فرض و بر اساس آن فرمول های پیشنهادی مواد،جرم اتمی عنصر ها را حساب کرد.او قانون های فشار جزئی گازها و قانونهای نسبتهای چندتایی در مورد ترکیب جرمی عناصر را کشف کرد. جان دالتون به علم پزشکی نیز خدمات بیشماری کرد که می‌توان به کشف بیماری کوررنگی یا بیماری دالتونیسم که خود نیز به آن دچار بود اشاره کرد. وی سرانجام در سال ۱۸۴۴ از دنیا رفت. او ازدواج نکرد و پس از مرگش به خاطر تشکر از خدمات ارزنده‌اش به دنیای علم،۴۰ هزار نفر از مردم سراسر جهان در برابر تابوتش رژه رفتند.

منبع: کتاب زندگینامه مشهورترین دانشمندان و نویسندگان

‫۳ دیدگاه ها

  1. ممنون بسیار عالی بود و به غیر از دو موردی که پایین بهش اشاره میشه مشکل نگارشی نداشت….البته توصیه میکنم در خصوص متن های طولانی کمی بیشتر از تصاویر میان متنی استفاده کنید تا چشم مخاطب از دیدن خطوط پشت هم خسته نشه…..در مجموع بسیار عالی

    “همین امر توجه دانشمندان را به دالتون جلب کرد.(به جای این نقطه باید از حرف ربط به استفاده کنید) عضویت انجمن فلسفی و ادبی پذیرفته شد و بقیه عمرش را در خدمت به این انجمن گذارند.”

    “و ارستو تمام اجرام گیتی را در این چهار عنصر استوار کرده بود”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!