ادب و فرهنگتاریخسبک زندگیعلم و دانش

رابرت بویل کیست؟

رابرت بویل شیمی دان و فیزیکدان

رابرت یکی از دانشمندان بزرگ تاریخ‌ جهان …

رابرت بویل:

نوشته های مشابه

رابرت بویل،در ۲۶ ژانویه ۱۶۲۷ در شهر مونستر ایرلند پا به جهان گذاشت. پدر رابرت از تجار بزرگ شهر بود. رابرت از کودکی باهوش و تیزبین بود و در همان ابتدا با زبان های‌عبری،سریانی،یونانی،فرانسه و لاتین آشنا شد. هشت سال بیشتر نداشت که وارد کالج «اِتُن» بزرگترین و مشهورترین مدرسه ابتدایی انگلستان شد. پس از سه سال ناگهان مدرسه را ترک گفت و به سیر و سفر در تمام اروپا پرداخت. در چهارده سالگی،زمانی که در ایتالیا بود با آثار و تحقیقات گالیله آشنا شد و همین امر باعث شد که عشق به مطالعه در او بیدار شود.

وقتی به انگلستان بازگشت وارد دانشگاه اکسفورد شد.او در همین سال‌ها وارد کالجی شد که گروهی از دانشجویان روشنفکر در دانشگاه آکسفورد تاسیس کرده بودند.

در سال ۱۶۶۰ پادشاه انگلستان به این کالج و دانش‌پژوهان آن امتیازی داد و این کالج،تبدیل به انجمن سلطنتی شد.

این گروه عقیده داشتند که تنها از راه آزمایش است که حقایق روشن می شوند و به همین دلیل اکثر اوقات خود را صرف تحقیقات علمی می کردند.

بویل نیز از این قاعده مستثنی نبود و در نتیجه هم این تجربیات و تحقیقات که با آزمایش های فراوانی همراه بود توانسته کشف قانون مهمی در فیزیک دست یابد که بعدها به «قانون بویل» معروف شد. بویل ابتدا این قانون را از راه آزمایش های بسیاری که انجام داد،ثابت کرد و سپس آن را به صورت رابطه ریاضی درآورد. از روی این فرمول ریاضی قانون بویل،تبعیت گازها تحت فشار های معینی به خوبی دیده می شود. بر اساس قانون بویل:

«حجم یک گاز متناسب با عکس فشار آن است».

با زبانی ساده تر می توان گفت اگر فشار گازی زیاد باشد. در نتیجه حجم گاز کم و اگر فشار گازی کم باشد،حجم گاز زیاد می‌شد. بعدها ژاک شارل این قانون را تکمیل کرد و آن را به صورت زیر در آورد:

«هرگاه دمای مقدار معینی از یک گاز ثابت باشد،حاصل ضرب فشار در حجم آن مقدار ثابتی است».

اکثر اکتشافاتی را که بویل در فیزیک انجام داد،به صورت دست نوشته نزد برادرزاده‌اش ارل کورک باقی می ماند. این دست‌نوشته‌ها که ارزش علمی زیادی داشتند،صدها صفحه می‌شدند.

بویل نیز همچون دانشمندان دیگر آن زمان به سایر رشته های علمی نیز علاقه‌مند بود. او مدت ها پدیده سرعت صورت را مطالعه و بررسی کرد و برای رنگها،بلورها و الکتریسیته ساکن نظرات جالبی را ارائه داد.او با آزمایشات مختلفی نشان داد هیچ موجود زنده ای بدون هوا نمی تواند زنده بماند و همچنین اجسام در خلاء نمیتوانند بسوزند. به این ترتیب بود تا یک قدمی کشف اکسیژن پیشرفت.

بویل ضمن کارهای آزمایشگاهی پی به خواص عناصر شیمیایی برد.

رابرت بویل در ۳۰ آوریل ۱۶۹۱ درگذشت. او انسانی بزرگ بود که علاوه بر کارهای علمی و آزمایشگاهی به امور اجتماعی و انسانی و اخلاقی نیز پایبند بود. دوستانش در مورد او می‌گفتند: 

«رابرت همیشه به حقیقت لبخند میزند».

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!